Salata...nebotezata :)

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

bertha
Incepator

Salata...nebotezata :)

Mesajde bertha » 11/05/2006 09:37

Reteta o stiu de la o dna bucatareasa. Dansa o cunostea ca "salata x", adica numele restaurantului unde lucra, dar mi s-a parut cam pompos, asa ca noi o numim simplu "salata aia buna cu carne". :P Daca o recunoaste cineva sau i se pare ca s-ar potrivi un nume, dau un miel virtual. =))

Ingrediente:
- 3-4 rosii potrivite
- un castravete
- un ardei
- 2-3 ridichii
- cateva frunze de salata
- carnea de la o pulpa de pui prajita/coapta
- 100 g cascaval ras
- maioneza

Cantitatile variaza in funstie de gustul fiecaruia. Ceea ce vedeti e "executat" de sotul meu.

Legumele si carnea se taie ca la orice salata, apoi se adauga cascavalul ras si maioneza. E super!
Fişiere ataşate
DSC07097.JPG
inainte de a amesteca maioneza
DSC07097.JPG (90.79 KiB) Vizualizat de 4526 ori
DSC07095.JPG
asa arata la final
DSC07095.JPG (47.93 KiB) Vizualizat de 4526 ori

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 11/05/2006 09:10

:buuun: Suna tare delicios!!! Am sa o incerc cu prima ocazie! =D>
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 12/05/2006 11:09

excelent, bertha! asta e tot ce mananca astia pe aici peste tot. Pana si Mc Donalds are salate ca e criza nationala de obezitate si diabet, mai ales infantil.
daca pui masline si telemea si putina ceapa rosie e salata greceasca. Daca ai mandarine din compot sau crude si pui gratar si o vinegreta si seminte de susan e salata asiatica si tot asa poti face nenumarate variante.
Si mai au ei una se numeste salata Cobb cu salta, castraveti, rosii, ou fiert taiat cubulete sau felii, kaiser prajit, sunca presata, cascaval ras si sos de smantana cu mirodenii - nici nu iti mai trebuie altceva.

buburuza7
Incepator

Mesajde buburuza7 » 09/06/2006 06:17

Yummm, ce bunatati faceti fetelor.

Înapoi la “Usor de gatit”