Muschiulet de porc cu sos de gutui

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Va place sosul de gutui?

Da, mult!
1
33%
Da si parca nu prea.
2
67%
Nu. Il urasc.
0
Niciun vot

Voturi totale: 3

laughylau
Bucatar in devenire

Muschiulet de porc cu sos de gutui

Mesajde laughylau » 31/10/2011 05:54

O mancare de toamna, care m-a facut sa mor cand am mirosit sosul de gutui. Momentan sunt doar un spirit, caci de cateva zile am decedat din cauza acelui parfum.

Ingrediente:
1,5 kg muschiulet de porc
1 l vin alb dulce
piper boabe

1,5 kg gutui
1 litru apa
6 linguri zahar
4 linguri faina
4 linguri unt

Muschiuletul se taie in bucati de 5 cm pe 5 cm si 5 cm inaltime. Volumul este de 5x5x5=125 cm cubi. Glumeam :P
Ideea e sa nu fie nici prea mari bucatile dar nici prea mici.
Se sareaza dupa gust si se aseaza intr-o oala, turnandu-se litrul de vin si boabele de piper. Se pune la foc mic, acoperind oala cu un capac. Dupa o ora jumatate de fiert se poate verifica daca este gata.

Gutuile se spala, se curata si se taie in bucati de 2 pe 2 si 2 cm inaltime ( 8 cm cubi = volumul). Untul se incinge si se adauga bucatile de gutui. Se calesc 5 minute si se sting cu 600 ml apa clocotita. Se lasa la fiert vreo 2 minute. Intre timp se caramelizeaza zaharul si apoi se dizolva in 200 ml apa fierbinte. Faina se amesteca bine cu 300 ml apa. Caramelul si faina se adauga peste gutuile care fierb si se mai da un clocot.
Fişiere ataşate
gutui1.jpg
gutui1.jpg (63.71 KiB) Vizualizat de 3131 ori
gutui2.jpg
gutui2.jpg (57.95 KiB) Vizualizat de 3131 ori
gutui3.jpg
gutui3.jpg (61.32 KiB) Vizualizat de 3131 ori
gutui5.jpg
gutui5.jpg (79.45 KiB) Vizualizat de 3131 ori
gutui7.jpg
gutui7.jpg (67.17 KiB) Vizualizat de 3131 ori
gutui8.jpg
gutui8.jpg (66.55 KiB) Vizualizat de 3131 ori
gutui9.jpg
gutui9.jpg (66.58 KiB) Vizualizat de 3131 ori
gutui10.jpg
gutui10.jpg (78.83 KiB) Vizualizat de 3131 ori
Laura

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 01/11/2011 06:58

Foarte apetisant :!:

Fac si eu ceva asemanator, doar ca pregatesc cu carne de vitel.

Felicitari :!:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 01/11/2011 07:03

Nu gatim cu carne de vitel/vita caci mama mea tot spune ca se gateste incet si dureaza mult pana e gata mancarea...asa ca din pacate ne limitam la porc,pui si cand e post si dezlegare la peste mancam carnita de peste . :P

de fapt nici nu cred ca imi pot aduce aminte daca am mancat vreodata sau nu carne de vita/vitel

Mersi!

Laura

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 01/11/2011 10:00

laughylau scrie:Nu gatim cu carne de vitel/vita caci mama mea tot spune ca se gateste incet si dureaza mult pana e gata mancarea...asa ca din pacate ne limitam la porc,pui si cand e post si dezlegare la peste mancam carnita de peste . :P

de fapt nici nu cred ca imi pot aduce aminte daca am mancat vreodata sau nu carne de vita/vitel

Mersi!

arata bine tare,nu am facut niciodata dar as incerca,imi place sa gust ceva nou,cat despre carnea de vita e mai sanatoasa decat cea de porc,eu incet,incet incerc sa scot carnea de porc,bine nu de tot ca nu se poate renunta la ea de tot,ma axez pe peste,pui,vita si curcan,te pup :hug:

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 02/11/2011 07:13

Daca o sa incerci, fie si cu carne de vitel, sa imi zici daca ti-a placut.
Asa de bun mi se pare sosul... :buuun:

il mancam gol, fara altceva, yummmy! :clipocit: :clipocit:

Da, stiu ca nu e asa de sanatoasa carnea de porc, dar mai stiu ca are si niste calitati nutritive pe care trebuie sa le recuperez dupa o lunga perioada de un fel de semi-veganism, un vegetarianism mai strict...

In orice caz, e mai la indemana carnea de porc, decat de alte feluri, fie ea nesanatoasa. :(

Vai...nici curcan nu am mancat decat niste sunca decolorata, fara gust, procesata si fara calitati nutritionale.

Sa zicem ca vita/vitelul mai merg in Romania, nu sunt atat de chimizate animalele, dar la capitolul pui...mi-e frica sa am gandesc la hormonii sintetici, la antibiotice, la custile lor stramte... :(

In orice caz, sper sa pregatesti reteta asta! :hug:
Laura

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”