Cafeneaua RC (27)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

roxy14
Bucatar

Mesajde roxy14 » 10/09/2010 11:56

iuliajewel scrie:Iaca, vin eu la cafea da'nu-s singura - am cu mine o intrebare: cum faceti voi de mesteriti poze faine fara lumina corespunzatoare - soare si nu lumina artificiala???

Ca de cand s-a instalat toamna eu nu mai reusesc decat poze cu blizul...Am, ori poze triste - fara bliz, ori poze oparite - cu bliz :(

Buna dimineata Iulia,cand timpul este posomorat sau esti intr-o incapere fara multa lumina sau se face de seara si iar se intampla sa nu poti afce decat cu blitz....
AI NEVOIE DE UN TRIPOD ptr camera,....e f important sa nu se miste deloc,deloc si asta nu putem face decat sa stabilim ca,era pe un tripod(trepied),iar asa te ajuta f mult,si altceva sa dai ca fotografia sa se afac singura si sa aibe acteva segunde de infocat obiectul/persoana ...ajuta f f mult...eu am prins trucurile astea de la sotul meu,acre este un mare iubitor al fotografiei.
Bafta si ne mai povestesti!

roxy14
Bucatar

Mesajde roxy14 » 10/09/2010 11:56

iuliajewel scrie:Iaca, vin eu la cafea da'nu-s singura - am cu mine o intrebare: cum faceti voi de mesteriti poze faine fara lumina corespunzatoare - soare si nu lumina artificiala???

Ca de cand s-a instalat toamna eu nu mai reusesc decat poze cu blizul...Am, ori poze triste - fara bliz, ori poze oparite - cu bliz :(

Buna dimineata Iulia,cand timpul este posomorat sau esti intr-o incapere fara multa lumina sau se face de seara si iar se intampla sa nu poti afce decat cu blitz....
AI NEVOIE DE UN TRIPOD ptr camera,....e f important sa nu se miste deloc,deloc si asta nu putem face decat sa stabilim ca,era pe un tripod(trepied),iar asa te ajuta f mult,si altceva sa dai ca fotografia sa se afac singura si sa aibe acteva segunde de infocat obiectul/persoana ...ajuta f f mult...eu am prins trucurile astea de la sotul meu,acre este un mare iubitor al fotografiei.
Bafta si ne mai povestesti!

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 10/09/2010 12:05

Multumesc Roxy - eu nu ma pricep defel si nici n-am avut vreodata intentia de-a face poze - asa ca nevoia m-a impins sa-mi cumpar aparat si, vad ca tot nevoia ma va obliga sa-mi cumpar tripod :lol:
Tare mi-a fost teama sa nu primesc sfatul de-a-mi cumpara aparat performant :shock: Asa, cu un tripod, mai merge - e o solutie buna, cred - nu vreau sa devin fotograf :paguba:

roxy14
Bucatar

Mesajde roxy14 » 10/09/2010 12:10

iuliajewel scrie:Multumesc Roxy - eu nu ma pricep defel si nici n-am avut vreodata intentia de-a face poze - asa ca nevoia m-a impins sa-mi cumpar aparat si, vad ca tot nevoia ma va obliga sa-mi cumpar tripod :lol:
Tare mi-a fost teama sa nu primesc sfatul de-a-mi cumpara aparat performant :shock: Asa, cu un tripod, mai merge - e o solutie buna, cred - nu vreau sa devin fotograf :paguba:

Desigur ptr fotografii performante ai nevoie si de un aparat performant ,dar daca e un parat ptr mom ce trecem prin ele,si nu ai mare nevoie de unul mai bun ,eu cred ca se mai pot imbunatati fotografiile cu un tripod.
Succes la fotografiat! :hug: :flower:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 10/09/2010 12:18

iuliajewel scrie:Multumesc Roxy - eu nu ma pricep defel si nici n-am avut vreodata intentia de-a face poze - asa ca nevoia m-a impins sa-mi cumpar aparat si, vad ca tot nevoia ma va obliga sa-mi cumpar tripod :lol:

Dar ce aparat ai Iulia? Intr-adevar Vlad are un aparat profesional cu o gramada de lentile speciale. Ideea e ca trebuie sa ai un timp de expunere mai mare daca e intunecat, si intr-adevar e aproape imposibil sa faci asta fara sa misti aparatul :lol: Un tripod te ajuta sa il tii nemiscat pe aceasta perioada, dar trebuie sa aiba si aparatul tau optiuni de schimbare a timpului de expunere ;)
Imagine

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 10/09/2010 12:31

adi scrie:

Dar ce aparat ai Iulia? Intr-adevar Vlad are un aparat profesional cu o gramada de lentile speciale. Ideea e ca trebuie sa ai un timp de expunere mai mare daca e intunecat, si intr-adevar e aproape imposibil sa faci asta fara sa misti aparatul :lol: Un tripod te ajuta sa il tii nemiscat pe aceasta perioada, dar trebuie sa aiba si aparatul tau optiuni de schimbare a timpului de expunere ;)

Adi, am un OLYMPUS si nici vorba sa-l schimb cu altul performant (singurul sau rol este aici pe site 8) fiindca daca fotografia m-ar fi pasionat as fi inceput cu aparatul si p'orma cu retetele :D Lucrurile stand invers, mi-am cumparat cel mai la indemana aparat fara sa ma gandesc cat este de importanta fotografia pe site (si in general)

Voi incerca un tripod si optiunea de-a prelungi timpul de expunere - desi mi-e greu sa-mi imaginez cum pe un foc fierbe tingirea si pe altul sede tripodul :P

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 10/09/2010 12:47

Ei iti iei unul mai maricel si il tii langa aragaz :))
Alta optiune e sa ai grija cu lumina, daca nu ai naturala, atunci iti trebuie o sursa artificiala de calitate :)

A scris Vlad cateva sugestii legate de asta:
Fotografia culinara
Imagine

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 10/09/2010 01:04

adi scrie:Ei iti iei unul mai maricel si il tii langa aragaz :))
Alta optiune e sa ai grija cu lumina, daca nu ai naturala, atunci iti trebuie o sursa artificiala de calitate :)

A scris Vlad cateva sugestii legate de asta:
Fotografia culinara

Citit repede Vlad. Nu am gasit nik despre "sursa artificiala de calitate" desi m-am gandit eu ca trebuie pe langa tripod si o lumina mai buna decat cea a becurilor economice.

OK, am in familie cel putin doi impatimiti de arta fotografica (de unde stiu cat de scump este acest hobby...) si, cu riscul de-a crede ca a innebunit gaina, am sa le cer sfaturi.

Poate in curand voi avea si lentile si tripod si lumini care mai de care incat soba si retetele ei vor ramane un accesoriu :clipocit:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 12/09/2010 02:33

In loc de cafeaua de dupamasa 8)

http://www.flixxy.com/el-camino-del-rey.htm

:cafea: :cafea: :cafea: si :peace: :peace: :peace:
ca eu dupa ce-am vazut chestia asta n-am mai avut nevoie de cafea - mi-am tinut respiratia prea mult pe adrenalina acelui personaj :shock:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 22/09/2010 11:23

Cine mai vine la o cafeluta? Fac eu cinste cu un rand de :cafea: :cafea: :cafea: :cafea: direct dintr-o cafenea din Paris :D

Imagine

Revin si cu alte poze cand ajung in tara :) Aici netul costa de rupe si in plus e si destul de prost in zona in care stau eu :P :hug: :flower:
Imagine

Înapoi la “Zona libera”