Mamici si viitoare mamici (3)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

bely
Incepator

Mesajde bely » 08/07/2011 03:46

alina-i, merci :flower:
cam asta am citit si eu pe site-rile despre copii, si foarte bine punctat 5 min. pe olita, asta mi-a spus si pediatru, altfel se favorizeaza alte neplaceri. Deci in toata povestea asta ne trebuie rabdare :)

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 08/07/2011 05:03

[quote="iuliajewel"]Nu, nu, nu! Nu la comoditate = lene s-a referit pupi :!: Nicidecum :!:

Uite, incerc sa traduc ceea ce am citit eu printre randuri in postarea ei si apoi din cele postate de voi, ca raspuns:

De exemplu, Flore - viata ta numai comoda nu este, vai de alergaturile si timingul tau - dar tocmai asta este: nu vezi padurea din pricina copacilor. Unul din copaci este Leul Mare - cat timp il mai lasi sa nu te ajute la mai nimic? Intr-o familie trebuie sa existe "diviziunea muncii" :wink: Ori tu, aici tre sa renunti la comoditate si sa dai jos din cui pe mos niculae - sa apl- ete aici, nu mai departe de site-ul nostru, unqzul isi vede de Tudor ca si cum ar fi al lui =)), ba mai mult, s-a bagat si printre noi stiind prea bine ca nu-i indicat sa intri intr-un cuib de viespi :P , isi decoreaza mancarurile, stie ca nu doar mama are un copil ci si el are aceleasi drepturi si indatoriri asupra aceluiasi copil. ici cateva bice si sa-ti impui un anume punct de vedere - avem copil, nu AM COPIL

Pai da, dar unq gateste ca e pasiune lui, ia pune-l pe Leo sa mestereasca la masina, sa vezi ce nu mai pleaca de langa ea pana noaptea tarziu.Si s-a ocupat de copil pt ca sotia mergea la serviciu.
Leo il mai ia pe Leutzul langa el cand e la calculator, sambata cand nu sunt eu acasa are grija de el cu mancat, schimbat, culcat, strictul necesar.Pleaca dimineata la 6.30 sau chiar la 6 uneori si vine cel mai devreme la 7.30 pm , cateodata si la 10 noaptea. Avem un sef care are impresia ca pe acelasi salariu fix muncesti cat vrea el, nu tot un numar fix de ore. Mama mea a avut acelasi stil de viata ca al meu. A muncit numai in restaurant dupa revolutie si venea acasa numai la 1-2 noaptea, ea a fost stalpul familiei noastre.Ea a dus grija la tot, casa, copii, facturi. Ea se descurca cu toate.Stiu ca mai nou a aparut moda femeii moderne, ea vine de la 'office' si gaseste sorul cu sortul dinainte si polonicul in mana, casa curata bec, mancarea gata si copiii spalati si cu temele facute, ea doar ia cina si apoi isi face toaleta zilnica si se relaxeaza, dar noi (cel putin eu) nu suntem asa.Genul asta de barbati sunt ca locurile de parcare, alea bune sunt luate, iar ce-a mai ramas sunt pentru handicapati :D. Nu sunt nici genul de femeie subjugata, dar nici nu astept sa-mi spele barbatul wc-ul. Cand simt ca nu ma mai descurc, il chem si pe el sa-mi spele vasele sau sa dea cu aspiratorul, dar in rest, ma ocup singura. Imi fac planul de bataie de la inceput si toate trebuie sa se lege (defect profesional-logistica). Dar nu ma plang, no way! :) Sunt Leutzii mei si-i iubeste mami pe-amandoi :) :love:

dubi_07
Bucatar in devenire

Mesajde dubi_07 » 08/07/2011 06:42

ma bag si eu ca musca-n lapte...
fetelor, jos palaria :master: :master: :master:
flore, te compatimesc si in acelasi timp te admir..eu ma plang ca am program de la 8 la 18 si nu am timp de altceva...si, ca sa vezi, surpriza surpriza, eu nu am copil...
as avea cate ceva de invatat de la voi..
:master: :master: :master:
:hug: :hug: :hug:
În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături
Imagine

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 08/07/2011 07:01

Dubi, inainte sa ma casatoresc si sa am pe LEO, ''nu-mi mai vedeam capul de treaba'' si munceam doar 8 sau 12 ore pe zi :P .Si in zilele libere aveam niste dimineati foaaarte lungi in pat :P. Dar nici n-as putea sa las pe altcineva sa il duca si sa-l ia pe Leo de la gradi, de exemplu...eu ce-as mai face?:). E rutina mea si-mi place sa fiu activa :) , desi cateodata am niste migrene cumplite, cu vomitat si ameteli.

PS: Leutzu chiar ma ajuta la treaba, imi da cate o haina si-mi si spune a cui e :P ..si cate prajituri n-am ''chinuit'' din cauza ca nu voia el sa se opreasca din pus faina sau zahar :P . Va pup, plec acum ca intr-o juma' de ora zbor. Seara buna si ne 'revedem' maine.
Pupici la pitici.

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 09/07/2011 10:25

Uitati, ca sa ma credeti pe cuvant ca ma ajuta =))
Fişiere ataşate
piata.jpg
piata.jpg (67.11 KiB) Vizualizat de 3500 ori

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 09/07/2011 10:27

Si ieri cand am venit de la gradi, a facut pipi numai la olita :) pana seara cand s-a culcat.

black_sweet_crush
Bucatar

Mesajde black_sweet_crush » 09/08/2011 12:46

deci, cum stam cu olita?ca eu m-am simtit rusinata cand ati deschis subiectul asta si am pus piciorul in prag si pampersul in cui =)) .avem doua saptamani de atunci si deja nu mai avem accidente. noaptea mai punem pampers, uneori, arunci cand bea laptic sau suc aproape de de ora de culcare. sunt nopti cand stam fara el si nu facem pisulica in pat.
e muuult mai usor decat imi imaginam, eram ingrozita de etapa olita, dar deja nu mai vrea la olita, vrea la toili direct, azi-noapte facea cacuta si a cerut la toili pe la 4 (e un virus la gradi care i-a lovit pe toti la gradi, au diaree de o saptamana si nu sunt in apele lor...si cred ca ne-a transmis si noua ca nici parintii nu sunt prea bine). in afara de accidentele din ultimile zile cu diareea, suntem ok. si face acum pipi cand ii vine, nu tre sa-l mai duc la wc din 20 in 20 de minute, s-a obisnuit sa se tina. a fost confuz in primele 2-3 zile,dar dupa nu s-a mai tzarcait. sa ne vezi in magazin la coada cand zice ''mamai, toili'' :P , fugim parca avem bomba :P . si trebuie sa avem neaparat ''paidar pants''-chilotii cu paianjeni ca altfel nu ii luam pe noi =)) .
sunt curioasa voi cum ati inceput si prin ce faze ati trecut :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 09/08/2011 01:51

Eu am vesti bune!!!!! Dupa 6 saptamani de incercari, intrerupre de vremea rece, Eva a inceput sa spuna inainte sa faca pipi sau kk, nu in toate cazurile dar 70% se intampla la olita :party: Sunt foarte fericita, credeam ca nu da roade metoda dar m-am inselat. Afara e mai problema,nu vrea sa faca la iarba etc. asa ca luam olita cu noi. :lol: Toti copiii vor sa faca la olita ei =)) Oricum,pana la toamna vom scapa definitiv de scutec, noaptea e alta etapa, dar acum sunt linistita ca se cere la olita (nu spune fac pipi sau kk, ci "cut pisu", asta e semnalul ca vrea la olita :D :).

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 09/08/2011 05:36

Noi in ziua cand s-a dus singur la WC(el nu prea face la olita , urca direct pe WC singur) si a facut singur toate ,,lipsele" am fugit si i-am cumparat un set de 10 biki de la C&A, asta ca si cadou :D .Uneori zice ce vrea , alteori numai ma trezesc cu el ca e in baie cocotzat, cu o mana tzinunadu-se cu alta apasand intr-una pe butonul de apa, este in regula acum, mergem fara probleme in oras fara pmpersi, dar cu olita in portbagaj :wink:
noaptea folosim pampers :wink:

Înapoi la “Bucataria mamicilor”