Supica cu fasole

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

yafa
Bucatar de talie internationala

Supica cu fasole

Mesajde yafa » 21/02/2015 03:23

O supica pentru vremuri friguroase, dupa mine un must din comfort food.

Ingrediente

1 ceapa medie

1 ardei iute

1 catel de usturoi

1 lingurita de cumin

750ml de supa de legume

500ml de suc de rosii

250g de fasole rosie fiarta

100g de boabe de porumb fierte

10 carnaciori picanti ( de curcan, cabanos, merguez – dupa placere)

3felii groase de paine

cimbru verde

sare, piper

Prepararea

Rupem painea in bucatele nu foarte mari nu foarte mici. O asezam pe o tava prevazuta cu hartie de copt.

Stropim cu ulei de masline si presaram deasupra niste sare mare si bucatele de cimbru verde.

Dam la cuptor la 220 de grade Celsius, chiar pe functia gratar. Eu am folosit aer pulsat plus gratar.

Painica trebuie sa fie la sfarsit aurie.

Putem diversifica razand un pic de cascaval peste paine inainte de a o baga la cuptor.

Taiam ceapa marunt, curatam ardeiul de samburi. Tocam ardeiul, curatam usturoiul.

Intr-o lingura de ulei de masline tragem la foc rapid ceapa, ardeiul si usturoiul.

Adaugam cumin-ul, amestecam.

Varsam peste cele de mai sus supa si sucul de rosii, asezonam dupa gust. Lasam sa fiarba cam 10-15 minute.

Adaugam fasolea si porumbul, mai lasam 10 minute.

Intre timp prajim rapid intr-o tigaie carnaciorii si ii taiam, ii adaugam spre final in supa.

Servim supa in boluri adaugand cateva bucatele de paine.

Pofta buna!
Fişiere ataşate
cuisine_0021.jpg
cuisine_0021.jpg (74.28 KiB) Vizualizat de 1938 ori
cuisine_0011.jpg
cuisine_0011.jpg (59.86 KiB) Vizualizat de 2125 ori
p1020289c1.jpg
p1020289c1.jpg (118.55 KiB) Vizualizat de 2125 ori
p1020283c1.jpg
p1020283c1.jpg (90.43 KiB) Vizualizat de 2125 ori
Ultima oară modificat 27/02/2015 01:20 de către yafa, modificat 1 dată în total.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 21/02/2015 05:32

Yafa,ce supica delicioasa ai pregatit... =D> Bine ai revenit pe RC si succes la concurs... :hug:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 21/02/2015 08:16

Yafa, bine ai revenit! Si ce supica buna ai pregatit! Chiar ma tenteaza sa o incerc cu carnati de curcan! Mult succes la concurs!
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
MIKI

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 21/02/2015 10:14

Mi-a fost dor sa ne reintalnim (chiar daca doar virtual). :hug: Ciorbita ta imi aminteste de o reteta a bunicii mele insa nu stiu exact cum o pregatea (am regasit cea mai mare parte a ingredientelor si parca ii simt gustul :vis: ).

Mi-ar fi placut sa impartim o portie din ciorbita minunata pe care ai pregatit-o si sa stam sa povestim... asteptand primavara.

Felicitari pentru postarea frumoasa si pentru ciorbita delicioasa! Te pup. :hug: :pup: :flower:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 22/02/2015 08:57

Tare buna supa in combinatie fasole cu porumb mmmmm o sa o fac si eu dupa reteta ta.

Pozele sunt o poveste =D>

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 22/02/2015 09:40

Delicioasa ciorbica chiar am sa o pregatesc am fasole rosie si nu gaseam reteta perfecta acum o am :wink: am sa vin cu impresii :hug:
Bine ai revenit si mult succes la concurs =D> =D> :master: :master:
claudia

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 22/02/2015 09:41

Bunaaaa :buuun: :buuun: :buuun: Pentru mine este noua combinatia de fasole cu boabe de porumb :o , dar merg pe mana ta si spun ca merita incercata :peace:

Ma bucur sa te vad pe site si sper din tot sufletul sa fie cat mai des, ca tare dor ne-a fost de tine :pup: :pup: :pup: :flower: :flower: :flower:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

yafa

Mesajde yafa » 23/02/2015 12:26

Danieluta scrie:Yafa,ce supica delicioasa ai pregatit... =D> Bine ai revenit pe RC si succes la concurs... :hug:

Dani, multumesc tare mult, :hug: :pup:

yafa

Mesajde yafa » 23/02/2015 12:29

mikirafaela scrie:Yafa, bine ai revenit! Si ce supica buna ai pregatit! Chiar ma tenteaza sa o incerc cu carnati de curcan! Mult succes la concurs!
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower:

Miki, multumesc , sper sa iti placa, noua ni s-a parut tare buna, este putin diferita de supica de fasole pe care o cunoaste cu siguranta orice gospodina.

:hug: :flower: :hug:

yafa

Mesajde yafa » 23/02/2015 12:35

antoniah scrie:Mi-a fost dor sa ne reintalnim (chiar daca doar virtual). :hug: Ciorbita ta imi aminteste de o reteta a bunicii mele insa nu stiu exact cum o pregatea (am regasit cea mai mare parte a ingredientelor si parca ii simt gustul :vis: ).

Mi-ar fi placut sa impartim o portie din ciorbita minunata pe care ai pregatit-o si sa stam sa povestim... asteptand primavara.

Felicitari pentru postarea frumoasa si pentru ciorbita delicioasa! Te pup. :hug: :pup: :flower:

Antonia, draga mea, daca ai sti ce ma bucur de amintire, gustul copilariei si blandetea bunicii.

As fi preferat ca si tine sa fie o portie de impartit si inca sper din tot sufletul sa stii :clipocit: :hug:

Multumesc tare mult , te imbratisez cu drag,

:pup: :love: :flower:

Înapoi la “Usor de gatit”