Iepure a la Liguria

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

inna_tina
Bucatar

Iepure a la Liguria

Mesajde inna_tina » 09/02/2014 04:27

Dupa cum vi-ati dat seama dupa nume, aceasta reteta este tipica regiunii Liguria, mai exact din zona Ponente. Iepurele a la Liguria, se serveste in Liguria ca si secund, iar ca si fel principal intotdeauna se servesc Gnocchi de cartofi sau Ravioli.
Aceasta reteta nu este defapt decat combinatia perfecta a carnii de iepure care e dulce si gustoasa cu maslinele negre taggiasche care sunt amare, a samburilor de pinoli si evident al vinului, toate tipice zonei Liguria.
Liguria e impanzita de ferme de iepuri inca din Antichitate, cu predominanta fiind orasele Savona si Imperia.
Este o reteta suculenta, cu o carne care se topeste in gura de moale si buna ce e, pe care sper sa o incercati!!! :)

Ingrediente:

-1 iepure de 1 kg
-300ml vin rosu
-100g masline taggiasche
-2 linguri pinoli
-2 foi de dafin
-1 lingura de cimbrisor proaspat/uscat
-1 ceapa mare
-4 catei de usturoi
-supa de pui/legume cat e nevoie
-sare
-piper
-ulei de masline
-cateva ace de rozmarin

Mod de preparare:
Iepurele se taie bucati si se lasa in apa, iar inainte de a curata ceapa si usturoiul, bucatile de iepure se scot din apa, se sterg cu un servet de bucatarie si se lasa deoparte. Ceapa si usturoiul se curata, se spala si se taie marunt.
Separat se pune intr-o tigaie se pune ulei de masline, iar cand acesta incepe sa sfaraie se pun bucatile de iepure, ceapa si usturoiul.

Se lasa la prajit cateva momente carnea cu ceapa si usturoiul apoi se pun vinul rosu, cimbrisorul, putina sare, piper si foile de dafin rupte.

Dupa ce a scazut vinul, se adauga supa de pui/legume putin cate putin, pana cand carnea e moale. Cand se adauga pentru ultima data supa se pun si acele de rozmarin,
pinoli si maslinele.

Se mai lasa pe foc cateva momente pana scade supa, apoi se opreste focul si se lasa la racit. Cand e calduta se poate servii.

Pofta buna!
Fişiere ataşate
i6.jpg
i6.jpg (48.83 KiB) Vizualizat de 4636 ori
i5.jpg
i5.jpg (88.02 KiB) Vizualizat de 4636 ori
i4.jpg
i4.jpg (80.25 KiB) Vizualizat de 4636 ori
i3.jpg
i3.jpg (119.53 KiB) Vizualizat de 4636 ori
i2.jpg
i2.jpg (63.89 KiB) Vizualizat de 4636 ori
i1.jpg
i1.jpg (76.66 KiB) Vizualizat de 4636 ori
Tina Chl

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 09/02/2014 09:39

Arata :peace: ...cred ca a fost foarte delicios =D> =D> =D> =D>
Felicitari pentru reteta :hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 10/02/2014 06:55

d_dana_a scrie:Arata :peace: ...cred ca a fost foarte delicios =D> =D> =D> =D>
    Felicitari pentru reteta :hug: :pup: :flower:

A fost tare bun...noua ne place carnea de iepure si de aceea pregatesc foarte des..pe langa ca aceasta carne e foarte aromata datorita condimentelor folosute si foarte suculenta...sper sa o incercati!!! :hug: :pup:
Tina Chl

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 10/02/2014 07:56

Tina ma faci curioasa si o sa o incerc si eu

Imi place cum arata si ingredientele

=D> =D> =D>

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 10/02/2014 08:53

crista scrie:Tina ma faci curioasa si o sa o incerc si eu

Imi place cum arata si ingredientele

=D> =D> =D>

Crista, sper sa l incerci ca e tare bun...nu e prima data cand fac reteta aceasta, dar e prima data cand fac fotografii pt ca de fiecare daca aveam musafiri si nu aveam timp sa stau cu aparatul dupa mine, dar de cate ori l am pregatit am avut un succes garantat...la toti le a placut! :D

Sa mi scrii, dupa ce il incerci!!! :hug: Sa va fie de bine!!! :hug: :pup: :love:
Tina Chl

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 10/02/2014 08:59

O bunatate carnea de iepure...sanatoasa si fara grasimi :peace: Mie imi place tare mult :buuun: Foarte reusita reteta ta =D> =D> =D>

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 10/02/2014 09:13

lucia_bp scrie:O bunatate carnea de iepure...sanatoasa si fara grasimi :peace: Mie imi place tare mult :buuun: Foarte reusita reteta ta =D> =D> =D>

:hug: :hug: :hug:

Multumesc, Lucia!! :hug:
Intradevar, carnea de iepure e foarte sanatoasa, carne care se poate consuma si in timpul dietelor....nici reteta aceasta nu e grasa deloc, mai ales ca se folosete doar putin ulei de masline, iar carnea se fierbe in vin si apoi in supa, asadar, pe langa ca e o reteta usoara e si destul de economica (avand in vedere ca in Ro se cresc iepurasii pe la casele oamenilor si prin urmare sunt la indemana oricui)....
Sper sa o incerci!!! :hug: :love: :pup:
Tina Chl

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 10/02/2014 09:41

trebuie intii sa-mi fac curaj sa.l cumpar pe iepurila =)) =)) =))

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 10/02/2014 12:07

Ce bun trebuie sa fie ! :buuun: Imi place reteta cu ce ingrediente are prin ea...vreau sa o fac si eu. :hug: :flower:

crista scrie:trebuie intii sa-mi fac curaj sa.l cumpar pe iepurila =)) =)) =))

..tu si cu sotul meu ...va luati de mana....:D
...de exemplu...el acasa nu vrea sa manance dar la altii da...nu il inteleg.. :x
...eu voi cumpara si fac doar pt.mine... :lol:

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 10/02/2014 01:45

crista scrie:trebuie intii sa-mi fac curaj sa.l cumpar pe iepurila =)) =)) =))

Iti doresc mult curaj =)) =)) !!!
Tina Chl

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”