Papanasi cu smantana si dulceata de afine

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/01/2013 08:48

Niciodata sa nu tii branza in sita metaloica,,,,numai in tifon. panza alba rara, etamina sau cum ii spune panzei rare care se gasea in R si pe care coseam pe vremuri cruciuloite??
Daca imi spui unde locuiesti poate te pot ajuta cumva.
Aici la mine in general tifonul se gaseste la magazinele de materiale( textile) si ii spune CHEESECLOTH( panza pentru branza).
Eu am renuntat sa mai folosesc tifonul si am recurs la o plasa dintr-un material asemanator cu plasticul. Nici nu stiu cum sa il descriu.
La magazinele mari de constructii( genul Praktiker din Romania) se gaseste la raionul de vopsele saculeti din astia pentru strecurat vopseaua. De acolo am cumparat eu ( cred ca se vede in una din pozele de branza postate de mine) .
Poate sa iti fie de folos informatia asta si sa gasesti si tu acolo unde locuiesti.Am uitat sa iti spun, tifonul nu se gaseste numai la magazinele textile ci si la cele alimentare . Doar intreaba pe cineva cunoscator de cheesecloth si te lamureste indata :hug: sau intreaba de panza ptr facut branza acasa :hug:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 17/01/2013 09:21

Felicitari =D> =D> =D> ...mi-ai facut o pofta :buuun: :buuun: :buuun:
Imi place sa gatesc...
Imagine

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 17/01/2013 09:38

La cum arata,neaparat sa-i incerc si eu. O sa ma bantuie poza asta la noapte :D
=D> =D> =D>
http://cartederetete.ro

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 22/01/2013 02:24

Ce papanasi frumosi ai pregatit (si fotografie demna de o revista)! =D> =D> =D>

cla
Bucatar

Mesajde cla » 25/01/2013 01:35

Pupi, multumesc frumos pentru lamuriri. Eu chiar nu aveam nici cea mai vaga idee ca se cheama cheesecloth panza aia atat de comuna la noi :p.

Weekendul asta o sa ies sa ma uit prin magazine, si avand in vedere ca stiu cum se cheama, sunt convinsa ca o sa si gasesc. Multumesc inca o data. :hug:

@ Dana, Minitina, Antoniah: Multumesc!

:flower: :flower: :flower:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 25/01/2013 03:37

mama mia ce dulce!!!! pe placul oricui cred,al meu sigur... :pup:

rosumariana
Incepator

felicitari

Mesajde rosumariana » 04/11/2014 12:44

felicitari, arata foarte bine
fac si eu foarte des papanasi... dar folosesc o lingurita bicarbonat iar branza uneori este dietetica, alteori grasa

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”