Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 07/07/2008 02:46

Draga Aly, nu cred ca se poate ajunge la un divort numai din atata lucru...Sau asta e numai parerea mea...Dar cred ca ar trebui sa slabesti pt. tine si sanatatea ta este mult mai importanta decat toate, nu crezi?
Fii tare, ca se rezolva toate incet, incet!
Te imbratisez cu drag si o zi cat mai buna!
Christeli

wyp
Incepator

Mesajde wyp » 07/07/2008 03:11

Alina in primul rand bine ai venit :hug: Vreau sa-ti spun ca si eu am avut 94kg si am reusit sa ajung la 63kg. Nici eu nu am ambitie si nici nu mi-a spus nimeni sa slabesc, am facut asta pt. ca am vrut. Aici vroia sa ajung, cred ca si tu ar trebui sa slabesti pt. ca ca asa consideri tu ca este mai bine, pt. sanatatea ta si pt. aspectul tau, nu pt. ca te vor altii mai slaba. Personal mi se pare crud din partea sotului tau sa-ti spuna ca vrea sa divorteze pt. ca nu ai slabit..sincera sa fiu cred ca intr-un cuplu ar trebui sa fie inainte de toate o buna comunicare, ar fi trebuit sa existe discutii despre problemele cuplului. Nu trebuie sa te simti vinovata si sa incepi acum sa te infometezi doar pt. sot..
Daca vrea sa slabesti si el ar trebui sa te ajute sa faci asta. Sa te sustina moral, sa te insoteasca la sala sau la un alergat in parc. Sa te incurajeze sa mergi la un nutritionist, la un doctor pt. analize complete. Sa nu uitam de sedintele de masaj, electrostimulare, etc sa-ti cumpere carti despre nutritie, sa-ti achizitioneze un aparat pt. antrenament, gen bicicleta mecanica.. slabitul nu e asa de usor dupa cum suna, mai stiu eu pe unul care zice "vrei sa slabesti, pai nu mai manca" :badday: , daca ar fi asa simplu, obezitatea nu ar mai fi principala cauza de mortalitate la nivel mondial.. Eu in locul tau as vorbi foarte calm si serios cu sotul meu si as incerca sa aflu toate motivele nefericirii lui. Deci daca vrei sa slabesti, principalul motiv ar trebui sa fie sanatatea ta si nu ce cred ceilalti. Eu te sustin si sunt aici pt. orice intrebare ai avea. Ne vom sustine una pe cealalta :love:.

alydragan
Incepator

Mesajde alydragan » 07/07/2008 03:24

VA MULTUMESC DIN SUFET PT INCURAJARII !!! ACUM STAU ASCUNSA IN SPATELE ECRANULUI SA NU SE VADA CA PLANG. NU CREDAM CA EU OM POATE FI ASA DE RAU DAR VAD CA VIATA E PLINA DE SURPRIZE. A FOST SINGURUL DIN VIATA MEA SI RECUNOSC ACU 11 ANI AVEAM 55 DE KG SI IN CLASA A 9 AM FOST MISS DAR EU AM FOST CONVINSA CA SUFLETUL CONTEAZA. MULTA LUME IMI ZICE SA SUNT FOARE FRUMOASA LA FATA SI CA TREBUIE SA FAC CEVA, DAR NU AS FI CREZUT CA SE VA AJUNGE AICI. A FOST SINGURUL CARE MA INTELES CANVA PT CA EU SUNT ORFANA DE MAMA DE LA 3 ANI SI EL A FOST MEREU ALATURII DE MINE, STIU CA motivul e inchipuit de aia vreau sa slabesc ca sa i demonstrez ca nu asta a dus la divort ci o alta femeie(cred eu )
aly

alydragan
Incepator

Mesajde alydragan » 07/07/2008 03:32

ORICUM DE AZI FAC MASAJ, ALERG SI TIN SI UN REGIM DOAR CA NU STIU CARE EXACT. ERAM HOTARATA PT CEL DISOCIAT DAR AM CITIT CATE CEVA SI NU MAI SUN ASA DE SIGURA. ORICUM FARA PAINE,PASTE SI DULCURII STIU.
CEL MAI GREU IMI VA FII FARA COLA SAU PEPSII.
CRED CA SI SUCUL M-A AJUTAT MULT IN PROCESUL DE INGRASARE, DE FAPT NU CRED SUNT 100% CA INAINTE ERAM SLABUTA IAR ACU AM AJUNS SA BEAU 2 LITRI ZILNIC. :buuun: SPER SA MA ABTIN DE LA SUC
aly

ablodde
Incepator

Mesajde ablodde » 07/07/2008 03:43

Draga Alina,

Povestea ta imi e oarecum cunoscuta, si eu m-am ingrasat cam 20 de kg de cand sunt casatorita, 10 am reusit din fericire sa le dau jos, deci imi mai raman inca 10!!! Si sotul meu mai imi zice cateodata ca ar trebuie sa fac mai multe eforturi sa slabesc, pt sanatatea si pt satisfactia mea. Ii dau dreptate dar nu e asa de usor sa pierzi kg in plus. El are mare noroc cu un organism care arde foarte bine grasimile, pe cand eu sunt obligata sa fiu atenta la tot ce mananc. Cateoadata mi se pare ca si aerul ma face sa ma ingras :D
Oricum, la noi nu se pune problema de divort. Eu acum sunt la 70 kg pt 1.65 m (anul trecut in mai avreau aproape 80 de kg)
Cele 10 kg le-am peirdut printr-un regim hipocaloric; practic mi-am cantarit tot ce mancam si calculam caloriile la toate alimentele. Consumam cam 1300-1500 de calorii pe zi. Pare greu la rpima vedere, dar la mine a fost foarte eficient si motivant. Practic aveam controlul asupra corpului meu, lucru destul de rar in toate adolescenta mea si chiar mai apoi.
Succes tie! :hug: :hug: :hug:
Alex

ramona25
Incepator

Mesajde ramona25 » 07/07/2008 04:46

salutari tuturor,
Alinei as vrea sa ma adresez in special....din pacate si eu am mari probleme cu mentinerea greutatii din pacate si un om gras numai bine nu se poate simti...de cativa ani buni ma lupt ca sa ma mentin dar nu prea reusesc doar prin infometare, cu ajutorul unui endocrinolog am ajuns d ela 94 de kg la 60 si aratam super bine...pe vremea acea mam cunoscut cu iubitul actual...adica anul trecut, el sa indragostit de trupul meu mai intai apoi iam zis ca eram f grasa cu ceva vreme in urma si mia zis din start ca nu suporta grasanele si ca nu isi imagineza viata alaturi de o femeie supraponderala..la inceput am si avut f mare grija sa ma mentin apoi nema mutat impreuna si am inceput sai gatesc tot felul de bunatauri si am inceput sa adun si eu kg pe care f greu le-am dat jos...de anul trecut si pana acum am pus 7 kg si acum nu prea reusesc sa mai dau desi merg la sala nu mai mamanc seara, nu dulce, nu prajit nu grasimi si parca tot ma ingras pe zi ce trece ba mai mult sunt si depresiva din cauza asta..sa nu mai zic ca cel mai tare il supara pe el si ma incurajeaza sa slabesc , nici sex nu mai facem la fel de des si pasional ca inainte de a ma ingrasa, dar nu ma jigneste dar face simtit faptul ca il deranjeaza, sa oferit chiar si sa faca elk treburile casnice doar sa merg zilnic la sala si striga pe mine daca vreau sa bag ceva in gura seara sau daca as manca ceva dulce...din pacte trebuie sa acceptam faptul ca barbatii iubesc mai mult aspectul fizic decat celelalte calitati si din pacate tre sa tragem din greu ca sa-i pastram...ca daca nu sunt multumiti de noi pana la urma isi cauta o amanta iar noi devenim doar niste casnice sau doar parteneri de dormit....si pe langa toate astea suntem si noi multumite si mai pline de viata daca aratam bine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 07/07/2008 05:12

Dragele mele, in primul rand, daca barbatii vostri va fac asemenea probleme in loc sa va inteleaga si daca va iubesc numai pentru un corp superb, eu zic sa-i lasati. In al doilea rand, un regim este un nou inceput si va spun din proprie experienta ca daca aveti sub 30 de ani si n-ati mai tinut cure prea mult (ca mine) succesul e garantat! Acum sigur ca e bine de mers la un nutritionist, dar daca nu se poate (ca astia nu stau pe garduri si nici nu te trateaza gratis), e simplu: regim hipocaloric si sport! Eu nu as recomanda dieta disociata, cea cu un aliment pe zi, e incompleta, cel ami bine e ca fiecare sa manance ce ii place din ce e voie , de ex. carne fiarta sau gratar de pui sau vita, branza dietetica, lactate la fel, ou fiert, legume, fructe, urmarind nr. de calorii, 1200 cred ca ar fi suficient. Si musai 30 de min de gimnastica zilnic, minim. Alina, nu mai bea prostii, mananca ce stii ca e sanatos (daca nu stii intreaba), nu alege o dieta complicata pentru ca vei ceda din cauza ca nu ai timp de mancaruri sofisticate, manaca simplu si totusi sanatos. Eu am de dat 15 kg, dar mi-e mult mai greu acum. Iti doresc mult succes si tine-ne la curent! :hug: :pup:

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 07/07/2008 05:14

Fetelor, incetati! Incercati sa aratati cat mai bine pt . voi inseva! Daca s-a dovedit ca jumatatea voastra este f. interesata de aspectul fizic...f. bine! Dar ei ce fac? Berici, fripturele, mancaruri bune si cat mai fine.....Ei trebuie acceptati asa cum sunt, pt. ca sunt barbati, nu?
Va doresc sa fiti sanatoase, ca in rest...se rezolva!!!!!!!!!!
Christeli

Maria Huzum
Incepator

Mesajde Maria Huzum » 08/07/2008 02:10

Are dreptate Cristely,nu pentru ei trebuie sa dam jos ce avem plus la greutate ci pentru sanatate.Si nu mai bea sucuri Alina doar apa plata ca stii ce buna e.
Mamalia.

alydragan
Incepator

Mesajde alydragan » 08/07/2008 09:39

IN PRIMUL RAND VA MULTUMESC TUTUROR PT INCURAJARII ! ACUM STIU SIGUR CA O SA REUSESC TOT CE IMI PROPUN, ORICE AR FI.
APOI EU AM FOST DEJA LA ENDOCRINILOG IN ORADEA SI IN CLUJ SI TOATE ANALIZELE AU IESIT BINE, MI SA SPUS SA EVIT: GRASIMILE, PRAJELILE, PASTE FAINOASE, PAINE, DULCIURI SI SUC GAZOZ BINEINTELES. SI SA BEAU 2-3 L APA ZILNIC , 3 MESE+2 MESE DE FRUCTE INTRE , SI SA FAC ZILNIC O ORA DE SPORT.
:badday:
DE IERI LE FAC PE TOATE ASTEA, MAI PUTIN ORA DE SPORT CARE SA DOVEDIT A FI DOAR 20 DE MINUTE DE ALERGARE, DAR SPER CA O SA REZIST DIN CE IN CE MAI MULT. LA SALA NU AM CURJ SA MA DUC PT CA SUNT DOAR TIPE SPORTIVE SI SLABUTE SI MAS SIMPTI TOT MAI COMPLEXATA, ASA CA DEOCAMDATA ALERG. SI DE MAINE MERG LA MASAJ, DAR NU MA POT IMPACA NICI CUM CU CEAIUL VERDE MIE FOARTE GREATA SI RAU CAND IL BEAU SEARA. VA ROG SA IMI SPUNETI DACA AJUTA ASA DE MULT CUM CRED EU SAU MAI BINE ZIS CUM AM TOT AUZIT VREAU SA STIU DACA MERITA SA IL BEAU.
aly

Înapoi la “Cure de slabire”