greseli,erori,mici pacate

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nebunia
Bucatar in devenire

Mesajde nebunia » 14/10/2006 07:34

Na ca daca m-ai somat am venit la raport. Ce sa-tzi spun. Acu cateva zile am facut o minunatzie de parjoale flambate. :roll: Retzeta speciala. Faza ca e ca aveau si un gust ciudat, creca de la flambare. :paguba: Noroc ca s-au indurat cunoscutzii sa-mi ofere inimii mele o fripteoza(sau cum s-o scrie :blushing: ) da e smechera e cu programare si se inchide singura dupa ce se expira timpul de prajire, asa ca acum cartofii prajitzi nu mai devin crocanto-fumurii, snitzelele funigene sunt de domeniul istoriei, pestele crematorizat e deja de domeniul trecutului. Noroc cu tehnologia asta ca ma mai ajuta sa nu ma fac de bafta. :lol: Da nu-i nimic, noroc ca inca mai exista prieteni si restaurante altfel familia mea m-ar renega instantaneu. :bum:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 14/10/2006 08:41

irina ,o bere pt. prietenii tai!
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

stil
Incepator

Mesajde stil » 02/11/2006 11:30

cara scrie:alta eroare.. (e si pacat sa n-o scriu..)
nu pot sa trec ceva prin razatoare, fara sa-mi rad si o bucata cat de mica dintr-un deget..
abia se vindeca o rana si-mi fac consecventa alta..

in genere, ma accidentez in modurile cele mai stupide cu putinta: ori scot coditza de la ardei, ca sa-i fac umpluti, folosind cutitul cu varful spre propria mana..si apoi chirurgie etc(am avut placerea asta anul trecut, pe 3 august)..

ori, mai tare!!, fac crema de zahar ars si nu ma ard nu zaharul care se caramelizeaza, nuuuuu! tapetez cratita cu zaharul caramelizat lichid, las sa se raceasca. totul e bun si frumos. zaharul se raceste linistit in cratita, dar eu.., nelinistita de felul meu, iau voiniceste cratita sa pun in ea crema de oua si lapte si ma ranesc cu o bucatica de zahar caramelizat ..daca puteti sa credeti asa ceva! nu-mi venea sa cred cand am vazut ca iar am degetul plin de sange; treaba asta s-a intamplat luni..

face cineva erori mai cool ca mine?

DA!!
se scoate craticioara cu crema de zahar ars din cuptor si in loc sa o lasi la racorit te apuci s-o rastorni imediat pe platou, ca de, se aseaza mai frumos. dupa ce a sarit juma' din sosul fierbinte pe bluza, te duci la baie si indepartezi bluza cu tot cu piele.
mai departe: se iau cheile de la masina, dai fuga catre spitalul care e in cealalta localitate, dar pe drum te opreste domnu' cu baston de cauciuc si te obliga sa-ti pui centura de siguranta, ca altfel nu te lasa sa pleci, cu toate ca da draqi te deznuzi pe jumatate sa-ti fÂĄvada omu' de ce nu porti centura. da el nu si nu!
e si in final ajungi la spitalul judetean unde, o asistenta foooooarte "amabila" iti va zice: asta e! nu se mai poate face nimic, tre transplant de piele.

asta patanie in bucatarie. da tot imi place crema de zahar ars.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 03/11/2006 05:37

:P =)) :hug: :cafea:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 03/11/2006 08:24

ultime pe care am facut-o eu...
in mare viteza ca aveam de mers la munca,de hranit copii ,fac o prajutura cu mere...pun merele in tava si pregatesc aluatul (in timp ce mai vb. si la telefon) dupa ce am varsat aluatul peste mere imi dau seama ca am uitat sa pun zahar.....am aruncat aluatul si am inceput din nou dar eram prea grabita asa ca in momentul cand am scos tava din cuptor am reusit sa vars cateva mere prin toata bucataria....am reusit sa nu intarzii prea tare la munca
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

stil
Incepator

Mesajde stil » 03/11/2006 07:12

cara scrie::P =)) :hug: :cafea:

chiar aveam nevoie de cineva care a patit si intelege aceasta suferinta. multumesc de cafea, de cand asteptam ocazia. :flower:

da sa stii ca eu am si dovada...pe piele. sac!!!

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/11/2006 07:59

Simt pt. voi maare simpatie scumpele mele arse, si am si cafeaua langa mine ca sa dovedesc :hug:. eu mai nou din cauza unor probleme cu mana, scap lucrurile pe jos destul de des, dar am dezvoltat un simt de conservare, sa vezi ce sar intr-o parte, vars totul pe jos si ma feresc sa nu ma ard si sa nu-mi cada cutitul in picior... Pana acum sunt o.k., si desi injur pintre dinti sa nu ma auda Clara si ma supar pe mine ca am de sters peste tot.... asta sunt, deh.
Ca sa va simtiti mai bine. Acum o luna, seara pe la 10, suna sotul ca e pe drum spre casa si ca sa nu-l astept cu mancarea, dar sa fac si eu ceva sandwichuri pt. a doua zi, asa ca m-am gandit fierb cateva oua, le toc marunt si fac o salata de ou, mai am niste mezeluri si gata treaba. Pun 5 oua intr-o craticioara cu apa, ma duc in camera si stau in pat sa ma uit pe o revista, adorm uitand de ouale mele pe foc, si vine Gabi al meu intr-o ora acasa si vede fum iesind pe sub usa. Alarma mea nimicuta nimicuta, ouale arse scrum, explodate pe tavan, craticioara irecuperabila, si fum de sulf si ars peste tot de am stat cu usile la apartament si la balcon deschise o ora si tot nu puteam respira, eu si Clara de-abia ne-am trezit, eram ametite si ne venea sa vomitam. Dar daca Gabi nu venea in max 20 min, nu stiu sigur daca ne mai trezeam :paguba:.
Asa ca mi-a schimbat bateriile la alarma si mi-am luat un timer, si de atunci nu am mai ars prea multe in cuptor.
Va simtiti mai bine acum? :D

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 03/11/2006 08:10

Mai fetelor ce povestiti voi aici mie mi s-a facut " pielea de gaina ".. arsuri, oua explodate ... offffffff

Eu nu ma pot "lauda" decit ca am mai spart un pahar ieri, dupa ce l-am spalat si il asezam in dulapul de deasupra chiuvetei .. in loc sa ridic mina sa imi intre in dulap am ciocnit paharul de marginea dulapului.. Bine ca nu s-a facut tzandari ca eram cam la nivelul fetzei/ochilor , s-a crapat doar ..

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 03/11/2006 08:14

vai roxana, trebuie sa ai mai multa grija.. :?

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/11/2006 09:07

Deh mama, dupa cum iti e norocul, dar m-am invatat minte. Graba si oboseala, si chiar si neindemanarea cateodata nu suna a combinatie buna... :blushing:

Înapoi la “Zona libera”