Scena nasterii Domnului (personaje din turta dulce)

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/12/2014 12:22

maraarad scrie:=D> =D> Antonia ce frumos ti a iesit toata sceneta din turte dulci. :flower: :flower:

Iti multumesc mult Mara. Imi place foarte mult scena nasterii Domnului. A fost o mare bucurie pentru mine decorarea personajelor.

Va doresc sarbatori fericite si dorinte implinite! Multa sanatate mamei tale!

:hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/12/2014 12:29

crista scrie:Anto felicitari!! este absolut minunata !! mie nu-mi place turta dulce, maninc foarte rar ca nu ma omor deloc dupa gustul asta insa zau ca as fi gustat cu placere din cea pregatita de tine. Arata frageda si buna si la cum este ornata o maninci din ochi .

=D> =D> =D> =D> =D>

ps cred ca eu as fi facut-o din biscuiti cu parmezan =)) =)) =))

Cu drag te-as servi daca am fi mai aproape... Mi-am amintit acum de vremea in care mergeam cu bunicii la sarbatori si imi cumparau turta dulce din bucatele de aluat puse pe ata si modelate astfel incat sa formeze un rozariu. Eram asa de incantata, le puneam la gat si mai rupeam din cand in cand cate o bucatica sa mananc. :vis:

Iti multumesc. Va doresc sarbatori fericite, bucurii si realizari pe toate planurile! :hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/12/2014 12:45

mikirafaela scrie:=D> =D> =D> =D> =D> la scena deschisa!
Mirosul cred ca e deosebit, te imbie la pacat dar nu as gusta, mi-e frica ca s-ar pierde farmecul! Ca de obicei, deosebit de ingenioasa si cu ajutoarele de nadejde sigur totul a fost mai usor!

:flower: :flower: :flower: :flower: :flower:

Ajutoarele mele sunt de fapt motivatia mea :) (stiu ca si la tine este la fel :love: ).

Iti multumesc pentru gandurile bune. O clipa mi-am imaginat familia ta frumoasa (”casa cu 3 fete” - este primul lucru care imi vine in minte cand ma gandesc la tine).

Fie ca sfanta sarbatoare care se apropie sa va implineasca toate dorintele. Va doresc Craciun binecuvantat alaturi de cei dragi! :hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/12/2014 12:50

monya scrie:Pur si simplu ...wow.... Felicitari.
Arata minunata si cred ca sunt delicioase (chiar asa. te ncumeti sa le mananci?)

Ne este greu sa ne gandim sa le mancam pe acestea. :) Nu stiu cum va fi... Deocamdata in fiecare seara aprindem beculetele acelea pe care le-am asezat in zapada artificiala si nu ne atingem de personaje. Am pregatit insa 3 cutii de turta dulce pentru seara de Craciun si pentru zilele acestea care preced sarbatoarea.

Iti multumesc. Iti doresc Craciun fericit alaturi de cei pe care ii iubesti! :hug: :pup: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/12/2014 01:04

biaskitchen scrie:Antonia, este minunat ce ai realizat.
Cred ca nu s-au inventat inca termenii potriviti care sa arate pretuirea pe care o am catre tine: Experta, Maestra in tot ceea ce faci.
Fac o reverenta in fata ta!
:master: :master: :master:

:blushing: Iti multumesc pentru gandurile bune.

M-am gandit la tine cand am pregatit posul (mi-am amintit ca anul trecut, tot in preajma Craciunului am vorbit despre posuri si ma tot gandeam daca ramasese sa iti scriu in cazul in care intre timp imi cumpar un alt pos, nu mai stiam exact). Personajele scenei le-am decorat cu 1 mm si cu posul clasic (am gasit 1 mm la KS).

Va doresc sarbatori frumoase si binecuvantate, bucurii si impliniri! Mult succes Alessiei in continuare!

:hug: :pup: :flower:

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 23/12/2014 07:22

Antonia a iesit o opera de arta felicitari felicitari felicitari :master: :master: :master:
claudia

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 24/12/2014 07:02

alejoe scrie:Antonia a iesit o opera de arta felicitari felicitari felicitari :master: :master: :master:

Iti mulmumesc mult Claudia! Bucuria a fost de partea mea. Astept Craciunul anul intreg desi nu prea imi place vremea rece.

Te pup si va doresc Craciun binecuvantat, daruri multe pentru micutul tau si multe bucurii! :hug: :pup: :flower:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 26/12/2014 10:44

Antonia, ce frumusete! Felicitari ma gandesc ce bucurie a fost si pe Antonel.

Te imbratisez si va doresc sarbatori minunate!

:flower: :pup:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/12/2014 05:42

:hug: Mi-a fost dor de tine si ma bucur mult ca ai scris.

A fost o bucurie pentru mici & mari scena asta din turta dulce. Antonel cand se bucura are ochisorii ca doua luminite iar eu cand vad ”luminitele” din ochii lui pot sa muncesc fara pauza zile intregi. :-)

Iti multumesc pentru mesaj. Te pup si te imbratisez cu drag. Sarbatori frumoase tie si celor de acasa! Mult succes in continuare baietilor in tot ceea ce fac! :hug: :pup: :flower:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 30/12/2014 08:53

Cata rabdare :!: Impecabila :!: De revista :master: :master: :master:
Vad cu ochii mintii bucuria de pe chipul lui Antonel...

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”