Martisor, legenda, traditie si realitate

In aceasta zona sunt publicate articole realizate de catre membrii clubului editorial, si reprezinta si o modalitate de a sugera teme idei pentru newsletter.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, Moderatori

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 28/02/2007 01:35

Si eu primeam foarte multe de la elevii mei, dar imi amintesc ultimii ani de generala si cei de liceu cand toti baietii faceau concurtenta la cuceriri, iar noi ne mandream cu numarul de "admiratori" secreti =))

Ce timpuri frumoase si cum s-au dus... :(

:?: Tinerii de azi mai traiesc astfel de momente? :?:

In ziua de azi, asteapta martisoare prin internet =))

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 28/02/2007 01:39

nico :hug: , multumesc mult pentru martisor (ma bucuram si in trecut cand primeam cate un cosar care arata cam ca cel din poza + o scarita. eram absolut convinsa ca o sa imi poarte noroc). acum ca am primit acelasi martiosr preferat (fie el si virtual) trebuie sa am macar jumatate din increderea pe care o aveam in trecut..cum ca o sa-mi poarte noroc si anul asta :pup: :love:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 28/02/2007 01:48

maria MIHULESCU scrie:
:?: Tinerii de azi mai traiesc astfel de momente? :?:

In ziua de azi, asteapta martisoare prin internet =))

traditia nu s-a schimbat..
tinerii aduc chiar si flori fetelor (pe langa martisoare)..
imi placea sa ii las in orele de 1 martie sa discute liber despre primavara, dragoste :vis: erau cele mai placute si mai relaxante ore(interveneam foarte putin in discutie.., ) iar daca acordam si eu note (pentru creatii lirice care valorificau teme derivate din martisor/martie/primavara..) acestea erau mereu note de 10
..
ce vremuri.. :love:

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 28/02/2007 01:53

Ma bucur foarte mult ca v-am trezit amintiri frumoase :love: :flower:

Obiceiul Martisorului,a fost ,este si va dainui in timp nu atat ca obiect in sine ci ca o perpetua renastere,in final ca o garantie a existentei noastre!

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 28/02/2007 02:13

Cred ca fiecare dintre noi isi aminteste in fiecare an de martisor, chiar daca nu le mai primim, dar cum nu aveam cu cine impartasi aceste momente, treceam oftand peste ele sperand ca la anul va fi mai bine. :wink:

Discutand aici cu voi, eu imi imaginez ca am primit cele mai frumoase martisoare de la voi si le voi pastra cu sfintenie. Este o mare bucurie :master:

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 28/02/2007 03:11

am observat ca traditia daruitului de martisoare s-a pastrat, dar problema e la cei care le primesc, nu le mai poarta in piept, nu asa des cum le vedeam inainte. eu si acum imi port martisoarele toata luna martie.

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 25/01/2013 03:38

Foarte frumos articolul =D> =D> =D> felicitarile mele!

Eu imi aduc aminte ca ziua de 1 martie era un motiv pt copii de a nu-mi mai cumpara cadouri, un simplu martisor si gata! Nu de alta, dar eu am fost si sunt- atat timp cat mama mea va trai- cel mai frumos martisor primit in zorii zile de 1 martie 1980! Asa ca intelegeti ca primeam numai martisoare in loc de cadouri de pe la copii prieteni :)
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

Înapoi la “Articole Club Editorial”