Prajitura cu mac si ness

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/01/2013 08:27

Lucia ma faci sa :blushing: , nu e nimic spectaculos aici doar gustul ei ( dar ala nu se vede :P :P ) Trebuie sa o incerci, este super buna. Eu am facut-o pentru revelion si cum sotul a fost dupa cumparaturi, a venit acasa cu niste biscuiti grosi si tari de iti spargeai dintii in ei, singura lor calitate a fost ca aveau gust de coconut si asta s-a potrivit perfect cu blatul prajiturii. In fine, i-am inmuiat eu in cafea dar tot nu a fost destul. Am facut praji si am lasat la frigider 2 zile pana am taiat-o( am fost plecati si am mancat prin vecini :P ...frumos inceput de an, nu?? :P )Cand am taiat-o totul s-a inmuiat asa de bine, a fost exact cum trebuie, adica perfecta :D :D ...Pune pe lista ca nu are sa iti para rau :hug: :hug: :pup: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/01/2013 08:41

Becca, nu are sa iti para rau daca ai sa o faci...e fina si foarte, foarte gustoasa, sigur are sa fie un succes :hug:

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 06/01/2013 10:38

pupi scrie:Lucia ma faci sa :blushing: , nu e nimic spectaculos aici doar gustul ei ( dar ala nu se vede :P :P ) Trebuie sa o incerci, este super buna. Eu am facut-o pentru revelion si cum sotul a fost dupa cumparaturi, a venit acasa cu niste biscuiti grosi si tari de iti spargeai dintii in ei, singura lor calitate a fost ca aveau gust de coconut si asta s-a potrivit perfect cu blatul prajiturii. In fine, i-am inmuiat eu in cafea dar tot nu a fost destul. Am facut praji si am lasat la frigider 2 zile pana am taiat-o( am fost plecati si am mancat prin vecini :P ...frumos inceput de an, nu?? :P )Cand am taiat-o totul s-a inmuiat asa de bine, a fost exact cum trebuie, adica perfecta :D :D ...Pune pe lista ca nu are sa iti para rau :hug: :hug: :pup: :pup:

Nu am ezitat nici o clipa sa nu o trec pe lista...

A fost " dragoste " la prima vedere :love:

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/01/2013 09:04

Ale, sa o pregatesti ca nu are sa iti para rau...e o bunatate, e fina, este un succes mereu :hug: :pup:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/01/2013 09:07

Yafa, multumesc. Ma bucur ca ai trecut-o pe lista, sant curioasa de efectul "gustativ" al prajiturii. Personal, o iubesc , e foarte buna, dependenta as putea spune :hug: :hug: :pup: :pup:

biaskitchen
Bucatar de elita

Re: Prajitura cu mac si ness

Mesajde biaskitchen » 06/01/2013 10:31

Arata super delicios .Trebuie sa o prepar cat mai rapid pt ca altfelmor de pofta!
Ai folosit nuca de cocos deshidratata sau proaspata?

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/01/2013 11:37

biaskitchen, am pus nuca de cocos deshidratata, laptele a fost tot de coconut in locul celui normal iar ouale de la ferma( de casa). Untul jumate din el a fost de cumparat si jumate a fost productie proprie.
Despre zahar ce sa iti spun, eu de regula scriu reteta asa cum este ea( sau mai exact cum o am eu) dar de fiecare data folosesc mai putin decat scriu. De cele mai multe ori injumatatesc reteta, prajitura facand-o in tava mica( jumatate din cea normala). Normal ca ingredientele le dau cum trebuie, in felul asta fiecare e liber sa jongleze cu ele si cu cantitatile dupa cum prefera.
La reteta se cer si arome ( eu nu le-am pus pentru ca am avut destul coconut care sa ii dea gustul preferat) :hug:

biaskitchen
Bucatar de elita

Re: Prajitura cu mac si ness

Mesajde biaskitchen » 06/01/2013 11:43

Multumesc mult pentru precizari.Deabia astept sa prepar aceasta reteta. :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/01/2013 11:45

Yaya, nu e asa ca e minunata???O pregatesc destul de des la sarbatori, intruniri , mese festive etc....asa cum ai spus...mmmmmm, minunata :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/01/2013 11:47

Lucia, asa a fost si cu mine, dragoste la prima vedere. Cu ani si ani in urma am mancat praji asta la cineva si , normal :P :!: , am luat reteta, de atunci o pregatesc de cateva ori pe an, la cate un eveniment mai deosebit :D . Ma bucur ca iti place si te astept cu impresiiiii :hug: :hug: :hug: :pup: :pup:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”