Smochine caramelizate

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 01/11/2011 12:50

Ce bunatate! :buuun: Mie imi plac tare mult smochinele caramelizate :roll: ...dar nu le-am facut niciodata. :blushing: La anul cred ca le fac si eu ..cam la fel le face si vecina mea...de la ea stiu cum sunt la gust. :wink: :peace: :flower:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 01/11/2011 06:36

Numai imi imaginez gustul ...cred ca este demential...cat de buna si aromata poate sa fie aceasta dulceata :buuun: :buuun: :buuun:

Eu am acasa un smochin micut, dar numai o singura data a facut cateva fructe.

Felicitari pentru reteta si bucurati-va de ea, indulcindu-va in diminetile friguroase de iarna !!!

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 01/11/2011 10:09

Iulia, prin zona aia chiar ca nu am prea stat pe la masa...daca ai posibilitatea de retete de ale lor , din astea cu smochine, :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: sa ma fericesti si pe mine cu una sau doua.....mie imi plac foarte mult fructele astea.
Am o colega, ea are in curte un smochin enorm si ea ma aprovizioneaza cu fructele proaspete.
In comert am vazut la magazine de fitze, scumpe ca naiba( 90 centi /bucata) trebuie sa fiu tampita sa dau atata pe UN fruct...Ma bucur de aroma lor in anii cand imi aduce colega mea. Ce am constatat eu, in anii cu primaveri si veri ploioase , smochinele sant mai putin aromate si nu foarte dulci, iar in anii mai secetosi, au o aroma mai puternica si dulceata mult mai multa.... sant foarte bune...acuma m-a apucat dorul fursecurilor cu smochine :x :x , fursecuri pe care le pregatesc doar de Craciun....nu ma intreba de ce numai atunci , pentru ca nu stiu :P

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 01/11/2011 10:12

Nico, sa nu le scapi, sant buuuuneee...dar deja le cunosti gustul.....la anul vreau sa le caramelizez ceva mai mult, dar nu cu mult mai mult pentru ca imi e frica sa nu dea in zahariseala :D :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 01/11/2011 10:17

Lucia sant sigura ca la anul nu are sa iti scape bunatatea asta....si eu am un pomulet micut , chiar ieri l-am primit, acuma este doar un bat gros cat un deget , inalt de jumate de metru si atat, nu crengi, nu frunze.....maine sau poimaine il pun in pamant si sper ca la primavara sa a bucur de frunzele lui verzi....poate are sa imi dea si roade in vreo doi trei ani....are sa rodeasca si al tau , sant sigura de asta.....sa le usuci , daca poti , ca ai uscator acuma.....urmatorul proiect este uscarea lor , daca mai imi aduce prietena mea cateva fructe..... :hug: :pup: :hug: :pup: si mersi draga mea :hug:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 01/11/2011 06:49

Exact asta am facut eu inainte de a pleca, sunt minunate...ca sa nu mai spun ce minunata este telepatia din nou...

:hug: :pup: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 01/11/2011 07:52

Am gustat o singura smochina proaspata! =)) =))

Sigur avea ceva dubios in ea.

Abia astept sa cumpar unele din alt loc si din alt timp.

Si oricum, banuiesc ca in principal se consuma preparate, gatite cumva.

Hmmm! amine dimineata mananc niste smochine,migdale crude si paine cu scortisoara

:buuun: :buuun: :buuun: Abia astept.

:P
Vi se intampla sa pofiti ceva de la o masa din viitor, avand inca si alte mese de luat pana se ajunge in sfarsit la acea masa mult-asteptata?

:flower: :flower: :flower:
Laura

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 01/11/2011 10:05

eu am facut dulceata de smochine ,imi place deci reteta ta nu se refuza ma gandesc ca e si mai si,felicitari :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/11/2011 07:45

Yafa, chiar am scris si eu biscuitii postati de tine....ii facusem si eu,( aceasi) acuma vreo saptamana....a fost o incercare....telepatia asta dulce
:hug: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 02/11/2011 08:10

Laura, sa vii cu impresii despredejunul avut :D :hug: :pup:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”