Real Food

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/01/2013 11:54

La ora actuala nu prea am multe in gradina, e afara , nu am solar, am doar o sera dar nu este cu pamant pe jos( tip solar) ci este podita. In sera imi pregatesc doar rasadurile si pastrez iarna florile.
Acuma am in gradina doar , macris, patrunjel, rosmarin, ceva menta mai anemica ( acuma se trudeste sa scoate ceva frunzulite). Zilele viitoare , daca nu va ploua am sa pun ceva cepe( ptr usturoi si ceapa verde) in pamant si seminte de spanac. Pentru salata inca nu e vremea potrivita ( aici la mine) .
Imi place recolta ta :D....tare as vrea sa fie a mea :P :P

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 07/01/2013 02:16

Revin dupa ceva timp. Am facut niste nuci cu martipan si trase in zahar caramelizat si cum aveam nevoie de frunze de menta am iesit in gradina sa culeg pe cele mai mari. Ce crezi ca am gasit ascuns in spatele tufei de rosmarin???
Ia uita aici =)) =)) =)) asa am facut si eu si sotul si de bucurie si de placere :P
Fişiere ataşate
001 cartofi gradina ian 6 2013.jpg
001 cartofi gradina ian 6 2013.jpg (81.23 KiB) Vizualizat de 1793 ori

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 07/01/2013 02:29

Pupi,te invidiez ca ai gradina ta cu legume... :vis:

:hug: :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 07/01/2013 02:37

Hai aici...e o cliam mai buna pentru o gradina =)) decat acolo la voi :P :P :hug: :hug: :pup: :pup:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 07/01/2013 02:45

Mai in gluma,mai in serios,planul nostru este sa ne mutam in CA,dar asta la pensie... :P

Este o clima mult mai buna decit aici,dar NU este frig,ceea ce nu ne place deloc :!:

biaskitchen
Bucatar de elita

Real Food

Mesajde biaskitchen » 07/01/2013 11:14

Foarte frumosi cartofii !Felicitari! =D>

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 07/01/2013 10:09

Mersi...chiar am ramas putin socata, cum de au supravietuit pana acuma. Precis am omis sa ii scot in toamna din pamant si cum au fost foarte aproape de radacina tufei de rosmarin si acoperiti de crengile ei , au scapat de inghet si eu acuma ma bucur de ei :P . Sant asa de buni( i-am si facut deja :P ). Abia astept cateva zile mai frumoase sa imi pun cepele in pamant. Cred ca in week end am sa postez aici modul in care se face compostul si alte lucruri valabile pentru "gradina din jurul casei".
{Poate vii si tu cu idei, informatii utile....multe fete nu stiu cum se procedeaza sau nu au habar ca se pot pune multe legume/zarzavaturi , ierbiri aromate, in ghivece , pe balcon sau terasa si de ce nu chiar in curte printre flori. Ma uit sa vad daca am pozele de la compost si de la rasaduri , pas cu pas facute....am sa revin cu info in week end( daca le mai am)

biaskitchen
Bucatar de elita

Pregatirea solarului pentru rasaduri

Mesajde biaskitchen » 11/02/2013 10:47

Am inceput pregatirea solarului pentru rasaduri .(Suntem nevoiti sa ne producem singuri rasadurile pt ca pe piata nu se gasesc rasaduri ecologice din seminte netratate .Mai mult decat atat cei care se ocupa cu producerea rasadurilor mai folosesc si niste chimicale pt a stimula cresterea plantelor !)
Prima etapa :pregatirea patului germinativ cald pe gunoi de grajd.
Fişiere ataşate
photo SOLAR 1.JPG
photo SOLAR 1.JPG (29.24 KiB) Vizualizat de 1707 ori

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 11/02/2013 01:54

CAt va invidiez pe cele ce aveti o gradina :badday: :x Eu asa ceva pot avea numai in Ro, si la noi in casa mereu s-a rasadit seminte culese din productia propie. Doar rosiile cherry mama a luat semintele de la unele cumparate din comert si cred ca de ani buni i s-a dus tot ce era ne.bio in samanta :D
Acum, eu nu am gradina, dar am doua terase imense ce sunt acoperite de soare ai mereu. Una, cea ce de fapt nu o folosesc deloc, are cam 60 mp , credeti ca as putea planta ceva in ghivece uriase? Acum vreau sa sadesc doar ierburi aromatice ce foarte multa lume le tine in ghivece pe balcon. Dar parca ar trebui sa scriu la alt topic, nu?

Eu acasa nu imi faceam probleme de genul real food, caci am avut norocul sa am bunicii materni aproape de casa, sa fie oameni gospodari si sa cultive legume si sa creasca animale traditional. Aici insa am simtit dferentele de gust ale carnii, legumelor si multe mancaruri nu mi-au iesit asa cum am vrut sau stiam caci schimba mult gustul o leguma din sera fata de cea naturala. Dar nu prea am alternative, mai am cunostinte spaniole cu teren ce mai vand cate ceva pe la cunoscuti dar cam atat. Lapte proaspat muls chia nu am de unde sa iau , din pacate iar cand ajung acasa beau cam 2 l pe nerasuflate =)) vaca, oaie, capra nu conteaza =))
Acum , sincera sa fiu, Romania nu a avut timp sa muste din plin tot ce inseaman modificat genetic sau agricultura daunataore.Problema e ceea ce importam din alte tari. Spania este unul din principalii exportatori de legume si fructe pe timp de iarna din cauza miilor de hectare de sere din zona stearpa. Nu stiu cat si ce ajunge in Ro, dar va asigur ca in Germania si Franta rosii, ardei gras, zuchini si vinete sunt 90 % de aici.
Sunt multe de zis pe aceasta tema.
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 11/02/2013 09:31

Roxana, daca ai terasa aia asa de mare pune mana si cumpara galeti de 20 lt sau ghivece de plastic mari( tot 20 lt) . Daca iei galeti atunci trebuie sa le gauresti la fund si sa pui farfurii dedesupt. Poti sa iti pui orice vrei pe terasa aia, in ghivece.
Am o prietena care are gradina dar cum nu a avut timp sa se ocupe de ea, mereu era napadita de balarii si saracele plante nu putea sa dea rodul care trebuia.
Acum doi ani s-a reprofilat pe gradina din ghivece si merge totul perfect. Chiar am fost in vara la ea si mare mi-a fost mirarea cat de bine le mergea la toate.
Deci poti sa iti pui la ghiveci mare, pe terasa aia de 60 mp, rosii, ardei, leustean, orice fel de buruieni aromate( spices) , gulii ( astea cate 2 la ghiveci nu mai multe)sfecla rosie , la fel ca si guliile. Nu stiu sa iti spun de vinete ca alea sant cam capricioase, dar ceapa, usturoi merg si ele perfect. Castravetii , daca pui cate un fir sau doua si faci scarita pe care sa se urce, poti sa pui si din aia si fasole pitica la fel. Daca pui din cea urcatoare pui in ghiveci cam 5 boabe si un par lung de lemn sau cateva boabe de porumb. Cand rasare [parumbul il raresti, lasi cel mai viguros si fasolea se urca pe porumb. Poti sa iti faci acolo o adevarata gradina.
Farfuriile sub ghivece/galeti sant necesare pentru ca trebuie sa uzi zilnic si apa care se scurge sa ramana in farfurie. Nu trebuie sa uzi decat dimineata pe racoare sdau seara, cand bate soarele direct pe plante sa nu uzi niciodata ca le arzi.
Na, nu mai stiu ce sa iti spun acuma, dar daca vrei poti sa iti faci gradina pe terasa, o sa dea rezultate.

Bia, ma bucur pentru tine si pentru ce faci. sa sti ca si eu imi fac propriile rasaduri, am si eu sera, dar este la dimensiuni mult mai mici decat sera ta . Zilele viitoare am sa incep si eu pregatirea pentru rasaduri. Am sa revin si eu cu ale mele. Chiar m-ar bucura daca ai posta mai multe in legatura cu rasadnita ta.Asa poate mai invata si alte fete care sant dornice de o hrana bio si nu au idee cum si de unde sa inceapa.

Va pup fetelor
:hug: :hug: :pup: :pup:

Înapoi la “Zona libera”