Lapte de soia

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Lucian
Incepator

Lapte de soia

Mesajde Lucian » 24/06/2006 09:51

Am deschis acest subiect pentru faptul ca la ora actuala am gasit produsul in comert la preturi exorbitante, 3 RON/0,75 litri. Prepararea lui in casa costa in jur de 0,2 RON/litru. Stiu ca din el se pot prepara iaurt, kefir si branza tofu. Am gasit furnizori de aparate pentru producerea laptelui de soia in bucatarie, la preturi destul de mari.
Ma intereseaza furnizori pentru un astfel de aparat.
Lucian

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 24/07/2008 11:29

Eu prepar laptele de soia in casa de aproape un an.Apararul de facut lapte l-am cumparat de la firma Hapax-am facut comanda telefonic,numarul l-am luat de pe site-ul lor-,l-am primit prin curier rapid a doaua zi.Inmoi boabele de soia de seara si dimineata prepar laptele.Trebuie se mentionez ca gustul laptelui nu este atat de bun ca cel din comert.Acela este facut din lapte praf de soia si e aromatizat.Dar si cel de acasa se aromatizeaza dupa gustul fiecaruia,cu vanilie,sau nuca de cocos,se adauga zahar dupa gust,sau miere-mie personal imi place mai mult cu zahar,desi cu miere ar fi mai sanatos-si putina sare.Am facut si iaurt din acest lapte,cu alt aparat tot de la ei cumparat,dar sincer,nu am fost foarte incantata de gust.N-am mai incercat de atunci,dar probabil m-as obisnui cu gustul.Dupa parerea mea ,merita cumparat aparatul de preparat lapte.

melianda
Bucatar de elita

Re: Lapte de soia

Mesajde melianda » 25/07/2008 02:39

Lucian scrie:Am deschis acest subiect pentru faptul ca la ora actuala am gasit produsul in comert la preturi exorbitante, 3 RON/0,75 litri. Prepararea lui in casa costa in jur de 0,2 RON/litru. Stiu ca din el se pot prepara iaurt, kefir si branza tofu. Am gasit furnizori de aparate pentru producerea laptelui de soia in bucatarie, la preturi destul de mari.

pai pretul la care l-ai vazut nu e mult in comparatie cu ce am vazut eu aici e peste 6 ron un litru :o
Ultima oară modificat 27/02/2009 01:03 de către melianda, modificat 1 dată în total.

vegetarian
Incepator

Re: Lapte de soia

Mesajde vegetarian » 15/03/2009 07:43

Lucian scrie:Am deschis acest subiect pentru faptul ca la ora actuala am gasit produsul in comert la preturi exorbitante, 3 RON/0,75 litri. Prepararea lui in casa costa in jur de 0,2 RON/litru. Stiu ca din el se pot prepara iaurt, kefir si branza tofu. Am gasit furnizori de aparate pentru producerea laptelui de soia in bucatarie, la preturi destul de mari.

Buna! Eu cred ca am gasit cea mai buna oferta, care pe langa Aparatul de produs Lapte de Soia, mai da si peste 20 de bonusuri, care mi se par nu numai foarte importante dar si foarte utile, unele mai scumpe decat aparatul in sine! Iata adresa:

Daca nu se deschide cumva, va dau si nr de telefon: 0744 136289 pentru ca se obtin relatii si se poate comanda si prin telefon

spierobi
Incepator

Lapte de soia

Mesajde spierobi » 03/09/2009 10:18

Intradevar pretul pentru laptele de soia din comert este mare, insa iti recomand cu caldura un aparat de facut lapte de soia. Poti sa cauti asa ceva pe internet dupa "Aparat de facut lapte de soia". Daca nu te descurci, poti gasi un astfel de aparat .

Cu un astfel de aparat in 12 minute iti poti prepara 1.5 litri de lapte de soia, proaspat si ieftin.

anca_a
Incepator

Mesajde anca_a » 02/10/2009 02:47

Nu stiu unde poti gasi un aparat de facut lapte, dar ma gandeam ca daca tot ai adus vorba de lapte de soia, la fel de bine poti face lapte de migdale... e cel putin la fel de bun ca cel de soia, daca nu mai bun (preferinta personala :blushing: ). Bafta!

alex_andra
Incepator

Mesajde alex_andra » 15/10/2009 05:38

Buna ziua fetelor...eu am incercat laptele de soia cu gust de vanilie si ciocolata iar preferata mea este cea cu gust de vanilie :buuun: (de la alpro soya). Sincer mie mi se pare ca este mai bun decat cel de vaca....acum fiecare cum este obisnuita...daca bei de mai multe ori, nu are cum sa nu ti placa. Trebuie doar incercat. va pup :blushing:

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”