Vreau sa slabesc! Cine mi se alatura?

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Simosymo
Incepator

Vreau sa slabesc din nou!

Mesajde Simosymo » 09/02/2006 11:46

Hello Camy
Felicitari! =D> Sa-ti spun ce ticalosii fac EU!
Mi-am luat concediu de odihna saptamana asta pentru a reusi sa incep o cura de slabire si am inceput asa:
-LUNI (dimineata)- am facut gimnastica si am mancat doar paine prajita cu margarina pana....la ora 16.00 cand a venit sotul de la servici si....AM MANCAT SARMALE! - bravo mie, nu?
- Marti - am mancat pana la ora 16.00 (uf!, din nou )doar mamaliga cu iaurt dietetic si apoi.... DE TOATE!
- Miercuri - mai nimic pana la ora 16.00 (fiind placat din localitate) si apoi...DE TOATE!
CE SA MA FAC? UNDE E AMBITIA MEA DE ALTA DATA?
SA FIE DE VINA VARSTA? (apropo, eu am 38 de ani).
Ce regim ti acum Camy?
Succes in continuare!
Simona.

camy
Incepator

Re: Vreau sa slabesc din nou!

Mesajde camy » 10/02/2006 09:01

Buna Simona. :pup:
Draga mea eu i-ti sugerez sa lasi "ticalosiile" astea deoparte si sa te apuci de treaba serioasa, sa te ambitionezi sa fie bine.
M-ai intrebat ce regim tin acuma:incerc sa mananc doar un fel de mancare pe zi, adica nu combin cartofi cu snitel sau din astea si beau tinctura de soc inainte de cele 3 mese principale.Ce e drept dimineata nu beau decat incepand de pe la 10-11.Sa stii ca nu mai simt nevoia sa mananc deloc.
Pe langa asta mai mananc vreo 2-3 mere in fiecare zi.
Eu zic sa incerci, ai atatea sfaturi de la fetele de aici, ca poti sa alegi unul si sa vezi ce va fi.
Eu i-ti tin pumnii in continuare si ne mai "auzim". :hug:
camelia

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 10/02/2006 09:05

intru si eu odata pe aici si ma apuca rusinea...eu nu am ambitie de loc!mie cand mi-e foame ,mi-e foame!trebuie sa maninc!
Va admir fetelor care reusiti sa slabiti ,aveti o vointa de fier! :pup:
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 10/02/2006 10:57

Pai eu de ce crezi ca am mancat pe la 1- 2 noapte shaworma ? :D Daca mi-e foame si stiu ca nu trebuie sa mananc parca ma apuca si mai tare :D

Simosymo
Incepator

VREAU SA SLABESC!

Mesajde Simosymo » 10/02/2006 11:49

CAMELIA ESTI O AMBITIOASA! =D>
Daca voi reusi de data asta sa tin un regim si sa slabesc tie ti se va datora in primul rand!
Pe tine probabil ca te ajuta si tinctura accea de soc, care ai zis ca iti taie pofta de mancare si asta e foarte important. (mor de ciuda ca eu nu o gasesc!).
Simona

Simosymo
Incepator

Vreau sa slabesc!

Mesajde Simosymo » 10/02/2006 11:55

BUN VENIT PRINTRE NOI ANGELIQUE!
Felicitarile tale se indreapta, deocamdata, doar spre Camy si Andre (care au reusit deja sa dea ceva kg jos), eu nu intru in categoria lor ...INCA!
Sper ca voi reusi totusi sa tin un regim ( Camy ma incurajeaza de fiecare data, si nu numai ea).
Tu ti-ai propus sa ti un regim?
Simona.

lathymmer
Incepator

Ciudat loc de a discuta despre slabit....

Mesajde lathymmer » 17/02/2006 07:17

:twisted: aici unde dracusorii gustosi iti fac cu ochiul, numai de slabit mai ai chef.
Nu mai zic ca intotdeana simt nevoia de ceva dulce si cam greu sa ma abtin, am incercat cu lamai un timp, adik le taiam si le dadeam in zahar si uitam de dulce ...erau si gustoase dar ...gata.Plus ca am auzit ca nu fac bine la inima.
Cum sa faca un student cura? Ba n-ai bani, ba sari peste o masa, ba lenevesti sau stai in fata comp si uiti de mancare pana te strange stomacu si apoi spargi seara tot ce prinzi.
E aiurea, daca aveti vreo idee mai simpla { na!vreau si bun si simplu! am pretentii} :roll:
Dar pentru unu mai modest si .....stiti voi student. :badday:
Shadowcat

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 17/02/2006 07:53

E cam greu sa impaci capra si varza..Ca df mergi pe fructe si legume sunt destul de scumpe mai ales in perioada asta a anului..Carne merge de pui si mai mult fiarta sau la gratar care in camin e destul de greu de realizat..
Prietena mea cea mai bna a incercat o reteta pe care am gasit-o in practic acum cativa ani si la ea a dat rezultate destul de bune.
Inainte de masa facea un amestec de2-3 catei de usturoi pisat frecat cu o lingura de otet de miere.Cica are rol bun in digestie si te ajuta sa slabesti.In afara de asta nu a tinut un regim..doar ca a incercat sa renunte la pizza comandata la 10 seara,1 paine pe zi si fornetti la fac
A slabit intr-o luna 7 kg cu chestia asta luata o data pe zi,seara.Poti s-o iei de mai multe ori dar una ca ce e mult strica si nutre' sa o iei prea tare de la inceput si doi scapi greu de miros :D
Eu nu am putut sa o tin ca am un inceput minunat de gastrita din primul an de fac cand nu mancam nimik toata ziua si seara 3 mese si ma doare stomacul de la usturoi dar ea a fost ok.
Otetul de mere(mai ales cel cu miere de albine) se zice chiar ca e sanatos sa bei dimineata o lingura intr-un pahar de apa.
Dar acum nu lua de sigur ca pe pielea mea nu e probat si oricum fiecare organism reactioneaza diferit

lathymmer
Incepator

ai dreptate...

Mesajde lathymmer » 17/02/2006 08:04

Multumesc pentru sfat adinush, am incercat de mult treaba cu otetul de mere si a fost eficient.
Treaba e nasoala cu unele retete din reviste de sla bit in care se dau retete cu diferite feluri de mancare si asta implica ceva bani si nu poti sa mananci doar tu mai ales daca mai esti impreuna cu cineva care nu tine regim.Alti bani si pentru mancarea lui.
Intr-o revista ,nu dau nume, spunea despre retete de slabit si arata tot felul de poze cu mancaruri delcioase.Sa mai tina omu cura! :rusine:
Oricum am sa incerc sfatul tau si pe acela cu tinctura de soc, sa vedem ce iese.
Bafta si voua!!!
Shadowcat

Simosymo
Incepator

VREAU SA SLABESC!

Mesajde Simosymo » 17/02/2006 08:10

Sal Adinush!

Colega ta chiar a slabit cu usturoiul? Si manca seara?
Eu am incercat o cura de slabire cu usturoi si orez. Era asa: se ia un catel de usturoi (cu putina apa) impreuna cu 1 bob de orez dimineata pe stomacul gol. Se tine 19 zile in care iei zilnic cate 1 catel de usturoi si adaugi in fiecare zi cate un bob de orez pana ajungi in a 19 -a zi la 19 boabe de orez. Cand am tinut prima data am slabit dar destul de putin, insa pot sa spun ca m-am simtit foarte bine.

Simona.

Înapoi la “Cure de slabire”