Ce am gatit azi (VII)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 15/11/2007 04:59

Leila, clatitele alea arata atat de bine ca desi incepusem procesul de fabricatie pentru coltunasi , am pus sa fac si niste clatite :buuun: Ăšmacar dintr-un ou :wink: asa de pofta :wink: . a si ca umplutura dulceata de trandafiri :lol:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 15/11/2007 05:01

Nu .. Adry ca ala in stil pugliez a pus Maria mai demult o reteta cu strat de cartofi si strat de orez dar avea si carne ... ... sunt buni si aia ...

Eu zic de un orez cum facea bunica mea ... se numea pilaf cu cartofi :lol: in ulei poate si cu putina ceapa nu imi amintesc ... punea cartofii curatati si taiati cuburi ca pt mincarea de cartofi ... ii calea putin sa se rumeneasca pe afara , apoi punea orezul si apa si dadea la cuptor ... eu o sa o fac pe foc in stil risotto ca nu stiu sa fac pilaf .. adica nu stiu cita apa imi intra la orez :P ..... plus ca risc sa il rascoc si chiar dc F e cuminte si nu comenteaza stiu ca face rau la burta ...

Mi-am adus aminte de reteta pt ca pe cookaround e o reteta dar cu sos de rosii ..... deci aviz fetelor care tin post se poate si cu si fara sos de rosii ( deci alb sau rosu orezul) , se poate si in straturi gen musaca dar fara carne , eventual cu ceva ciupercute ... ia uite cite retete sunt in genul asta ...

ce paste ai mincat cu ricotta si speck?? mie imi plac garganelli si pot avea si zucchine printre ele ... si mai bine ( le-am avut si la cununie :wink: ) .. o sa fac si niste garganelli mai rudimentari ( ca n.am unealta potrivita dar fara ea pot face si fetele din alte tari as ca e un avantaj) curind ...

albinuzza
Bucatar

:)

Mesajde albinuzza » 15/11/2007 05:03

Mona S P scrie:pentru astazi :
- cavatelli cu sos de rosii si legume - a la cris :pup:
- cartofi la cuptor cu salata de varza
- budinca de cacao

Mona,cum faci tu cartofii aia ca mi-ai facut pofta dar abia am terminat de facut pilaful cu pipote si mancare de mazare!Dar trebuie sa stiu ca poate in weekend....

Adry,multam!O a pun maine reteta!

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 15/11/2007 05:14

si eu fac orez cu cartofi ca cica e specialitatea soacra-mi doar ca eu il fac in cel mai simlu mod posibil

pun intr-o tigaie vvreo 2 linguri de ulei si putin mai mult de 1/2 de pahar de orez. cand s-a incalzit bine orezul pun 2 pahare de apa (acelasi pahar cu care am masurat orezul) si putin knorr.
separat, in alta cratita, pun o lingura buna de sofrito productie proprie in putin ulei . cand incepe sa se auda sfaraiala pun cartofii taiati cuburi ca pentru tocanita si apa cat sa ii acopere si ii las sa fiarba. cand am chef pun suc de rosii cand nu pentru culoare pun paprica dulce
cand sunt aproape gata le pun impreuna sa mai dea intr-un fiert.

nu stiu daca asta e reteta dar asa am primit instructiuni de la soacra, asa fac :P

softito productie proprie este amestec de morcov, telina (radacina sau frunze) si ceapa , date toate prin robot si apoi puse in punga la congelator. cand trebuie sa fac ceva sosuri tai repede o felie din punga si arunc in tigaie.

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 15/11/2007 06:13

Hello!
eu azi am gatit cartofi cu branza si afumatura la cuptor.
Fişiere ataşate
SP_A0089.jpg
SP_A0089.jpg (58.61 KiB) Vizualizat de 3057 ori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 15/11/2007 06:17

Gabitza cre ca asa cum zici tu era cea pe care am citit-o dimineata ....
vezio ca e pe cookaround

Melianda .... si tu cu afumatura ... offffffff .... glumesc ...

Eu acum fac clatitele cu mere care au iesit ca niste mega chiftele :P ....

Si linga pulpele de pui niste morcivi inabusiti in unt ( i-am cam ars ca ma uitam si ep net haha)

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 15/11/2007 08:05

Înapoi la “Retete preferate”