greseli,erori,mici pacate

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/09/2006 06:05

albastru bleo sau albastru inchis ?? inchis aveam eu cind erma mica si o punea mama pe masa sdins ufragerie unde imi faceam temele .. cica sa nus e vada petele de cerneala , sa se confunde albastrurile =))
Eu cred ca esti cu gindul la mare si de aici alegerea culorii albastre... :lol:

Sapt viitoare fac mamaliga .. si pun poze , masuri, malai pozat ( mie imi place ala mai gros) si butoanele ( eu n.am temperaturi ci doar MO mic, mediu,. mare , combinat sau nu cu grill .. si minute ).. LASA CA POZEZ TOT...

Poate fac o discutie de sine statatoare despre MO..si retete pt el ...

ps... acum vreau oala sub presiune ( minune)... :twisted: dar mai rabd..

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 09/09/2006 06:10

nu rabda-oala minune e f. importanta in bucatarie....cat poti de repede cadoriseste-te cu una...merita!
in ceea ce priveste fetele de masa sant de diferite nuante mai multe bleumarin ...
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

nebunia
Bucatar in devenire

Mesajde nebunia » 10/09/2006 01:57

Eu sunt experta in a face papa bun ars. :roll: Pun mancarea sa se faca si uit de ea. :bum:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 10/09/2006 09:37

dupa cum se vede daca ne gandim bine cam toate avem cate un punct slab....

nebunia
Bucatar in devenire

Mesajde nebunia » 11/09/2006 03:27

ohohohoh..eu am multe puncte slabe in bucatarie :bum: Poate voi avetzi un punct slab da eu am un car plin ochi...curand da pe dinafara, daca vretzi ma mai gandesc si umplu acest topic cu ale mele. :roll: De asta sad eu pe forumurile astea si ma bag in sama poate poate se prinde si de mine ceva. :blushing:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 11/09/2006 08:12

un puct slab...nu fiti nici voi asa fiscale...e un mod de a spune,doar nu vreti sa declaram pe fata si in scris ca santem pline de "defecte" mai citesc si barbatii pe aici...

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/09/2006 08:50

ba sa imi fie cu iertare al meu nu are voie sa intre pe forumul asta ... ( e drept ca nici n-ar intelege un cuvint ... dar la poze stie si el sa se uite :P )
Motivul : ar fii culmea sa se trezeasca si sa vada ca exista si femei gospodine pe lume.. :roll:

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 11/09/2006 09:51

angela, cu mamaliga, incearca sa pui faina ininte de a fierbe apa, eu am vazut asta la un tip expert in mamaliga si punea malaiul cand era apa inca rece si asa fac si eu si nu mai ies cocoloase.

sonya
Incepator

Mesajde sonya » 11/09/2006 10:22

angelique scrie:un puct slab...nu fiti nici voi asa fiscale...e un mod de a spune,doar nu vreti sa declaram pe fata si in scris ca santem pline de "defecte" mai citesc si barbatii pe aici...

angelique,este o rusine sa recunoastem ca suntem si noi pline de defectele ?Sa vada barbatii nostri ca perfectiunea intruchipata a casei este si ea plina de defecte =))
Un mare defect al meu este ca incep prepararea mai multor feluri si uneori imi vine destul de greu sa le duc la bun sfarsit pe toate.
Dar am inceput sa ma debarasez de el ca faceam pe toti sa rada, cu viteza ce aveam in bucatarie,neavand timp sa vorbesc cu nimeni.
De linguri folosite nu mai zic,ma trezesc uneori ca am plin suportul cu 5-6,din ele folosite la acelasi fel de mancare =)) =)) Este de rasul plansului,dar mi-am promis sa fiu mai atenta cu aceste ,,naravuri,,

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 11/09/2006 02:06

Ioana,pana pune Crista reteta mamaligi la MO ,am sa probez cum ziceai tu...
Crista ,pt. tine ii usor,al tau nu stie sa citeasca romaneste ,iar daca se uita la poze si comenteaza spune_i fata asta lucra la restaurant =))

Sonya si eu mai am obiceiul asta de a face 3-4 feluri de mancare deodata ...acum sant profesoara ...ma decurc si am ajuns sa le termin pe toate in acelasi moment (ca deh la mine in casa santem in 4 si mancam 3 feluri de mancare total diferite si ca sa stam toti la masa e unica solutie)

Înapoi la “Zona libera”