Garnitura de ceapa in sos de otet si zahar

Ati renuntat la carne, iar retetele vegetariene pe care le cunoasteti sunt cu mult mai gustoase decat cele cu carne? Aici va puteti Împartasi cunostintele in materie de mâncaruri vegetariene si puteti sublinia meritele acestui tip de alimentatie.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 02/02/2007 02:04

Mona S P scrie:Dane,stiu ca ceapa este cam iute cateodata :D dar nici chiar asa :shock: …….
Nu stiu ce joc ai jucat tu :? dar eu ti-am raspuns cat se poate de firesc la modul tau de a te face “convingator” .Amandoi spunem ceea ce gandim si ne bazam pe patru mari virtuti:Curaj,Intelepciune,Iubire si Prietenie simbolizate prin Foc,Cer ,Pamant si Apa. Sa lasam rautatea la o parte si sa o indepartam din calea tuturor obstructiilor si barierelor.
Sa lasam animozitatile dintere noi ,ca doi oameni inteligenti si cu capul pe umeri,deoarece nu isi au rostul chiar daca o ironie mica ,cateodata, dau sarea si piperul(ceapa :D ) unei discutii.
Contempla alcatuirile acestei lumi ,asculta cuvintele inteleptilor si insuseste-ti tot ceea ce este bun.
Si daca nu am fost explicita scuzele tale au fost acceptate .
:peace: Asa ca hai sus din ring mai repede :wink: =D>
Si dimineata :cafea: :cafea:

cand ma logam la RC acum 1 minut ma gandeam vis-a-vis de ce spuneai de faina, pentru mancarea de masline

cred ca important este sa nu fecem exces de nimic (n plus sau in minus), sau sa pastram echilibrul.. la mancare, ca si la bautura, la somn, in dragoste, in viata in general..

cei care au probleme sau simt ceva rau (durere, stare proasta inexplicabila), oricat de mic sau de putin, trebuie sa-si ia de seama si sa se gandeasca la ce mananca; in primul rand la ce mananca.. sa inceapa de acolo, apoi la somn, la cat muncesc, la cat se framanta, la cat se cearat, la cat urasc, se supara, se intristeaza, se distreaza etc etc

nu zic sa fim mai catolici decat Papa insa trebuiesa pastram o oarecare disciplina si judecata cand mancam; sa intelegem, sa urmarim ce ne face rau (daca ne face rau ceva).. sa incercam o dieta, o alta.. si ne stabilim la ceea ce este bine pentru corpul nostru..
orium eu (noi, acasa) incercam doar ce credem ca ne face bine si ne aduce un plus.. faptul ca arata bine si are gust bun asta este un bonus..

cam asat cred ca este ideea pe care vrea sa o spun

toate bune si la buna vedere,
:)

Înapoi la “Bucatarie vegetariana”