Nunta-ce noutati mai sant?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

angelique
Bucatar de elita

Nunta-ce noutati mai sant?

Mesajde angelique » 07/04/2008 05:51

ca eu am fost invitata la nunta pe iunie si as vrea sa stiu cat se da ,cam ce-i mai nou si alte pretenti,mofturi etc.e nunta nepotului sotului ,meniul e de cca 50 € si nu am inteles ce-i atat de scump dat fiind ca e un aperitiv,o crocheta de peste cu verdeturi ,o friptura cu cartofi si GATA! mie mi se face lehamite cu 2 bucaterese langa mine as face un banchet pe cinste ,astia de la resturante au innebunit de tot si cine ii plateste e si mai nebun,asa pe romaneste.Deci as vrea sa mai stiu si eu noutatile sa nu ma enervez degeaba
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 07/04/2008 06:04

Angi n-ai specificat daca nunta e in Ro sau in Italia!

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 07/04/2008 06:06

uitasem e la Cluj! e drept ca sant batrana.....of doamne...

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 07/04/2008 06:12

angelique scrie:uitasem e la Cluj! e drept ca sant batrana.....of doamne...

In cazul asta chiar nu te pot ajuta. Eu n-am mai fost de cinci ani si multe s-au schimbat de atunci!

P.S sora-mea a facut botez anul trecut la Treviso cu 30 de E meniul! Si a fost destul de bogat :wink: Adica ne-am ridicat satui de la masa!

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 07/04/2008 07:57

Ange, eu zic sa o acostezi pe Ioana, daca vezi ca nu raspunde tocmai aici, ca mai la sursa nu poti merge :arrow: Cluj, nunta :D

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 07/04/2008 09:45

am sosit cu preturile, se dau 200 euro daca nu esti ruda. cum tu esti ruda destul de apropiata cu mirele se pune cam 500 Euro, cel putin asa au pus unchii si matusile mele la nunta mea :lol: iar prietenii fff apropiati au pus 300 Euro....

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 07/04/2008 10:34

asa ma gandeam si eu .....nu cred ca merg la nunta...in ultimi 3 ani domnul mire si mireasa (sant cununati de 2 ani) nu au sunat deloc si-au adus aminte de noi acum inainte de nunta,ca sa nu mai zic ca meniul nu ma atrage deloc,mireasa a spus clar si in fata ca au ales meniul cel mai ieftin si ca ea nu pune nici un leu in plus ca sa-l imbogateasca, au cumparat vinul de la cel mai ieftin magazin (nici macar 1 € la l) whisky si coniac de 2 lei ,tortul v-a fi simplu ,cu 3 etaje nu mai pune prajitura pe masa ca doar ajunge ala si toate astea in cel mai scump restaurant din Cluj.important e sa ne dam in barci nu sa fie ceva dragut si placut,faptul de a trata nuntasi ca pe vaci de muls ma deranjeaza enorm.am fost acum 2 ani la o nunta (nu aveam nici o obligatie si stiu sigur ca nu o sa vina niciodata la mine la baieti ) dar a fost o placere nu i-am auzit sa vorbeasca de bani ci doar de ce .ar fi mai gustos,daca muzica poate sa placa ,sa fie flori proaspete si prajituri pt. toti,mai mare dragul.
asa ca intrebare , daca nu merg cat se pune?

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 07/04/2008 11:13

adry-scuza iti amintesti din ce era compus meniul de la Treviso?
ps imi place tare mult avatarul tau
numai eu ma minunez de cat e de scump meniul asta?

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 08/04/2008 12:44

angelique scrie:adry-scuza iti amintesti din ce era compus meniul de la Treviso?
ps imi place tare mult avatarul tau
numai eu ma minunez de cat e de scump meniul asta?

Sper sa-mi amintesc :lol: ! Deci pentru fiecare o portie sanatoasa de aperitive clasice, doua felul I (un rizotto si paste dar nu mai stiu cu ce) felul II imi amintesc griliata mixta (dar a mai fost ceva ) cu multe garnituri de legume, cartofi prajiti si salata verde, tort, prajituri, vin de buna calitate, spumante si un lichior de lamaie (ceva tipic zonei nu mai stiu cum ii zice dar nu era ca limoncello care se gaseste aici la mine, era alb la culoare) si parca doua randuri de cafele! Oricum era botez!
La nunta meniul ar trebui sa fie si mai bogat!
Mie mi se pare enorm 50 de euro ca in Ro mancarea inca nu e chiar asa de scumpa!Mai ales produsele autohtone!

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 08/04/2008 07:41

Angi eu nu ma mir absolut deloc crede-ma pt ca e ff scump in Ro si mai ales dc mai te si dai in barci cum ai zis... asta e valabil si pt Adry : mincarea e scumpa fetelor in Ro la fel ca aici .. dc le puneti pe fete sa va faca o lista de preturi o sa va ia capul ... acum logic ca la tara / in provincie e mai lejereanu .. dar circiumile dehh sunt facute sa iti ia izmenele de pe tine ...
In Buc la un restaurant pe la Izvor ai mei au lasat anul trecut vreo 800 de euroi si nu a fost meniu de nunta sau botez ci o iesire la circiuma ... adica tot cam pe la un 50-60 de euro de cap si au avut fiecare un fel , vin, desert si parca - nu sunt sigura un platou cu aperitive reci ca pt toti ... nu individual ( aici te mai fura si la cantitate ) . rudele din america nu puteau crede cit de scump e un restaurant tipic romanesc ...

in plus poate mireasa a si umflat putin ca sa forteze mina invitatilor si sa cistige bine .. ca dc nu facea nunta ca sa cistige nu spunea nimic ... dar e o afacere nunta ( era si inainte .. de ce nu ar fii si acum)

Înapoi la “Zona libera”