Linzer-Torte/Linzer cu prune

In aceasta zona alegem in fiecare luna cel mai bun bucatar.
alexsa
Incepator

Mesajde alexsa » 04/09/2016 02:58

Doamna Lucia,am facut prajitura Linzer si pentru ca era prea multa pentru mine si sot am dus din ea si la servici. Nu va mai spun cum au tabarat pe ea si cat de repede a disparut. Am primit numai laude si am fost tare mandra de mine. In gandul meu stiam ca parte din ele vi se datoreaza si dumneavoastra. Nu pot decat sa va multumesc pentru reteta si sfaturi :flower: :flower: :flower:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 04/09/2016 04:54

paula21 scrie:Am incercat aceasta reteta si am adaugat putin mai mult zahar, dupa gusturile mele.
Rezultatul a fost sublim. Mersi :master: :master:

Cu placere :pup: Acum citind din comentariile voastre ca ati pregatit acesta prajitura si pentru ca suntem in sezonul prunelor, tare ma tenteaza sa mai repezesc si eu un astfel de Linzer. Modific putin reteta in sensul in care, atat in aluat, cat si in umplutura am sa adaug migdale.

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

mara05
Incepator

Mesajde mara05 » 04/09/2016 06:02

Doamna Lucia, tin sa va multumesc pentru reteta si sa va spun ca tare mult ne a placut Linzerul :buuun:
Il mai pregatesc si saptamana viitoare cand mi am propus sa fac si rulada festiva.Atunci vin socrii pe la noi si stau vreo 2 zile. Timp suficient sa savuram prajitura la o cafea si un pahar de vorbe. M-am hotaratsa fac linzerul pentru ca este delicios :!: Eu ma inteleg tare bine cu socrii si ma bucur de orice vizita de a lor. Multumesc pentru tot :hug:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 04/09/2016 06:06

alexsa scrie:Doamna Lucia,am facut prajitura Linzer si pentru ca era prea multa pentru mine si sot am dus din ea si la servici. Nu va mai spun cum au tabarat pe ea si cat de repede a disparut. Am primit numai laude si am fost tare mandra de mine. In gandul meu stiam ca parte din ele vi se datoreaza si dumneavoastra. Nu pot decat sa va multumesc pentru reteta si sfaturi :flower: :flower: :flower:

Ma bucur pentru reusita ta si laudele primite. Ma bucur si pentru faptul ca prajitura a fost pe gustul tuturor.
Cu multa placere :pup:

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 04/09/2016 06:27

mara05 scrie:Doamna Lucia, tin sa va multumesc pentru reteta si sa va spun ca tare mult ne a placut Linzerul :buuun:
Il mai pregatesc si saptamana viitoare cand mi am propus sa fac si rulada festiva.Atunci vin socrii pe la noi si stau vreo 2 zile. Timp suficient sa savuram prajitura la o cafea si un pahar de vorbe. M-am hotaratsa fac linzerul pentru ca este delicios :!: Eu ma inteleg tare bine cu socrii si ma bucur de orice vizita de a lor. Multumesc pentru tot :hug:

Cu placere :hug: Iti doresc numai reusite, mult spor si petrecere frumoasa in compania celor dragi tie :!:

-Legea lui Bookev-

Înapoi la “Concurs - Bucatarul lunii”