Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 17/07/2008 01:39

elena.elena scrie:Scuze n-am vrus sa fie un ton asa interogativ, ce sa faci, defect profesional :D Pai asa se explica usurinta cu care ai slabit, varsta si faptul ca n-ai mai tinut cure....e esential pentru fetele care intreaba pe aici ce si cum ai facut, ai facut foarte bine si felicitari! :flower:

Nu e nici o problema, stai linistita :hug:
Cred de altfel ca ai absoluta dreptate cand spui ca a contat foarte mult faptul ca practic nu am mai tinut nicio cura pana acum. Am slabit relativ usor dar cred ca a contat foarte mult si faptul ca nu am fost macinata zilnic de faptul ca trebuie sa slabesc. Am tinut regimul ca asa am vrut eu pt. a fi sanatoasa si pt. a putea merge sa-mi cumpar haine fara sa ma intorc dezamagita ca nu au masura mea. Poate suna ciudat dar pe mine asta ma deprima cel mai tare sa vad haine pe care inainte le-as fi putut purta iar acum.."nu exista masuri asa mari la articolul asta" :badday:
Biabia sa ne spui ce regim ti, eu una sunt foarte curioasa sa vad ce functioneaza si la alte persoane. Legat de vergeturi eu stiam ca apar atunci cand te ingrasi, iar pielea nu poate tine "pasul" cu tine, nu te hidratezi bine, mai mult decat atat factorul genetic are iar un cuvant mare de spus, adica daca mama ta are asa ceva si tu esti predispusa, dar se observa abia cand slabesti si pielea trebuie sa revina la dimensiunile normale.
Si sa nu uit de care ceai antiadipos folosesti?

angela6
Incepator

Mesajde angela6 » 17/07/2008 05:05

Buna fetelor, apreciez acest site,pentru ca impreuna cu o sustinere morala si cu niste sfaturi foarte pretioase zic eu ,cred ca e mai usor sa ajungi la tetul dorit,cand stii ca zilnic poti sa discuti cu altii pe aceeasi tema, si primesti sfaturi si incurajari,foarte mult conteaza,si eu am un surplus de 15 kg,de cateva zile m-am hotarat ca sa ma tin de ceea ce m-iam propus,adica sa nu cinez si sa nu maninc paine,am auzit deja pe multa lume ca l-ea ajutat,eu cred ca avem si un obicei prost deja format cu mancatul in plus,adica eu cred ca mancam si cand nu ne e foame si prea pe saturate.Va urez succes ,iar referitor la cola si pepsi ,un pahar contine cat 10 lingurite de zahar ,e ft. gustos dar sa avem grija,si sa incercati sa nu mancati piine deloc,max. 1 felie : :rusine:

biabia
Incepator

Mesajde biabia » 17/07/2008 05:15

pai dupa o serie de analize, mentionez ca am fost si internata la clinica Parhon din Bucuresti, sa vad daca nu cumva am glanda (ceea ce slava Domnului nu am ) mi s-a spus ca am un organism sanatos si ca pot incerca regimul cu 1000 de calorii pe zi, impartite in 5 mese.3 principale si 2 gustari.pe langa asta, mi-a dat si niste tablete care imi reduc cantitatea de glucide cred, din sange.norocul meu este ca nu beau sucuri absolut deloc, nu prea le am cu dulciurile si la paine am renuntat de foarte multi ani.ceea ce mi-a zis si doctorita, aici tine doar de vointa.rezultatele nu se vor vedea de pe o zi pe alta, ci se intampla sa treaca si o luna si sa iti dai seama ca ai slabit 1 kilogram-2.

biabia
Incepator

Mesajde biabia » 17/07/2008 05:16

ceaiul antiadipos e cel in cutia verde.eu ma inteleg foarte bine cu el si nu imi displace gustul

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 17/07/2008 05:43

Biabia eu peste tot am citit si auzit ca limita ar fi 1200calorii, sub cifra asta ar putea fi periculos pentru organism. Acum ceva timp am vazut la emisiunea Irinei Reisler un nutritionist care vorbea exact pe tema asta, despre cum un regim se da dupa ce se masoara rata metabolica dar atat timp cat sa nu fie prea drastic pt. corp. Oricum la tine cred ca este corect odata ce ti l-au recomandat dupa analize, dar nu iti este greu cu asa de putin?
Cat despre ceai si eu am inceput cu cel verde dar am trecut pe cel rosu cu ginseng tot chinezesc.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/07/2008 06:50

Bia eu am tinut un regim de 900 de cal acum cativa ani, painea exclusa de tot si m-am simtit bine am si slabit. Te rog daca poti sa ne spuii cam ce mananci in cele 1000 de cal, eu am probleme cu cantaritul alimentelor si numaratul caloriilor, si pt ca nu am un cantar performant dar si pt ca sunt macaruri la care nu stiu sa stabilesc caloriile si ma descurajez. Mie personal mi-ar fi de folos sa stiu ce mananci tu :flower:

biabia
Incepator

Mesajde biabia » 17/07/2008 08:08

dimineata mananc cam 50 de grame de cereale fitness cu lapte Fulga degresat cu 0,1 grasimi
pe la 11 mananc un mar verde dar nu dinala din market mare , ci de la tarani, din piata, putin acrisor.
la amiaza mananc ciorba de legume in general (acum am de fasole verde) cu felul 2 ce contine o bucata de carne de pui fiarta, fara piele , salata de varza (sau altceva) si daca e necesar, mamaligutza dar un pic cruda.(am inteles ca cica e mai bine asa)
pe la 3-4 mananc ori un baton de cereale fitness ori un mar, o felie de pepene, 2 caise (depinde ce am)
seara pe la 5-6 maxim mananc branza de vaci cu mamaliguta (la fel, un pic cruduta).
neaparat beau 3-4 litri de apa pe zi.imi iau sticla langa mine in camera (acum invat pentru scoala de soferi) si ca sa nu ma iau cu invatatul si sa uit, tin sticla langa mine
cand ies la un "suc" cu prietenii, beau apa plata cu lamaie si imi mai taie si din pofta de mancare plus ca ma simt eu foarte bine
si seara beau o cana de ceai, una jumatate, depinde cat pun sa imi fac.
inainte, cand mancam gras, nu puteam dormi noaptea, ma simteam greoaie si parca si hainele stateau altfel pe mine.parca momentan ma simt mai bine in pielea mea.
nu zic nu, mi-e si mie pofta de unele chestii, dar pur si simplu in subconstient imi imaginez reclama de la Solano (cand una din persoane in timp ce mananca, se umfla) si parca pofta dispare. :)) asta ma ajuta pe mine sa ma autosugestionez si sa ma abtin.

biabia
Incepator

Mesajde biabia » 17/07/2008 08:13

dar nu imi interzic strict anumite lucruri.mi-a recomandat medicul sa mananc mult peste si asta e excelent.pentru ca mie imi place foarte mult.dar mi-a zis sa fiu atenta la alimentele bogate in glucide.alea nu imi fac bine.si mi-a dat o lista , de fapt o lista ceva mai detaliata cu alimente si exact ce cantitate de glucide lipide, calorii contin fiecare.mi-a interzis total cascavalul ,salamurile , ciocolata , cafea si cola.adica mi-a zis sa fac cum vreau, dar sa stiu nu fac deloc bine la organism

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 19/07/2008 12:07

Eu am lasat-o mai moale acum cu dieta si ma delectez zilnic cu o cutie de cola :D , trebuie sa ma rasfat si eu cu ceva ce imi place fooarte mult.Oricum chiar si in perioada de mentinere care vine de acum inainte trebuie sa am mare gija la ce mananc. Cred totusi ca o sa ma limitez momentan la 1500calorii si sa adaug treptat mancarurile pe care le evitam inainte.
Fetelor ca tot vorbeam de vergeturi mai inainte, voi folositi vreo crema care sa functineze. Ma rog, pe cat se poate ca sunt constienta de faptul ca odata aparute nu mai dispar decat prin operatie, dar macar sa le estompeze putin :?

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 20/07/2008 10:31

biabia scrie:dimineata mananc cam 50 de grame de cereale fitness cu lapte Fulga degresat cu 0,1 grasimi
pe la 11 mananc un mar verde dar nu dinala din market mare , ci de la tarani, din piata, putin acrisor.
la amiaza mananc ciorba de legume in general (acum am de fasole verde) cu felul 2 ce contine o bucata de carne de pui fiarta, fara piele , salata de varza (sau altceva) si daca e necesar, mamaligutza dar un pic cruda.(am inteles ca cica e mai bine asa)
pe la 3-4 mananc ori un baton de cereale fitness ori un mar, o felie de pepene, 2 caise (depinde ce am)
seara pe la 5-6 maxim mananc branza de vaci cu mamaliguta (la fel, un pic cruduta).
neaparat beau 3-4 litri de apa pe zi.imi iau sticla langa mine in camera (acum invat pentru scoala de soferi) si ca sa nu ma iau cu invatatul si sa uit, tin sticla langa mine
cand ies la un "suc" cu prietenii, beau apa plata cu lamaie si imi mai taie si din pofta de mancare plus ca ma simt eu foarte bine
si seara beau o cana de ceai, una jumatate, depinde cat pun sa imi fac.
inainte, cand mancam gras, nu puteam dormi noaptea, ma simteam greoaie si parca si hainele stateau altfel pe mine.parca momentan ma simt mai bine in pielea mea.
nu zic nu, mi-e si mie pofta de unele chestii, dar pur si simplu in subconstient imi imaginez reclama de la Solano (cand una din persoane in timp ce mananca, se umfla) si parca pofta dispare. :)) asta ma ajuta pe mine sa ma autosugestionez si sa ma abtin.

Bia, multumesc pentru amanunte, seara cu ce se poate inlocui mamaliguta? Mi-ar fi tare greu sa mananc mereu acelasi fel, in rest mi se pare ok regimul, si alta problema, ora mesei de seara, de la 6 pana la 11-12 cand ma culc eu e mult, ma intreb daca iau prima masa pe la 9, pot sa iau cina pe la 7, sa zicem? Sunt absolut deprimata din cauza proportiilor, m-am trezit aproape peste noapte cu burta si alte straturi si hainele care nu imi mai vin, de anul trecut, am momente de disperare si incerc sa tin si eu regimul tau... :badday:

Înapoi la “Cure de slabire”