Decembrie 2011: Alege tema Concurs - Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 06/12/2011 05:35

Hmmmmm....atunci ce spuneti de o combinatie:

Aperitiv+desert+bautura?
Ceva ce se serveste musafirilor dar nu o masa propriu-zisa.

Sa fie ceva complex dar sa nu fie felul 1 sau felul 2 caci deja stim in principal ce se gateste :D

PS: Vreau sa va zic ca imi place de voi, de comunitatea noastra!
Va pup pe toate!
Am avut acum un plus de afectiune! :hug: :hug: :hug: :hug:
Laura

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 08/12/2011 10:15

Nu mai avem asa de mult timp pentru alegerea temei :) Intre timp am postat si premiile pentru aceasta editie :hug: :flower:

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 08/12/2011 12:58

:( hmmm ... e mult prea vag asa...fiecare sa se inscrie in concurs cu orice fel de mancare.

In afara de tema 'Craciun' nu este nicio unitate.
si poate la unii in familie un anumit fel de mancare( nepotrivit) este specific Craciunului.

NU stiu ce sa mai zic.

DE ce nu vreti ceva nou, ceva inedit>?
De ce MONOTONIE?
DE CE? :(
Laura

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 08/12/2011 01:20

laughylau scrie::( hmmm ... e mult prea vag asa...fiecare sa se inscrie in concurs cu orice fel de mancare.

In afara de tema 'Craciun' nu este nicio unitate.
si poate la unii in familie un anumit fel de mancare( nepotrivit) este specific Craciunului.

NU stiu ce sa mai zic.

DE ce nu vreti ceva nou, ceva inedit>?
De ce MONOTONIE?
DE CE? :(

Nu inteleg ce inseamna mancare nepotrivita de Craciun. Eu sunt de parerea ca "cate bordeie, atatea obiceiuri" Fiecare e liber sa gateasca ce vrea de Craciun, nu peste tot se mananca sarmale si friptura de porc.

Parerea mea e ca decembrie nu e o luna normala, e o luna speciala, e mai greu de ales o tema care sa satisfaca pe toata lumea.

Nu stiu daca biscuiti/fursecuri/turta dulce/cornulete se poate numi ceva inedit.
E o tema ok dar nimic inedit.

cocktail si bauturi e o tema interesanta dar nu stiu daca e potrivita pt Craciun. N-am vazut niciodata pe cineva sa faca cocktail de Craciun. Lumea bea vin, sampanie etc.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 08/12/2011 01:46

Trebuie sa luam in considerare si faptul ca va fi mult mai mica perioada de pregatire a retetelor (doar 2 saptamani fata de 3 in mod normal) :hug: :flower:

Si din punctul asta de vedere as merge si eu pe "Masa de Craciun" - prezentare reteta + prezentare Masa/Aranjament ... ar trebui sa ne uitam totusi si in urma sa vedem ce am pregatit in anii trecuti :vis:

P.S. off-topic - eu abia astept sarmalele si salata boeuf :buuun: :buuun: :buuun: :lol:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 08/12/2011 03:30

adi scrie:Trebuie sa luam in considerare si faptul ca va fi mult mai mica perioada de pregatire a retetelor (doar 2 saptamani fata de 3 in mod normal) :hug: :flower:

Si din punctul asta de vedere as merge si eu pe "Masa de Craciun" - prezentare reteta + prezentare Masa/Aranjament ... ar trebui sa ne uitam totusi si in urma sa vedem ce am pregatit in anii trecuti :vis:

P.S. off-topic - eu abia astept sarmalele si salata boeuf :buuun: :buuun: :buuun: :lol:

eu abia astept racitura!!! e rau pentru cei ce nu fac acasa craciunul,ca nu pot prezenta o masa de craciun,aranjament

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 08/12/2011 08:33

Eu zic ca nu e neaparat sa fie o masa traditionala, eu chiar daca-s in Romania nu-i traditionala :P Ar fi interesant sa vedem cum arata si masa acolo unde sunteti,tocmai de aceea am spus ca ar fi binevenit orice. Daca cineva doreste sa participe cu o reteta de fursecuri sau de friptura sau de bautura sau de orice e alegerea lor.Zic eu,important e sa participam in numar cat mai mare,sa ne adunam acasa cum o fac familiile la Craciun.

In Japonia,de Craciun ,se mananca KFC,deci pulpe de pui prajite si tort cu frisca si capsune,asa ca halal masa traditionala :P :D

Eu fac destule retete "ciudate",asa ca nu m-ar deranja sa o tin pe linia traditionala de data asta :pup:
http://cartederetete.ro

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 08/12/2011 09:03

idee mea nu era o reteta de fursec/biscuiti/etc simpla ci combinata cu o reteta de bautura. sa se asorteze.

daaar... nu trebuie sa ne oprim la ceea ce am propus eu. exista un ∞ (infinit) de idei/propuneri si nu ar trebui sa ne cramponam la una simpla.

Eu consider originalitatea+creativitatea+noutatea bune in orice, inclusiv in tema unui concurs. :)

Pt ca daca oamenii se opresc la niste idei clasice, simple, lumea va stagna... deci nici urma de evolutie.

Poate sunt eu prea revolutionara si revoltata impotriva clasicismului & traditionalismului, dar asa sunt eu totusi. :D

Hai sa cadem la o intelegere!
Laura

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 08/12/2011 09:32

Offtopic: eu de abia astept sa mananc niste carnati afumati :lol:
http://cartederetete.ro

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”