Septembrie 2010: Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 02/09/2010 07:32

Porcul e pe toate mesele cum era sifonul pe vremea abuziv impuscatului. Puiul asijderea...ei, hai sa incercam ceva ce cere maiestrie de obraz subtire: carnea de vita! (Adicatelea in gura imi ploua dupa un Stroganoff... :D )
Bucataria salveaza Romania!

http://vorbalilianei.blogspot.com/

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 02/09/2010 08:32

lilianacostache scrie:Porcul e pe toate mesele cum era sifonul pe vremea abuziv impuscatului. Puiul asijderea...ei, hai sa incercam ceva ce cere maiestrie de obraz subtire: carnea de vita! (Adicatelea in gura imi ploua dupa un Stroganoff... :D )

adevarul e ca si eu ma gandeam tot la carne de vita :peace: :sfant:

qadrianaq
Incepator

Mesajde qadrianaq » 02/09/2010 08:57

Dar de prune, pere, etc fructe de toamna ?
Zacusca....

nicopopa
Incepator

Mesajde nicopopa » 02/09/2010 11:25

cara scrie:
lilianacostache scrie:Porcul e pe toate mesele cum era sifonul pe vremea abuziv impuscatului. Puiul asijderea...ei, hai sa incercam ceva ce cere maiestrie de obraz subtire: carnea de vita! (Adicatelea in gura imi ploua dupa un Stroganoff... :D )

adevarul e ca si eu ma gandeam tot la carne de vita :peace: :sfant:

Carne de vita :buuun: :buuun: . Ce sa zic?, o alegere inteleapta.

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 02/09/2010 11:37

Ader! :)
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

carmenica
Bucatar in devenire

Mesajde carmenica » 03/09/2010 12:55

Carne de vita...o bunatate! :buuun:
Votat! :hug:
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/09/2010 11:31

Stroganoff a fost idea mea in momentul in care a aparut Cara cu carnea pe firmament.... demential :buuun: :buuun: :buuun: :buuun:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 03/09/2010 12:30

pupi scrie:Stroganoff a fost idea mea in momentul in care a aparut Cara cu carnea pe firmament.... demential :buuun: :buuun: :buuun: :buuun:

:?: trebuie sa fac sapaturi sa vad ce hram poarta stroganoff asta :P =)) banuiesc ca e destul de sexy, dupa reactia generala :P =)) :sfant:

pare sa fie un rus :D care, ajuns circumstantial in franta, s-a indragostit de carnea de vita de pe acolo si a inventat pe loc cel putin o reteta (am cam distorsionat povestea)
*** :vis: asa se explica probabil de ce bat eu drumurile pana la strasbourg sa-mi iau antricot de vita pentru gratar
:idea:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 03/09/2010 12:51

cara scrie:
pupi scrie:Stroganoff a fost idea mea in momentul in care a aparut Cara cu carnea pe firmament.... demential :buuun: :buuun: :buuun: :buuun:

:?: trebuie sa fac sapaturi sa vad ce hram poarta stroganoff asta :P =)) banuiesc ca e destul de sexy, dupa reactia generala :P =)) :sfant:

pare sa fie un rus :D care, ajuns circumstantial in franta, s-a indragostit de carnea de vita de pe acolo si a inventat pe loc cel putin o reteta (am cam distorsionat povestea)
*** :vis: asa se explica probabil de ce bat eu drumurile pana la strasbourg sa-mi iau antricot de vita pentru gratar

M-am uitat in "Cartea de bucate RC" si nu am gasit Stroganoff original - ceva variante si adaptari. Eu stiu reteta pe de rost caci o fac des (imi place carnea de vita) insa nu e mare branza de fcut la ea, zau :sfant: Si de cele mai multe ori mi-e mila de muschiul de vita sa-l "stric" in Stroganoff :wink: asa ca e o alegere grea de facut intre muschi la gratar si Stroganoff-ul asta unde muschiul este mai mult fiert decat in sange 8) (dar asta cf gusturilor mele...)

dinumario
Incepator

nimic nu se compara cu un muschi de vita in singe

Mesajde dinumario » 04/09/2010 01:27

cara scrie:

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”