Italia - Camaldoli ( pustnicul si minastirea )

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Italia - Camaldoli ( pustnicul si minastirea )

Mesajde crista » 26/10/2011 11:34

site-ul in engleza si nu numai cu multe informatii utile pentru ca are un orar in care se poate intra, vizita sau cumpara de la farmacii produsele facute de calugari : http://www.camaldoli.it/en_index.htm

Undeva intre Toscana si Emilia Romagna in mijlocul unei paduri imense, ajungi din venind dinspre Cesena/ Bagno di Romagna pe strada statale n. 71 del Passo dei Mandrioli sau dinspre Arezzo. Se afla chiar in mijlocul parcului national del Monte Falterona.

Locul numit Eremodi Camaldoli este locul unde a trait sfintul Romualdo cel care a infiintat aceasta comunitate intre 1024-1025 . Era un calugar benedictin Si ca toti benedictioni motto-ul lor este ORA ET LABORA ( roaga-te si munceste ), el pe linga rugaciunile si viata de calugar se ocupa cu plantele medicinale, culegea plante si chiar le cultiva ca apoi sa faca medicamente .
Si azi exista si la minastire si sus la eremo( pustnic ) cite o farmacie cu produse facute de calugari din plantele culese in padure sau cultivate de ei. Sus unde se afla si se poate vizita casuta in care a trait sfintul exista si o biserica care se poate vizita si putin mai in spate despartit de restul lumii grupul de casute construite in cercuri concentrice in care traiesc calugarii. Aceasta se afla la peste 1000 m altitudine .

Mai jos la numai 818 m este minastirea si oraselul, hotelul, resturantele ...
Fişiere ataşate
casele calugarilor.jpg
sus la pustinic - casele calugarilor de azi ( vazute de dupa gard)
casele calugarilor.jpg (103.38 KiB) Vizualizat de 2954 ori
trandafiri de dulceata.jpg
trandafiri de dulceata in mica curte a casei pustinicului
trandafiri de dulceata.jpg (148.25 KiB) Vizualizat de 2953 ori
pustinicul casa 3.jpg
casa pustnicului
pustinicul casa 3.jpg (59.84 KiB) Vizualizat de 2954 ori
pustinicul casa 2.jpg
casa pustnicului
pustinicul casa 2.jpg (108.46 KiB) Vizualizat de 2954 ori
pustinicul casa.jpg
casa pustnicului
pustinicul casa.jpg (98.92 KiB) Vizualizat de 2954 ori
eremo biserica.jpg
biserica de la pustnic
eremo biserica.jpg (85.82 KiB) Vizualizat de 2953 ori
eremo biserica de afara.jpg
biserica de la pustnic
eremo biserica de afara.jpg (104.56 KiB) Vizualizat de 2954 ori
eremo 1.jpg
locul unde traiesc calugarii, casa veche a pustnicului, biserica si farmacia vazute de afara
eremo 1.jpg (56.66 KiB) Vizualizat de 2954 ori
drumul spre eremo 2.jpg
Drumul spre locul unde traia pusticul ( acum numit Eremo di Camaldoli ) urcind de la minastire prin padure
drumul spre eremo 2.jpg (76.16 KiB) Vizualizat de 2953 ori
drumul spre eremo.jpg
Drumul spre locul unde traia pusticul ( acum numit Eremo di Camaldoli ) urcind de la minastire prin padure
drumul spre eremo.jpg (69.22 KiB) Vizualizat de 2953 ori
hiotelul.jpg
Camaldoli (hotelul si restaurantele )
hiotelul.jpg (87.83 KiB) Vizualizat de 2953 ori
izvorul.jpg
Camaldoli - izvorul cu apa de munte buna si rece
izvorul.jpg (157.83 KiB) Vizualizat de 2953 ori
2.jpg
biserica
2.jpg (68.06 KiB) Vizualizat de 2953 ori
1.jpg
tavanul bisericii
1.jpg (91.8 KiB) Vizualizat de 2953 ori
padurea.jpg
padurea.jpg (138.34 KiB) Vizualizat de 2954 ori
padurea2.jpg
padurea2.jpg (203.39 KiB) Vizualizat de 2953 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 26/10/2011 09:00

Frumos, foarte frumos...eu de cate ori ma duc in excursii si am ocazia sa gasesc prin preajma , manastiri sau biserici vechi, cu un istoric asa bogat , nu le scap....imi place vechiul, il admir, ma infioara, privesc cu ochiul mintii si parca vad totul , omul, viata simpla si totusi asa de ampla , de bogata, viata pe care noi azi nu o mai vedem, nu o mai simtim , nu o mai stim din cauza de prea mult "bine" evolutie, televizor, preocupari financiare, munca si iar munca sa adunam , sa avem, sa ne imbuibam cu de toate....am uitat simplitatea, o regasim doar vizitand locurile sfinte sau locurile din varfurile muntilor , locuri unde nu a ajuns inca civilizatia......e bine sa ai de toate, sa ai un comfort , dar se pare ca noi profitam la maxim de asta si uitam simplitatea :vis:

Am vazut in poze niste oameni , in pantaloni scurti....aia au intrare in manastire din locul unde sant pozati??( cred ca v or sa intre la farmacie???
este voie sa fii pe teritoriul manastirii imbracat asa???Nu trebuie pantaloni/fusta lunga si capul acoperit???
Stiam ca astea sant regulile manastirilor.....anul trecut am fost pe la cateva manastiri prin Romania si oriunde am intrat la poarta, maicutele aveau, de dat vizitatorilor, fuste lungi si baticuri mari pentru acoperit capul si umerii...cei cu pantaloni scurti nu aveau voie sa intre sau isi luau fuste din cele largi pe ei...stiu ca asta e regula peste tot de aia te-am intrebat( poate am inteles eu gresit locul) :? :? ...oricum superb totul, mersi Crista pentru plimbare, mi-ai umplut sufletul acuma :hug:

dariamih
Incepator

Mesajde dariamih » 27/10/2011 02:43

Stiam si eu obiceiul cu batinul si fustele lungi inainte de a intra in manastiri. Am fost in Grecia acum 2 ani la Meteora si, tot asa, ne-au dat un fel de batic foarte mare sa-l punem pe cap.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 27/10/2011 08:07

In Italia nu exista obligatia sa iti pui batic in cap iar asta cu imbracamintea este la limita bunului simt, in mod normal numai cu fusta scurta, maieu cu bretele si pantaloni din aia scurti de tot nu ai voie , in general nu te verifica nimeni tine de obrazul tau si numai in anumite biserici CITEODATA nu mereu mai sta cite un om la usa si nu te lasa sa intri dar nu iti da nimeni lucruri purtate si de altii. Romania este pe zi ce trece o tara tot mai religioasa de fatada ca in rest .....

Ce n-am pozat era in farmacie care si cea de jos din sat si cea de sus de la pustnic erau absolut minunate... peretii ornati cu picturi, basolerliefuri si dulapurile alea vechi cu geamuri in care erau produsele . Nu vind numai medicamente ( adica astea care aici se vind fara reteta si nus multe , pasta de dinti, apa de gura, creme de fata , de miini, de picioare , de diverse ...sampoane ...) , bomboen , lichioruri ,dar si ceaiuri , dulceturi, ciocolata facuta de ei ( pe asta mi-am luat-o si eu ) , un fel de nutella , vase de ceramica lucrate de calugari si icoane, astea insa nu-s catolice ci ortodoxe si sunt pictate in Grecia la scoala unui calugar cu nume care nu are nnimic grecesc :-)) .

Tot in farmacie era si un mic muzeu cu ustensile farmaceutice vechi, foarte frumos .

poze din farmacie , gasite pe net

Imagine

Imagine

Imagine

In plus cred ca au ceva misiuni prin niste tari sarace si legaturi cu alte minastiri din lume caci vind si produse care nu le apartin, aveau si un mgazin ecosolidal cu lucruri lucrate prin africa sau america de sud si care din vinzarea lor aduceau fonduri pentru vreo scoala sau spital.

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 27/10/2011 10:33

O sa-i arat si eu sotului ce locuri frumoase sunt acolo, :vis: ...este si la munte cum ne place. Avand in vedere ca nu-i asa departe de noi, poate reusim sa ajungem si noi. :wink:

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 27/10/2011 10:45

Si mie imi plac astfel de locuri. In Japonia am gasit multe multe lacasuri de cult,erau toate intr-o liniste totala...mi-a placut contrastul cu galagia si aglomeratia de afara.
http://cartederetete.ro

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 27/10/2011 02:35

Nico sa stii ca merita, iar de voi e chiar foarte aproape . Noi am fost in iulie cind era o caldura oribila iar acolo era chiar frigulet, eu in mineci foarte scurte am cam tremurat.

Mitinita ai dreptate o lniste si aici cum de obicei nu prea e in Italia :lol: Este si mai departe de strazile principale, nu multi cunosc locul desi era plin de masini straine pe drum.

Nu am apucat sa fac poze pe drum caci drumul este la fel de frumos ca si destinatia, de la Cesena intri intr-o vale unde soseaua este suspendata in mijlocul vaii, se lasa bretele ca sa te duci in diversele sate , putine la numar . Multe case singuratice parca prinse in pioneza pe cite un deal iar in jurul lor pasuni, padure ... fara cuvinte.

Înapoi la “Zona libera”