Nunta-ce noutati mai sant?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 08/04/2008 09:09

acum atzi vazut meniul meu de nunta din Cluj, acela mi-a iesit tot 50 euro de persoana, dar am avut o tona de feluri de mancare si pe langa ca invitatii s-au ghiftuit am si dus jumate acasa de am mancat o saptamana. doar bauturi alcoolice s-au consumat mai putin decat la o nunta normala, toti erau cu masinile....
eu am ales meniul dar pana la sfarsit nu am stiu cat ma costa, fiindca fiind bufet se putea consuma oricat, erau o gramada de feluri, deci aici nu am facut rabat.

acum mi se pare scump 50 euro la ce au nepotii tai, fiindca eu chiar nu am facut economie la calitate si cantitate si am iesit in aceeasi bani. atata ca la noi a fost doar o masa mai lunga, nu o nunta care sa dureze o noapte intreaga. dar si tortul a fost cel mai scump din oras, nu multi comanda acolo....fiecare au avut tortulete individuale, asta pe langa cateva feluri de desert.... habar nu am ce sa zic, s-o fi scumpit nuntile :D

a, si noi nici macar nu asteptam bani de la invitati, mai ales ca i-am anuntat ca nu e nunta ci o masa cu ocazia casatoriei. asa ca am fost surprinsi cand au inceput sa curga plicurile :D doar un unchi al lui Radu nu a venit deoarece cred ca i s-a parut ciudat ce am facut si a vrut sa ne arate probabil parerea lui, dar chiar nub ne-a pasat, restul au fost langa noi si le-a placut

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 08/04/2008 09:40

Si eu am o nunta in august la care voi fi si nasa.
am inteles ca meniul e tot in jur de 50 euro de pers. si stiu ca vor avea aperitiv, friptura cu ceva garnitura, peste cu ceva garnitura si inca vreo doua feluri de mancare.Mirii au zis ca se orienteaza atunci cand se vor duce sa vorbeasca de meniu ca inca nu e batut in cuie deoarece ei vor sa aduca bautura de acasa dar sa le mai bage vreo doua feluri de mancare in pretul respectiv in locul bauturii.
oricum nuntile in ziua de azi au ajuns o loterie.

elena.elena
Bucatar Sef

Re: Nunta-ce noutati mai sant?

Mesajde elena.elena » 08/04/2008 10:01

angelique scrie:ca eu am fost invitata la nunta pe iunie si as vrea sa stiu cat se da ,cam ce-i mai nou si alte pretenti,mofturi etc.e nunta nepotului sotului ,meniul e de cca 50 € si nu am inteles ce-i atat de scump dat fiind ca e un aperitiv,o crocheta de peste cu verdeturi ,o friptura cu cartofi si GATA! mie mi se face lehamite cu 2 bucaterese langa mine as face un banchet pe cinste ,astia de la resturante au innebunit de tot si cine ii plateste e si mai nebun,asa pe romaneste.Deci as vrea sa mai stiu si eu noutatile sa nu ma enervez degeaba

Angy, eu fac nunta in Deva si meniul o sa ne coste cam la fel, 50 de euro cu bautura cu tot si vreo 4 feluri de mancare, noi la nuntile de anul trecut am dat 4-5 milioane, nu la rude dar oricum nici 500 de euro nu exista! Atata dau nasii, pe la noi, asa ca 200 de euro dupa parerea mea e ok....Daca nu te duci la Cluj, te invit la mine la nunta! :D

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 08/04/2008 11:04

Angelique, si eu sunt invitata in iunie la o nunta si tot la Cluj (poate o sa fim la aceeasi nunta, cine stie? ca din cate am inteles esti din Turda si eu am rude prin Turda) Nunta mea e pe 8 iunie si eu sunt nanasa mare! E nunta verisorului meu si am fost foarte fericita ca s-a gandit la mine pt a-i fi "parinte spiritual".
Singurul lucru care ma deranjeaza la nuntile romanesti e transformarea lor in mod sistematic intr-o afacere. Si faptul ca toate rudele mele, mai apropiate sau mai indepartata, o sa ne urmareasca fiecare gest si o sa fim criticati pt te miri ce: tinuta (ca nu oi fi atat de sclipicioasa pe cat as fi putut, etc...). Mi-e sincer asa de groaza! Si cand ma gandesc ca la sora sotului meu la nunta in Franta am contribuit doar cu 200 de euro (si am facut parte din invitatii cei mai generosi!!!) iar la varul meu o sa fiu nevoita sa pun cel putin 500 de euro sa nu pierd fata ( si asta in Romania).
Cateodata mi se pare ca avem niste traditii tare ipocrite!
Alex

Ioana
Bucatar Sef

Re: Nunta-ce noutati mai sant?

Mesajde Ioana » 08/04/2008 03:28

elena.elena scrie:
angelique scrie: dar oricum nici 500 de euro nu exista! Atata dau nasii, pe la noi, asa ca 200 de euro dupa parerea mea e ok.... :D

elena, atata s-a pus la mine la nunta si atata am pus si eu la prieteni anul trecut(nu am fost nasa). nu am de ce sa exagerez, adica 200 euro, iar cei apropiati, cu care ne vedem saptamanal, iesim la bere... au pus 300. doar fratii si surorile parintilor(is multi :D ) au pus 500. pai elena se vede treaba ca trebuie sa faci nunta la cluj :D nasii nu au pus bani ca le-am zis dinainte ca e suficient sa accepte sa fie langa noi si nu acceptam nimic

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 08/04/2008 04:57

Ioana, ai o familie foarte generoasa! sa-ti traiasca! Si se pare ca esti si foarte apreciata si iubita.
Insa mie mi se pare oricum enorm ca o familie de romani, care castiga poate 500 de euro pe luna sa ofere salariul lunar la o nunta. Cu ce traiesc dupa aceea?
Eu m-am casatorit acum 5 ani si am avut 2 nunti (una in Franta si una in Romania) si cred ca am primit mai multi bani din partea romanilor (rudele mele sunt in mare masura modeste din punct de vedere financiar). am fost foarte surprinsa! Ce-i drept in Franta se fac mai mult cadouri; exista inca obiceiul listei de nunta, adica mirii fac o lista cu ce ar dori sa aiba cadou (de la serviciu de tacamuri la aspirator, etc) iar invitatii aleg in functie de suma pe care vor sa o cheltuie unul din cadourile de pe lista sau contribuie mai multi invitati la cumpararea unui cadou mai costisitor. Noi nu am facut o asemenea lista, dar am primit mai multe cadouri (aparat de facut fondue, aparat de gauffre, un cuptor...) si bani (dar maxim 100 de euro de familie) Acum poate or fi mai zgarcite rudele sotului meu :P =))
Alex

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 08/04/2008 05:45

hei, am fost prima nepoata care s-a maritat :D pentru noi s-a dovedit o afacere buna desi nu am intentionat asta niciun moment, ne-am platit cu ei apartamentul la banca(era in rate).

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 08/04/2008 06:21

Ioana scrie:hei, am fost prima nepoata care s-a maritat :D pentru noi s-a dovedit o afacere buna desi nu am intentionat asta niciun moment, ne-am platit cu ei apartamentul la banca(era in rate).

Excelent! Ce bine mi-ar prinde si mei un ajutor din asta! Ma bucur pt tine. Nu credeam ca se mai poate sa faci asa investitii cu bani de nunta. Acum vreo 10-15 ani era inca posibil (imi amintesc de nuntile verisoarelor mele mai mari, care intr-adevar si-au putut cumpara un apartament cu cinstea), dar acum mi se parea mai dificil (cel putin din informatiile pe care le am de la prietenele mele)
Oricum, ce mi se pare mie mai important la o nunta e ca oamenii sa se simta bine, iar tu ca "protagonist" sa ramai cu o amintire deosebita :love: La mine din fericire asa s-a intamplat. si acum, dupa 5 ani parca imi vine sa ma mai marit o data :lol: :D
Alex

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 08/04/2008 06:58

abblonde-sant intr-adevar din Turda ,nu e aceasi nunta ca a mea e mai repede cu o zi ,oricum ca nanasa e bine 500,obiceiurile din Franta sant acealeasi cu cele din Italia
ioana-figurile is multe ,noi santem 4 si cred ca si daca pun 500 au sa se uite urat la mine ca deh santem italieni
crista-cred si eu ca au lesinat neamurile din america -800 de e pe o cina ...in catzi erau?
elena-nu ma speria mama cu inca o invitatie la nunta =))
melianda -eu is si de accord cu meniu de 50 de € dar macar sa fie mai bogat ....cu 3 feluri de mancare din care unul e aperitiv mi se pare cam saracut ...sau oi fi ramas eu in minte cu meniul de la nunta ioanei (superb)
adry-ma gandeam eu ca sigur au fost 2 primi si 2 secondi ..
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 08/04/2008 08:20

La noi e lumea mai modesta, se pare, o fi si orasul mai mic, oricum nu ne asteptam sa castigam ceva de la nunta, vor fi maxim 90 de persoane, apropiatii si rudele, sper sa ne distram si sa avem amintiri frumoase, pana la urma cu astea ramanem...

Înapoi la “Zona libera”