Omleta cu maduvioara

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Omleta cu maduvioara

Mesajde lucia_bp » 06/01/2012 09:34

Nu stiu daca la voi se gaseste maduvioara sau daca pregatiti asa ceva...
Este foarte calorica,...dar trecem cu vederea 8) peste acest lucru...in schimb este foarte satioasa...

Ingrediente:

-4 oua
-1 caserola cu maduvioara ( 500 g)
-1 ceapa sau 1 legatura de ceapa verde, tocata marunt
-1/2 legatura patrunjel verde sau ½ legatura marar verde, tocat marunt
-2 linguri ulei
-sare
-piper
-boia dulce sau iute, dupa preferinta

Preparare:

Spalati bine maduvioara in apa rece, curatati-o de pielita si tocati-o grosier.
Adaugati-o peste ceapa usor rumenita in uleiul incins si prajiti in continuare la foc mic, doar cateva minute, amestecand continuu, pana ce maduvioara se strange si se incheaga ( semn ca este facuta). Dati deoparte.
Separat, bateti ouale cu sare, piper, boia, ½ din verdeata tocata marunt, apoi turnati peste maduvioara si repuneti vasul pe foc.
Omogenizati bine si amestecati continuu pana ce ouale sunt facute.
Potriviti de sare si piper, dupa gust.

Serviti cat este calda, presarata cu marar si boia, alaturi de o salata de sezon sau muratura.
Fişiere ataşate
CIMG4641.JPG
CIMG4641.JPG (188.54 KiB) Vizualizat de 5626 ori
CIMG4640.JPG
CIMG4640.JPG (191.19 KiB) Vizualizat de 5626 ori
CIMG4638.JPG
CIMG4638.JPG (96.21 KiB) Vizualizat de 5626 ori
CIMG4636.JPG
CIMG4636.JPG (93.97 KiB) Vizualizat de 5626 ori
CIMG4634.JPG
CIMG4634.JPG (62.93 KiB) Vizualizat de 5626 ori
CIMG4628.JPG
CIMG4628.JPG (86.09 KiB) Vizualizat de 5626 ori
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

black_sweet_cush
Incepator

Mesajde black_sweet_cush » 06/01/2012 10:58

mie-mi place maduva teribil si cand gasesc un os care are, il (ma scuzati :blushing: ) sug pana iese toata =)) . in poza acolo arata tare ciudat asa cruda, dar eu o stiu fiarta si e o minune.
poate nimeresc niste maduva la......caprioara pe care o am in frigider si careia i-am gasit si iarba in gat ieri cand am portionat-o :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: . m-am 'sensibilizat maxim' si i-am lasat-o unui prieten s-o hacuiasca, n-am mai putut sa continui. pulpa e la baitz, maine imi rasfat Ion-ul cu caprioare :))) la tava.

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 06/01/2012 01:07

Te vei amuza Lucia (probabil) insa eu nu am gustat niciodata maduvioara. As servi insa din ceea ce ai pregatit.
=D> :hug: =D> :hug: =D> :hug:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 06/01/2012 01:53

Lucia, imi place de mor maduvioara. O fac in toate felurile imaginabile. Ai mei, acasa, pe vremuri faceau des fiindca (vorba Danielei) nu ne scapa nici un os cu maduva.

Iti imaginezi un kurtos kalacs dim maduvioare? Ei, eu obisnuiesc - cand am rabdare si timp - sa rasucesc maduvioara in jurul unor andele groase, s-o trec prin aluat de caltite mai groscior si s-o prajesc in baie de ulei. O minunatie nu alta :buuun: :buuun: :buuun:

Miaaaaam miaaaaam omleta ta! Nu sunt din cale afara de pofticioasa dar asta chiar mi-a umplut gura cu apa si tot inghit =D> =D> =D>

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/01/2012 05:16

Offff....maduviore si creier :o :vis: :vis: ....aici????? :cry: :cry: :cry: nici poveste....chin mare pe capul meu......uneori ( am auzit ca eu nu am gasit niciodata) mai spun unii ca au fost norocosi si au gasit pe la magazinele asiatice......eu de cand sant aic NU am vazut niciodata si nici NU am gasit.......Lucia , iti dai seama ce mi-ai facut tu acuma cu maduvioarele astea????? :cry: :cry: :cry: .....sper sa ajung la Arad la vara si sa te tii atunci , trai pe vatrai.....numai poftele adunate peste ani am sa mi le satisfac.....reteta pe cinste ai postat tu aici =D> =D> =D> =D> :master: :master: :master: :master: ......Lucia , esti mareata :hug: :hug: :hug:

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 06/01/2012 09:21

Nici eu nu am gustat maduvioare pana acum...dar niciodata nu e prea tarziu :hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 07/01/2012 09:03

black_sweet_cush scrie:mie-mi place maduva teribil si cand gasesc un os care are, il (ma scuzati :blushing: ) sug pana iese toata =)) . in poza acolo arata tare ciudat asa cruda, dar eu o stiu fiarta si e o minune.
poate nimeresc niste maduva la......caprioara pe care o am in frigider si careia i-am gasit si iarba in gat ieri cand am portionat-o :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: . m-am 'sensibilizat maxim' si i-am lasat-o unui prieten s-o hacuiasca, n-am mai putut sa continui. pulpa e la baitz, maine imi rasfat Ion-ul cu caprioare :))) la tava.

Eu cred ca tu servesti maduva de la oasele de vita, vitel...
Acestea sunt de la porc...ele se curata de membrane, ramanand doar continutul...operatie care nu prea iti face placere :D :D :D
Seamama la gust cu creierul, mie asa mi se pare...

:hug: :hug: :hug:

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 07/01/2012 09:49

antoniah scrie:Te vei amuza Lucia (probabil) insa eu nu am gustat niciodata maduvioara. As servi insa din ceea ce ai pregatit.
=D> :hug: =D> :hug: =D> :hug:

Si eu gasesc destul de rar maduvioara, asa ca atunci cand o pregatesc ( nu numai cu omleta ), este " sarbatoare "... :D

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 08/01/2012 09:56

iuliajewel scrie:Lucia, imi place de mor maduvioara. O fac in toate felurile imaginabile. Ai mei, acasa, pe vremuri faceau des fiindca (vorba Danielei) nu ne scapa nici un os cu maduva.

Iti imaginezi un kurtos kalacs dim maduvioare? Ei, eu obisnuiesc - cand am rabdare si timp - sa rasucesc maduvioara in jurul unor andele groase, s-o trec prin aluat de caltite mai groscior si s-o prajesc in baie de ulei. O minunatie nu alta :buuun: :buuun: :buuun:

Miaaaaam miaaaaam omleta ta! Nu sunt din cale afara de pofticioasa dar asta chiar mi-a umplut gura cu apa si tot inghit =D> =D> =D>

Aprecierile tale ma onoreaza :master: :master: :master:

Si noua ne place mult maduvioara...pacat ca o gasesc din ce in ce mai rar in comert :badday: :badday: :badday:

-Legea lui Bookev-

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 09/01/2012 06:46

pupi scrie:Offff....maduviore si creier :o :vis: :vis: ....aici????? :cry: :cry: :cry: nici poveste....chin mare pe capul meu......uneori ( am auzit ca eu nu am gasit niciodata) mai spun unii ca au fost norocosi si au gasit pe la magazinele asiatice......eu de cand sant aic NU am vazut niciodata si nici NU am gasit.......Lucia , iti dai seama ce mi-ai facut tu acuma cu maduvioarele astea????? :cry: :cry: :cry: .....sper sa ajung la Arad la vara si sa te tii atunci , trai pe vatrai.....numai poftele adunate peste ani am sa mi le satisfac.....reteta pe cinste ai postat tu aici =D> =D> =D> =D> :master: :master: :master: :master: ......Lucia , esti mareata :hug: :hug: :hug:

Reteta este simpla ( chiar ma gandeam daca sa o postez...)...

:pup: :pup: :pup:

-Legea lui Bookev-

Înapoi la “Usor de gatit”