DULCEATA DE CEAPA ROSIE

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 08/08/2010 05:35

pupi scrie:Ei =D> =D> , am sa o fac si eu sa vad cum este ....sant sigura ca o sa imi placa....demult ma tot gandesc sa trec la pregatirea unor preparate cu ceapa multa ( supa, dulceata, chips-uri, ceapa caramelizata etc) dar mereu respingeam idea din cauza "plansului" si a mirosului...hai ca fac o incercare intr-una din zile cand sant mai odihnita si cu ceva mai mult timp....trebuie sa o pregatesc pana nu vine timpul rece/ploios.....vreau sa o pregatesc afara in curte , aromele si mirosurile sa imbete vecinii nu pe mine :P ....mersi :hug:

Pupi, adica :pup: , te asigur ca n-ai de plans, daca ai curte!
Insa cand vei face gratare sau chips-uri de legume unse cu licoarea asta, vor plange TOTI vecinii :o , de miroazne pohticioase :peace:

adina123
Incepator

Mesajde adina123 » 11/08/2010 11:27

o fofosest ca un sos sau e intradevar dulceata cu zahar ?

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 11/08/2010 12:32

adina123 scrie:o fofosest ca un sos sau e intradevar dulceata cu zahar ?

:badday: :badday: :badday:

:rusine: :rusine: :rusine: ca poate :mincinos: :mincinos: :mincinos:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 11/08/2010 12:52

Na ... asta chiar e o reteta excelenta !!! delicatese :roll: ....as manca dulceata deasupra unei portzii zdravene de fasole batuta :wink:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 11/08/2010 12:59

thea scrie:Na ... asta chiar e o reteta excelenta !!! delicatese :roll: ....as manca dulceata deasupra unei portzii zdravene de fasole batuta :wink:

Wow, daca ai stii ce pofta-mi veni =)) =)) =)) N-o sa crezi da am pus deja fasole la inmuiat, dau cuvant de onoare!!!
Maine pozez o banala fasole frecata cu dulcetz deasupra (si nelipsita muratura...)
:pup: :hug: bine ca-mi dadusi motiv sa deschid primul borcan :peace:

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 11/08/2010 05:47

iuliajewel scrie:
thea scrie:Na ... asta chiar e o reteta excelenta !!! delicatese :roll: ....as manca dulceata deasupra unei portzii zdravene de fasole batuta :wink:

Wow, daca ai stii ce pofta-mi veni =)) =)) =)) N-o sa crezi da am pus deja fasole la inmuiat, dau cuvant de onoare!!!
Maine pozez o banala fasole frecata cu dulcetz deasupra (si nelipsita muratura...)

Aha !!! te-am prins ! unde ziceai ca locuiesti ? sa vin si eu cu o ligura maaaare :roll: :roll: :roll:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 11/08/2010 05:53

thea scrie:
iuliajewel scrie:

Aha !!! te-am prins ! unde ziceai ca locuiesti ? sa vin si eu cu o ligura maaaare :roll: :roll: :roll:

M-ai prins, recunosc: inainte de-a raspunde postarii tale am si pus fasolea la inmuiat (dar ideea venii de la tine, asa ca esti invitata la munte :D :D :D )

mery
Bucatar in devenire

Mesajde mery » 14/08/2010 06:54

Iulia draga, m-ai facut tare curioasa cu dulceata de ceapa...
cu ce seamana la gust cu ceapa caramelizata?
mariana

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 14/08/2010 07:54

mery scrie:Iulia draga, m-ai facut tare curioasa cu dulceata de ceapa...
cu ce seamana la gust cu ceapa caramelizata?

Nu draga Mery, nu seamana cu ceapa caramelizata dar nici nu-ti pot descrie gustul :lol: decat tot plecand de la ea: mai pune langa gustul cepei caramelizate un pic de gust de vin fiert ca iarna, cu scortisoara si cuisoare; daca mai poti, imagineaza-ti si niste gust de chimen, coriandru...etc. si gata gustul =))

violoncel
Incepator

Mesajde violoncel » 14/08/2010 09:52

foarte interesanta reteta...n-am facut si nici mancat niciodata...da'as gust de curiozitate :buuun:

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”