Clafoutis de Clatite spumante, in şodou de lamaie

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

iuliajewel
Bucatar de elita

Clafoutis de Clatite spumante, in şodou de lamaie

Mesajde iuliajewel » 31/03/2012 12:59

Clatite: 6 linguri cu faina de patiserie cu seminte, 3 oua, unt cat o nuca mai mare, lapte cat cuprinde.

Robotiti faina cu cele 3 galbenusuri si untul pana obtineti o masa nisipoasa. Incepeti sa adaugati laptele pana la consistenta unei smantani groase si puneti acest aluat la cald o jumatate de ora. In acest timp se dezvolta glutenul si agentul de crestere din faina de patiserie.

Bateti apoi cele 3 albusuri si le adaugati, amestecand usor, prin rostogolire. Sarati si piperati cat doriti. Coaceti clatitele pe o singura parte, in tigaia neunsa: veti vedea cum ele cresc (nu le maroniti, lasati-le blonde)

Pe masura ce le coaceti, umpleti-le cu piure de spanac (sau ce va pofteste inima) si rulati-le, calde. Cand se vor fi racit, taiati rondele o jumatate din cantitatea de clatite si oblic a doua cantitate.

Ungeti o forma cu unt, asezati pe fundul ei hartie de copt unsa la randul ei si potriviti rondelele de caltite concentric - cele rotunde in exterior si cele oblice in interior.

Acoperiti cu maglavaisul obisnuit al clafoutisului: 200 gr. smantana, 200 gr. smantana de frisca, doua oua, 2 linguri de amidon ori faina, un praf de sare, batute bine pana se inspumeaza.

Lasati la cuptor 30 - 40 de minute sau pana marginile se auresc iar in centru compozitia este elastica (trebuie controlata din cand in cand - nu trebuie lasata mai mult decat e necesar - clafoutisul este mai degraba spongios si nu copt pana la uscare)

In acest timp faceti şodoul: un ou intreg plus 2 galbenusuri se freaca spuma cu 2 linguri de zahar si o lingurita de sare. Se adauga treptat zeama a doua lamai, frecand in continuare. Cand zaharul si sarea s-au topit, se stinge cu 400 ml apa fierbinte (sau lapte fierbinte), turnata firicel. Puneti pe flacara tot balamucul asta, adaugati razatura de coaja a unei lamai si bateti la el pana se ingroasa ca un sirop bine legat si spuma de deasupra este f. fina la vedere.

Scoateti din cuptor clafoutis, raturnati-l - astfel fundul va deveni obrazul :lol: - taiati un segment si asezati-l intr-o balta de şodou. Salata adecvata poate ea insasi a fi asezonata cu şodou, fiind ca o vinegreta mai de soi :wink:

Pofta buna :flower:
Fişiere ataşate
2012 and counting 050.jpg
2012 and counting 050.jpg (70.52 KiB) Vizualizat de 2613 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 125.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 125.jpg (62.33 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 116.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 116.jpg (51.85 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 106.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 106.jpg (73.2 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 098.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 098.jpg (56.05 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 093.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 093.jpg (78.88 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 087.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 087.jpg (82.05 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 084.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 084.jpg (44.2 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 080.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 080.jpg (63.45 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 075.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 075.jpg (93.86 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 074.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 074.jpg (92.82 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 073.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 073.jpg (62.5 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 072.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 072.jpg (84.62 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 071.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 071.jpg (72.6 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 066.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 066.jpg (58.27 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 064.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 064.jpg (46.19 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 054.jpg
Clafoutis cu clatite si sodou de oua 054.jpg (61.85 KiB) Vizualizat de 2642 ori
2012 and counting 092.jpg
2012 and counting 092.jpg (69.99 KiB) Vizualizat de 2642 ori
Ultima oară modificat 31/03/2012 03:25 de către iuliajewel, modificat 1 dată în total.

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 31/03/2012 03:25

o reteta deosebita,usor de preparat si cred ca s-a mancat imediat,de foto pot sa zic ca te fac sa-ti ploua cu galeata in gura,te pup :hug:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 31/03/2012 03:25

Da ! Asta e la ce ma gandeam ! =D> =D> =D>

Diferenta ca de la cer la pamant :) Felicitari !

Reteta frumos explicata si prezentata , imagini ce te imbie sa intanzi mana ca sa servesti !

Bafta !

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 31/03/2012 04:18

Imi place reteta Iulia. Am pregatit si eu ”clafouti” insa cu umplutura dulce (asa cum este desertul frantuzesc din regiunea Limousin). Am incercat cu cirese negre (se ridica frumos la suprafata in timpul coacerii), fructe de padure.

Nu am incercat niciodata cu altfel de umplutura decat dulce. Am sa incerc. Trebuie sa fie delicios. =D>

Mult succes la concurs!

:hug: :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 31/03/2012 07:02

Iulia, super, super, super :master: :master: :master: :master: =D> =D> =D> =D> si o iau de la capat :master: :master: :master: :master: .... mama pregatea clatitele pe pat de chaudeau dar umplutura o facea cu ciuperci ......chaudeau-ul ( sodoul) il facea cu vin in locul apei..... doamne , oare de cati ani nu am mai mancat asa ceva?????nici nu vreau sa ma gandesc.....acusica o pun la printer si o lipesc langa meniurile de "dupa post" :hug: :hug: :hug: :pup: :pup: Bafta la concurs

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 31/03/2012 09:56

Mutumesc fetelor, in cor, fiindca nu pot intra pe calculator in fiecare zi. O mare calamitate s-a abatut asupra casei mele, as putea spune cu mana pe inima ca singurele fiinte care mai sufla uneori in napasta asta de casa, sunt eu si computerul. Dar si noi...din cand in cand :(

Yaya, multumesc - in mod deosebit pentru ca te uiti la pozele mele - stii cum imi stric eu mancarea? Tragand-o in poze :badday: Gustul e bun, reteta e buna, poza e cea care imi strica mancarea intotdeauna!

Leila, nu cred ca merit felicitari, as vrea eu :vis: Si...evident ca e o deosebire de la cer la pamant intre mine si yaya - crede-ma ca stiu :blushing: - voi chiar sunteti fruncea, nu ma pun eu cu voi! Dar aspir :sfant:

Antonia, imi dai emotii goagalesti - m-am dus repejor sa caut cum se scrie: clafoutis ori clafouti (cum eu nu verific retete pe gogu, stiind ca reteta am inventat-o eu - nu cea de clafouti ci de-a ma juca cu el - si nu are ce cauta pe google, am avut emotii rau de tot) Ai dreptate, se scrie clafouti - ceea ce am scris eu este din greceasca mea de balta. Dar si gogu recunoaste balta - se scrie si asa si altfel.

Pupi, tu mi-ai dat cele mai mari emotii: am constatat ca stii cum se scrie şodou - eu m-am temut sa-l scriu in original fiindca uite ce fac baietii de la Caţavencu: ori trag cu ochiul pe site-ul nostru ori fac misto de noi la drumul mare :oops:

[ Ţara celor o mie de fleacuri

Axa şodou-şatou

Cumpăram mărţişoare. Ştiu, e un obicei prost, dar cineva trebuie s-o facă. În faţa mea, două vînzătoare discutau de zor. „Fată, fiu-miu ăla micu’ behăie ca un măgar, îl doare şi gîtul. Nu ştiu ce să-i mai dau. I-am făcut şi lapte cu miere. Nimic!“
„Aaa, păi, fă-i atunci un «château»!“ „Un ce?“ „Un şatou, fată. Lapte cu miere şi cu ou!“ M-am gîndit bine şi cred că vreau şi eu un „şatou“, chiar dacă nu mă doare gîtul. Nimic spectaculos. Ceva cu trei etaje pe malul Mediteranei. După aia îmi pun singur miere şi ou în lapte. ]

Iti dai tu seama cum m-am simtit eu? Adicatelea eu n-as fi stiut cum se scrie, pacatele mele, "chaudeau" ??? Si vii tu acuma de ma tragi de atentie, pfiiiuuu, fatăăăă...Asa ceva nu se face!!!
Ultima oară modificat 31/03/2012 10:20 de către iuliajewel, modificat de 2 ori în total.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 31/03/2012 10:08

Iulia.. =)) =)) =)) , na ca pe asta nu am stiut-o =)) =)) ...CATAVENCU ( mai citesc si eu uneori, online) :P :P .....diferente-diferente :D .....CHATEAUX- CHAUDEAU....shatou- shodou....castel-sos =)) =)) ....hai ca e tareeeee :P :P :P ......mersi de clipa de veselia pe care mi-ai dat-o , fain bancul :peace: :peace: ....bafta la concurs :hug: :pup:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 31/03/2012 10:25

pupi scrie:Iulia.. =)) =)) =)) , na ca pe asta nu am stiut-o =)) =)) ...CATAVENCU ( mai citesc si eu uneori, online) :P :P .....diferente-diferente :D .....CHATEAUX- CHAUDEAU....shatou- shodou....castel-sos =)) =)) ....hai ca e tareeeee :P :P :P ......mersi de clipa de veselia pe care mi-ai dat-o , fain bancul :peace: :peace: ....bafta la concurs :hug: :pup:

Pupi, am tot incercat sa trimit si poza: e de milioane! Dar nu vrea sa vina la noi - e timida saracuta - pun pariu ca baietii astia nici macar n-au pus mana vreodata de vreo ustensila de-a bucatariei si ne iau pe noi de fraieri :bum:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 31/03/2012 10:30

Deosebita reteta ..imi place foarte mult! =D> :buuun: :hug:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 31/03/2012 10:33

Chiar ca am nevoie de bafta la concurs: cu yaya si antonia (incepatoarea, manca-i-as eu din blide...) am nevoie de toata bafta din lume :?

Ce sa mai spun de Lucia: sushi m-a facut, maki ma mananca =D> =D> =D>

Multumesc si-om vedea :hug: :pup: :hug:
Ultima oară modificat 01/04/2012 07:10 de către iuliajewel, modificat 1 dată în total.

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”