Paste 2007

Cunoasteti retete culinare atat de bune incat va aduc prietenii in casa la fiecare Paste sau Craciun? Sunteti rugati sa gatiti mancaruri speciale pentru aniversarile altora sau alte ocazii? Descrieti aici mancarurile care fac sarbatorile voastre mai speciale decat ale altora.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

roxanavmv
Bucatar de elita

Paste 2007

Mesajde roxanavmv » 10/04/2007 08:53

Noi am fost plecati Duminica la niste prieteni unde am dus tortuletul nostru cu iepurasi si Clara a apucat sa se laude cu el de ziceai ca si-a dat teza de doctorat cand a modelat ousoarele si morcoviorii de pe tort, nu alta. Fetele au alergat prin gradina si au cules toate dulciurile si surprizele lasate de iepuras, iar noi am petrecut alaturi de ele 6 ore minunate.
Luni seara ne-au venit prietenii pe la noi, si a trebuit sa ne inghesuim 8 oameni la masa noastra care nu vrea sa creasca peste noapte, nici macar pentru asa evenimente. Asa ca aranjamentul lasa de dorit, trei platouri numai le-am plimbat de la unii la altii ca nu au avut loc pe masa, si noroc cu Clara ca mi-a facut o poza, ca altfel ramaneam numai cu povestea. Am pregatit niste aperitive ( mi-era o pofta de telemea si ceapa verde si ridichi :buuun: ), icre, drob ( dar nu asa frumos ca al Carei sau al Onnei =D> ), niste friptura de porc si miel cu cartofi si sparanghel. Iar la desert, VIEEEEEESPI si doua prajiturele de la Ikea ( sa nu radeti 8) ).
Fişiere ataşate
8.jpg
8.jpg (20 KiB) Vizualizat de 28118 ori
Cina a doua zi de Pasti.jpg
Cina a doua zi de Pasti.jpg (29.51 KiB) Vizualizat de 28139 ori
1.jpg
1.jpg (21.89 KiB) Vizualizat de 28139 ori
2.jpg
2.jpg (35.25 KiB) Vizualizat de 28139 ori
11.jpg
11.jpg (20.36 KiB) Vizualizat de 28139 ori
7.jpg
7.jpg (31.33 KiB) Vizualizat de 28139 ori
Ultima oară modificat 10/04/2007 09:30 de către roxanavmv, modificat 1 dată în total.

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 10/04/2007 09:08

:o as fi cautat si 10 ceasuri prin tufisuri numai sa gasesc tortul :D :roll:

Felicitari Roxi =D> :flower: :flower:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 10/04/2007 09:28

:o ce festin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wooooooooooooooooooooowwwww..
imi e pofta de absolut tot!!!chiar si de ridichi !!
iar tortuletul e perfect! sa ii spui clarei ca e cea mai talentata fetita pe care am cunoscut-o eu (real si virtual) :pup: :hug:

ps: eu nici daca trebuia sa fac tortuletul teza de doctorat nu reuseam :P sa imi explicati si mie candva cum se face ca sa modelezi pasta aia :? :rugaciune: :love:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 10/04/2007 09:42

superb totul dar Clara le intrece pe toate!e superba!
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 10/04/2007 09:54

Stiam eu ca ar fi trebuit sa o sterg din poze, ca altfel toti o lauda pe ea :cry: . Glumesc, sunt asa de mandra de scumpica noastra si asa de mult m-a ajutat si asa cumincioara a fost ( a lasat-o pe prietena ei de 3 ani sa castige concursul cu ouale, desi si ea ar fi vrut sa iasa prima, dar a zis ca stie ca Natasha ar fi suparata, si e mai bine asa :hug:), ca i-am promis acum sa-i fac orice tort vrea ea. Numai ca de doua zile de la framantatul fondantului imi pica mainile din umeri de dureri, asa ca o s-o iau mai incet.
leila, cam vreo 8 ore mi-a luat sa-l facem, si Clara de-abia a asteptat sa-l taie si sa rontaie zahariturile alea de pe el. Nu mi-a venit sa cred cum musca din ele, dupa ce muncise si ea.
cara, mi-e imi place asa mult sa invat sa modelez si as vrea sa am cat mai mult timp si inca un set de maini sa fac asta cat mai des, poate si sa ma las de munca ( zice ea :vis: )
Mersi Ange, ca sa nu vorbim de baietii tai :arrow: :love: , cu sau fara stiuca, sa stii.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/04/2007 07:32

Roxana foarte frumos tortul =D> =D> =D> .... ca sa nu mai zic de mica printzesa :hug: :hug: frumusica foc ( imi place poza intre margarete )....
Si zici ca a mincat pasta aia de zahar ?! pai e buna??? :?

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 11/04/2007 08:37

Merci Crista, e foarte departe de perfectiune, dar m-am distrat atat de mult cu Clara facandu-l si ea s-a bucurat ca am lasat-o sa faca si ea decoratii, asa ca suntem f. incantate amandoua de rezultat.
Dupa gustul ei, fooarte buna :P , dupa al meu nu chiar la fel de buna. De fapt nu e rea la gust, e numai zahar (marshmallow topite si amestecata crema rezultata cu zahar pudra, o lingurita de unt si esenta de vanilie sau lamaie, sau menta, depinde de gustul fiecaruia). de exemplu foaie de fondant cucare am acoperit tortul a fost mancata de fiecare fara comentarii, pt. ca pandispanul avea aroma de lamaie de la coaja si esenta, apoi l-am insiropat cu sirop in care am pus si coaja de lamaie, iar crema nu a fost prea dulce, asa ca a fost o.k.
dar figurinele nu le-as putea manca. In schimb ele, care toata ziua ar fi mancat numai dulciuri, au zis ca sunt minunate si nu s-ar fi oprit :x .
cara, daca ai vreodata chef sa faci asa ceva, maine sau poimaine o sa-ti scriu pasii si cantitatile (sa vezi 2 randuri de mare filosofie) pt. fondantul asta, e mai usor de facut decat pasta cu lapte praf sau zahar fiert, care multora nu le-a iesit de fiecare data, numai ca eu nu pot sa-ti spun daca e si mai buna la gust sau la modelat pt. ca nu le-am incercat pe celelalte.

Onna
Bucatar in devenire

Mesajde Onna » 11/04/2007 10:09

Roxana, felicitari! :flower: :flower: :flower: In primul rand felicitari pentru ca ai o fetita minunata. Este o dulce:pup: Sa va traiasca puiutul dulce.

Si tot in primul rand :wink: felicitari pentru tort. Arata foarte bine. Sa ne spui si noua reteta pastei de modelat. :rugaciune: Tot caut ceva sa pot modela mai usor. Nu am o reteta buna pentru pasta asta. (Si la negrese m-am cam chinuit pentru ca se zaharisea foarte repede :oops: .) Si mie imi place foarte mult sa modelez. Nu mai spun ce bucurie este cand fac mai multa pasta si se joaca si copiii. Asa ca iti inteleg dependenta. :wink: Felicitari pentru rabdare! :flower: :flower: :flower:

Onna
Bucatar in devenire

Mesajde Onna » 11/04/2007 11:07

Pot sa pun si eu pe masa ta de Paste cozonacul, pasca si salata boeuf? :D :blushing:

La desert nu am facut tort :( , o rulada si niste piersici umplute. Dar am papat din tortul tau acum. :P

A fost si la noi frumos de Paste...Slujbele sunt frumoase, calde si pline de spiritualitate iar muzica bizantina este cu adevarat ingereasca. Unul din momentele mele preferate din noaptea de Inviere, pe langa slujba propriu-zisa este momentul in care se aseaza toate cosurile cu bunatati pentru sfintit. Lumanarile aprinse lumineaza Biserica si fetele oamenilor, calmi si atenti, iar in jur intuneric - Dumnezeu si oamenii sunt in armonie. Este o imagine care imi aduce aminte de copilarie si care imi hraneste mult timp sufletul. Este minunata noaptea aceasta...

A doua zi am iesit in Gradina Botanica cu copiii si toti ne-am simtit foarte bine printre copacei infloriti, verde crud si aer curat...de vis. Copiii au alergat ca niste mieluti pe pajiste :P Seara ne-am uitat impreuna mari si mici la un film de desene animate nou...Nu sunt lucruri iesite din comun, sunt obisnuite...dar atmosfera a contat: de calm si liniste afara si in suflete.

Sperand ca nu v-am plictisit va doresc sa aveti pace in suflete. :hug:
Fişiere ataşate
fluturas din fructe - pentru ornat rulada.jpg
fluturas din fructe - pentru ornat rulada.jpg (56.18 KiB) Vizualizat de 28039 ori
Rulada cu banane si crema de ciocolata si piersici umplute cu crema de vanilie.jpg
Rulada cu banane si crema de ciocolata si piersici umplute cu crema de vanilie.jpg (60.81 KiB) Vizualizat de 28039 ori
puisor din ou si maioneza.jpg
puisor din ou si maioneza.jpg (59.53 KiB) Vizualizat de 28039 ori
salata boeuf.jpg
salata boeuf.jpg (49.57 KiB) Vizualizat de 28039 ori
Pasca si cozonacul.jpg
Pasca si cozonacul.jpg (53.63 KiB) Vizualizat de 28039 ori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/04/2007 11:37

Onna fiecare maninca din pozele altora ce nu a facut la el acasa :lol: ( tu tortul Roxanei) si eu salata ta de beuf .... tb sa o execut si eu in week end ca nu se mai poate ... am inundat tastiera aici ....

Si cozonacul mi-a placut .. eu nu stiu sa fac asa ceva :(

Înapoi la “Retete pentru sarbatori”