Nuci

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cara
antitalent culinar

Nuci

Mesajde cara » 22/02/2006 02:23

Ingrediente pentru aluatul din care se fac cojile:
3 oua
250 grame margarina
2 linguritze de praf de copt
o cana cu zahar(250 grame)
arome(esenta de vanilie, esenta de rom..etc)
zeama de la jumate lamaie
faina cat cuprinde

Ingrediente pentru crema:
jumatate litru de lapte
zahar pudra 150 g
margarina 50 grame
cacao(2 linguri)
miez nuca 150 grame
faina 100 grame
esenta de rom

Pentru aluatul din care se fac cojile. Se bat bine ouale, se adauga praful de copt stins cu zeama de lamaie. Se adauga zaharul, esentele si se amesteca bine pana cand zaharul se topeste partial. Margarina se taie bucati si se adauga si ea. Exista si optiunea de a topi partial margarina. Eu nu am topit-o si totul a iesit foarte bine. Se pune apoi si faina si se framanta pana se face o coca vartoasa.

Dupa ce se face coca, nu trebuie lasata sa dospeasca. Se fac bilute mici, care se pun in forma la copt(pe aragaz). Forma trebuie incinsa foarte bine inainte de a se pune coca in ea, pentru ca aceasta sa nu se lipeasca. Cojile se fac in maximum 2 minute(forma mea face 10 coji ..deci, la reteta dubla..imaginati-va cat timp mi-a luat...)

Pentru nuci..trebuie sa va inarmati cu multa, multa rabdare.
:D Pentru inceput, nu sfatuiesc pe nimeni sa se aventureze sa incerce reteta dubla.

Pentru crema:
Intr-o cana de lape rece si pune faina, si se amesteca pana se omogenizeaza. Restul de lapte se pune pe foc cu zaharul si se amesteca pentru ca zaharul sa se topeasca. Se adauga laptele rece cu faina, apoi cele doua linguri de cacao si se mesteca fara intrerupere (la foc mic) pana crema se leaga(se leaga destul de rapid). Dupa ce se ia de pe foc, crema se amesteca pana se raceste partial. Apoi se adauga miezul de nuca, esentza de rom.

Nucile se vor umple cu crema caldutza sau rece.

Dupa ce s-au racit, cojile de nuca se pastreaza in punga de plastic. Pana la umplerea nucilor cu crema, cojile or sa fie destul de tari, crocante. Dupa umplerea cu crema, or sa devina foarte fragede. Se pastreaza fragede zile in sir.
Fişiere ataşate
nuci.jpg
in pricipiu, asa ar trebui sa arate
nuci.jpg (41.09 KiB) Vizualizat de 39158 ori
Ultima oară modificat 23/09/2010 07:22 de către cara, modificat de 2 ori în total.

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 22/02/2006 02:41

Foarte misto arata. Bravo.
Stiu ca mancam de astea cand eram copil si, impreuna cu caisele, erau preferatele mele. Bine ca mi-ai adus aminte de ele ca poate gasesc pe cineva sa mi le faca ... :)

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 22/02/2006 02:42

mi-ai dat idee cum sa fac ceva gen rafaello. am primit laptele de cocos de la angelique, mi-a dat si o reteta de crema si acum imi tocam creierii sa vad cum fac bilutele alea. cred ca asta ar fi o varianta buna(cojile adica).

o poza cu tava poti sa pui?

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 22/02/2006 02:47

da, desigur!
doar ca nu e o tava, e o forma de fonta(cred)..asa cum e forma pentru "faguri". am sa ii fac o poza si o postez aici.
nucile fotografiate sunt cele care au mai ramas din reteta..dubla. nu arata chiar bine, pentru ca n-am eu destula rabdare sa le cosmetizez.
mai am si coji neumplute, am sa le fotografiez si pe acelea:)
va dati seama ce lenesa sunt :blushing: ?
Fişiere ataşate
forma pentru nuci.jpg
forma pentru nuci.jpg (48.6 KiB) Vizualizat de 39139 ori

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 22/02/2006 05:35

Mmmmm buune :buuun: eu nu am forma ....am incercat sa gasesc si nu dau de ele... :( stiu ca bunica mea le comanda la tiganii care treceau prin sata cu oale si ceaune din aluminiu sau cositor sau fonta... dar de unde sa ii iau eu? :o Numai ca s-au pierdut in timp formele ... :(

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 22/02/2006 05:40

si forma pe care o vedeti e foarte veche :)
o am de la mama, care ..la randul ei, nu stiu de unde a cumparat-o(probabil din obor...)
eu ador nucile, fapt pentru care, am zburat cu tot cu forma din Romania :D
oricum, cert este ca nucile au facut o foarte buna impresie in Germania..

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 22/02/2006 05:43

Eu zic ca ai sanse foarte mari sa gasesti tigani in targ in Vitan duminica :P
Ideea e duminica dimineata gasesti ce nici cu gandul nu gandesti in Vitan..pe drumul catre targul de masini

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 22/02/2006 05:50

Si eu am forma de nuci, dar cine mi-a facut-o a vrut sa-mi faca o surpriza si mi-a facut in aceeasi forma cate 3 exemplare de ciuperci, nuci, scoici si conuri de brad.Sunt superbe, dar cand le coc trebuie sa am 4 castronase ca sa le pun separat, ceea ce face ca operatiunea sa fie si mai migaloasa, motiv pt. care le fac extrem de rar. Dar acum ca mi-ai amintit, poate caut forma :D

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 22/02/2006 05:53

miha te invidiez pt. forma aia splendida...doar din ce ai povestit darmite daca o si vad...
cara complimeti frumoase nucile tale si imi aduc aminte (ca le facea bunica )sant si bune!
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 22/02/2006 05:55

si eu ma gandeam ca diseara imi iau forma....nu credeam ca se gasesc asa greu... :(

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”