greseli,erori,mici pacate

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

angelique
Bucatar de elita

greseli,erori,mici pacate

Mesajde angelique » 08/09/2006 08:08

pe care le comitem in bucatarie.....asta pt. ca nimeni nu-i perfect...
incep eu am obiceiul de a folosi o lingura pt. fiecare fel de mancare pe care il fac,adica fac pasta amestec cu o lingura in pasta care fierbe si cu alta in sosul de rosii,si cu o alta cand le amestec
mai ziceti si voi...
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 08/09/2006 12:42

Na ca ma speriasem... pai ce asta e greseala ?? Atunci nu esti singura ... nici eu nu amestec in diverse oale cu aceeasi lingura ( adica din una in alta )..

sa continuam ( macar aici sa fiu si eu premianta .. =)) ):

Eu nu gust mincarea !!! Asta e o greseala... cred.. pt ca nu stiu dc are sare sau nu.. si alte alea...

Cintaresc ca nebuna mai ales pastele , orezul pt risotto, si nu cintaresc faina pt dulciuri ( foaia de placinta ,chec-uri , ciambella ..) sau pt piine .. la capitolul aluaturi sunt mereu "din ochi" . " cit e nevoie" :lol:

.. ma mai gindesc ca prea am scris putin trebuie sa mai fie si altele dar nu imi vina acum :vis:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 08/09/2006 06:09

:o angelique, alea nu-s erori. acorzi un pic mai multa atentie aromelor mancarurilor pe care le gatesti. asta e super-bine.
eu am o singura spatula de lemn..si cu ea mestec si mamaliga si orezul..si bat albusurile ca sa fac bezea. dar daca as avea mai multe, as face si eu ca tine..

erori? pai sa va zic eu: actiunea se petrece deasupra chiuvetei de la bucatarie: paste fierte, abia luate de pe foc, rasturnate din recipientul in care au fiert(recipient aflat in mana stanga) in strecuratoarea din mana dreapta(pentru ca am strecuratoare d-aia care n-are capacitatea sa stea pe propriile picioare pentru ca n-are asa ceva..) si apoi revarsate total(la inceputul casniciei mele) si partial(dupa 7 ani) in chiuveta proaspat spalata cu...detergent de vase. imposibil de recuperat/mancat, etc=>munca in zadar.
de 7 ani fac aceeasi eroare..din cauza ca ori aburul ala fierbinte ma frige prea tare, ori sunt prea multe paste si nu le pot tine in strecuratoare..
si..tot de 7 ani imi propun..dupa fiecare incident din asta..sa-mi cumpar o strecuratoare d-aia mare mare ..care sa stea pe propriile picioare..
:?

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 08/09/2006 06:18

alta eroare.. (e si pacat sa n-o scriu..)
nu pot sa trec ceva prin razatoare, fara sa-mi rad si o bucata cat de mica dintr-un deget..
abia se vindeca o rana si-mi fac consecventa alta..

in genere, ma accidentez in modurile cele mai stupide cu putinta: ori scot coditza de la ardei, ca sa-i fac umpluti, folosind cutitul cu varful spre propria mana..si apoi chirurgie etc(am avut placerea asta anul trecut, pe 3 august)..

ori, mai tare!!, fac crema de zahar ars si nu ma ard nu zaharul care se caramelizeaza, nuuuuu! tapetez cratita cu zaharul caramelizat lichid, las sa se raceasca. totul e bun si frumos. zaharul se raceste linistit in cratita, dar eu.., nelinistita de felul meu, iau voiniceste cratita sa pun in ea crema de oua si lapte si ma ranesc cu o bucatica de zahar caramelizat ..daca puteti sa credeti asa ceva! nu-mi venea sa cred cand am vazut ca iar am degetul plin de sange; treaba asta s-a intamplat luni..

face cineva erori mai cool ca mine?

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 08/09/2006 09:03

eu!!!!! gust din mancare cand e pe foc, in plina fierbere, nu am rabdare sa se raceasca si inevitabil ma ard dupa care nu mai simt nimic o saptamana...

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 08/09/2006 10:17

Crista nici nu eu gust mancarea...dupa nas pun si sarea...noroc ca nu fumez...,dar cum doamne iarta-ma nu cantaresti faina din prajituri ...nu te inteleg..
faza cu arsul limbii i se intampla si lui Cezar-dragutul de el...incet incet invata ca trebuie sa sufle si in iaurt...
cara tu esti unicat.....sa te tai cu zahar caramelizat...
eu nu stiu sa fac mamaliga fara cocoloase,problema ii ca nu mai am acum mixer din ala de tip vechi si nu stiu cum sa fac mamaliga....ca nu am chef sa cumpar altul (ca nu mai am unde sa-l pun si pe ala in casa)a zis Danui sa fac mamaliga si sa o pun dupa aia in robot sa o mestece nitel ,dupa care iarasi pe foc...de groaza :badday:

mirela
Incepator

cu o frusta

Mesajde mirela » 09/09/2006 10:45

Si eu aveam aceeasi problema Angelique dar de cind am incercat cu aceasta frusta nu-ti spun ca imi fac mamaliga aproape la orice ( si la ce nu trebuie :P :P :P ) imi place la nebunie. Cind fiebe apa torni faina cite un pic si cu cealalta mina (frusta) invirti .Incearca si ai sa vezi ca o sa-ti reuseasca. :vis: Si ce buna e mamaliga noastra.Si aici in it se maninca numai cu ragu, dar e buna si asa eu cind fac ragu sotului el maninca paste si eu hop de o mamaliguta cu ajutatorul meu :lol: Eu am luat-o de la ikea si foto e tot de pe situl lor.
Fişiere ataşate
frusta.jpg
frusta.jpg (10.86 KiB) Vizualizat de 3316 ori

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 09/09/2006 12:50

aoleu....ii buna ideea ta ...sa vad poate-poate reusesc...grazie mirela

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/09/2006 12:59

Si eu tot cu acest instrument ca si Mirela , mestec la mamaliga, evident in primele minute ca pe urma nu mai merge si tb sa mestec cu lingura de lemn ca n-am facalet destept ca ala pe care il are tata acasa.. eeeee .. n-am nici tuci .. deci cam n-am nimic din ce imi trebuie .. vai mama meaaa =)) .

Angi vezi ca se poate face si la microunde mamaliga , daca nu stii reteta o sa o scriu eu . N-am facut inca dar vreau sa fac saptamina asta si o sa pun si poza ... daca vrei.
Mirela se maninca si cu brinza mamaliga la astia .. nu doar cu ragu.. dar mai mult pe munte .. ei asociaza mamaliga cu IARNA , cu frigul.. al meu face ochi mari cind apare si o mamaliguta pe masa in toiul verii... Dar mie imi place si rece si cum el e macaronar eu sunt mamaligareasa asa ca tb s ma inteleaga :lol:
Angi la prajituri noi cintaresc prima oara faina :lol: sau la alea mai fitzoase ... dar eu de obicei nu ma strofoc prea tare si fac des num ai ce stiu .. deci placinte cu aluat dospit sau fraged.. strudele... si piine ...pizza .. deci la astea merge din ochi...

Na ...ca am deraiat de la subiect..

Cara iti trebuie neaparat oala cu sita inauntru pt fiert pastele .. si atunci nu te vei mai opari.. cind sunt gata ridici sita , o lasi sa se scurga ( tot in oala ) si le scoti usor . Uite aici minunea asta se pune in oala si se ridica ccc cind e gata fiarta macaroana =)) ... Sau o oala cu gaurele in capac .. tot speciala .. sa scurgi apa pe acolo ... poza

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 09/09/2006 04:15

crista-fa proba la mamaliga in MO si pune poze cu procesul de la A la Z ,vreau si marca de faina de mamaliga....(nu ...de mancat o manc si singura ,grazie

azi e zi de facut curat in dulapul de albituri si am ajuns la concluzia ca sant tare aiurita ....am 7 fete de masa de culoare albastra... 3 albe ,2 maronii si alte 2 rosii...de ce draq am eu 7 fete de masa albastre?! :shock:

Înapoi la “Zona libera”