Pleurotus cu sos de gorgonzola

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 03/02/2015 05:33

crista scrie:eu am sosit cu dovada ... evident ca nu am urmat pas cu pas reteta, pleurotusii astia ai mei au lasat ff multa apa pina am scapat de ea a durat ceva, n-am facut sosul separat ci cind erau gata am pus gorgozola rupta bucati cu lingura peste ei, mai multa decit in reteta dar nu cu mult ) si am amestecat, lasat sa se imprieteneasca pe foc mic si gata .. ca sa nu mai murdaresc inca o tigaie =)) =)) =))

concluzia e numai una : O BUNATATE !!!

ps .. data viitoare si mai multi morcovi, poate chiar rasi

Tare bine arata ciupercile pregatite de tine =D> =D> =D> Mai ca-mi vine sa reped si eu inca o portie pentru ca am in plan niste snitele mai fitoase :wink:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 03/02/2015 06:21

daaaa ... si eu le voi mai face.. Acum pentru ca noi iubim si pastele pot sa le propun si ca sos/condiment la paste cui ii place.. eu sigur le voi face ..

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 04/02/2015 11:13

crista scrie:da... si bun :buuun: :buuun: :buuun: din pacate culorile nu seamana, pleurotusii de aici sunt gri destul de inchis la culoare nu albi ca cei din Ro asa ca si sosul a schimbat culoarea..

Exista si in Italia pleurotus din asta alb dar se numeste "pleurotus cornucopiae" sau mai scurt "cornucopiae" si se gaseste in magazine dar mai rar.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 04/02/2015 01:56

off topicc

Gaaaabiii iar incepi, pina la urma o sa imi doresc sa ma mut la tine acolo ca de toate aveti :badday: :badday: :badday: :badday: :badday: ufff ...

=)) =)) =)) =))

nu mai zic ca nici pe asta negrutz si tziganos nu il mai gaseam si nu numai la mine in sat dar nici pe o raza de 20 km nord si sud cind ma lovise pofta

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 05/02/2015 07:35

Cristina, data viitoare, fie ca folosesti ciuperci, fie paste, incearca sosul de branza din reteta...laptele folosit nu este mult, dar suficient incat sa obtii o cantitate puuuutin mai mult de sos, iar aroma cu ceva mai puuuutin pregnanta.

-Legea lui Bookev-

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/02/2015 09:59

Lucia noua ne place gustul de Gorgo, eu maninc si goala ( si dulce si picanyta si pe cea preparata cu mascarpone in ea ), rup bucata si bag in gura :-) cu lapte o indulcesti ce-i drept dar am avut oricum sos, nu se vede bine in poza dar era mult tocmai ca nu am reusit sa usuc bine ciupercile de zeama lasata ( asa o fi soiul asta sau nu am avut eu rabdare ).

oricum ar fi cu sau fara modificari e super bun :buuun: :buuun: :buuun: si o sa mai fac :flower:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 06/02/2015 08:35

Pleurotus :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: imi plac foarte mult chiar acum fac o ciorbica de pleurotus :wink:
Mersi de reteta :hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 07/02/2015 09:19

d_dana_a scrie:Pleurotus :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: :buuun: imi plac foarte mult chiar acum fac o ciorbica de pleurotus :wink:
Mersi de reteta :hug: :pup: :flower:

Cristina si mie imi place goala :buuun:

D_dana_a si eu fac destul de des ciorba de pleurotus :peace:

-Legea lui Bookev-

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/02/2015 10:08

stiam eu ca avem gusturi comune :party:

Înapoi la “Retete preferate”