Prajitura cu mere si prune ( inspirata de cea cu afine ..)

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Prajitura cu mere si prune ( inspirata de cea cu afine ..)

Mesajde crista » 04/10/2006 04:26

Asta e varianta saracacioasa si " dupa ureche " ( calculatorul era ocupat si nu puteam citi nimic) a prajiturii cu afine a lui Beius ... scuzeeee ca am macelarit reteta ta in asa hal :blushing:

Deci aluatul este o pasta frolla, cum ziceam din ochi , cantitati ( cred :? ):
200 gr faina
1 albus de ou
170 gr unt
si cca 1 lingura de apa

Am framintat pina a devenit destul de omogen , insa mai tb framintat .. dehhhhh mi-a fost lene si se vede diferenta de imagine .. cind l-am intins a tb sa-l peticesc ... :lol:

Au urmat biscuitii ( nu stiu citi erau cam o cescuta cred ..)sfarimati ceva mai grosolan ...

Si fructele... am avut 2 mere si vreo 6 prune. Merele curatate de coaja, de cotor si taiate cubulete cit unghia. Prunele fara simbure taiate si ele cam de aceeasi marime cu merele. Amestecat intre ele le-am asezat peste biscuiti. Era un strat gros inalt cit marginea de la aluat . Am pus vreo 5-6 virfuri de lingurita de unt ici si colo si am dat la cuptor aluatul , biscuitii si fructele . In cuptorul deja cald , la foc maricel cca 20 min. Adica pina am vazut frucele inmuiate.

Am pregatit crema de brinza.
250 gr ricotta ( + 1 lingura ramasa din o cutie deja inceputa :P )
2 oua +1 galbenus
zahar din ochi .. cca o ceasca de cafea ( alea din Romania normale nu chichirezele italienesti :cafea: )

am amestecat cu furculita ...

Am scos tava din cuptor si am adaugat crema de brinza . Inapoi la cuptor peste 30 min .. adica mai exact pina am vazut ca se coloreaza. Avea aceeasi culoare deasupra cu prajitura Nadiei.

Am pudrat cu zahar pudra amestecat cu vanilie .... cind sa racit putin .

Este minunata!!!! si prunele ii dau un gust acrisor care se amesteca cu dulcele dn crema de brinza ... e :buuun: cu adevarat... Nu pot decit sa imi inchipui ce minunatie tb sa iasa cu afine ...
Fişiere ataşate
Immagine 005.jpg
Immagine 005.jpg (88.86 KiB) Vizualizat de 5005 ori
Immagine 002.jpg
Immagine 002.jpg (71.37 KiB) Vizualizat de 5005 ori
Immagine 001.jpg
Immagine 001.jpg (80.37 KiB) Vizualizat de 5005 ori

PARADIS
Incepator

Mesajde PARADIS » 05/10/2006 03:56

wow ce bine arata.
Crista,sigur ca o execut si eu :pup:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 05/10/2006 08:25

bunaaaaaaa...am sa probez si eu atat doar ca am sa o probez dupa reteta lui beius :lol:
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 05/10/2006 10:32

angelique scrie:bunaaaaaaa...am sa probez si eu atat doar ca am sa o probez dupa reteta lui beius :lol:

.. si bine faci . :D Cu mai multa brinza e si mai buna!
Iar la fructe merele chiar verzi sunt totusi prea dulci ( cu toate ca eu ma gindeam la gustul unei prajituri de la cofetaria Ana din Bucuretsi care era cu un blat apoi mere si peste ele brinza ... super buna prajitura aia ...
Dar cu prune merge de milioane ... crede-ma !! Se face o combinatie de dulce ( crema de brinza ) cu acru ... :buuun:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 05/10/2006 02:06

hei...am propus reteta baietilor si nu au dorit asa ca le fac un pasdispan cu mere si culmea e ca sant superfericiti
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”