Februarie 2012: Inscriere in Concurs - Aluaturi calde

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 26/02/2012 12:18

Abea astept sa vad ce minunatii au pregatit fetele si sa votez... :flower:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 27/02/2012 05:17

A fost modificat si regulamentul de votare pentru o reflectarea a activitatii de pe RC in dreptul de vot. :hug: :flower:

dubi_07
Bucatar in devenire

Mesajde dubi_07 » 27/02/2012 07:03

nu s-a inscris nimeni?
sau nu vad eu bine? :o
În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături
Imagine

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 27/02/2012 07:20

adi scrie:A fost modificat si regulamentul de votare pentru o reflectarea a activitatii de pe RC in dreptul de vot.

In plus, exista cateva schimbari in regulament ce vor intra in vigoare din aceasta editie a concursului:

2. Votarea propriei persoane este interzisa (blocata)

:hug: :flower:

Mi se pare foarte CORECT. :peace:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/02/2012 08:08

Subscriu la ceea ce spune Nico. Mi se pare deosebit de CORECTA decizia lui Adi. Dreptul de vot (ca oricare alt drept) trebuie castigat si apoi intretinut. Acest lucru nu va fi deloc dificil avand in vedere ca... oricum postam ceea ce gatim si ”ne dam intalnire” zilnic in acest loc, care a devenit (pentru mine cel putin) un fel de ”casa virtuala”. M-am obisnuit dragii mei sa va citesc postarile si sa va scriu zilnic, ”alerg” aici ori de cate ori am timp liber. :hug: Aceasta modificare de regulament nu a schimbat nimic ”in vietile noastre”: postarile noastre sunt aceleasi, comunicarea noastra este aceeasi de pana acum iar scopul nostru nu poate fi decat acela de a dobandi o cultura gastronomica, de a schimba idei si nu in ultimul rand de a ne petrece timpul impreuna. :hug:

:flower: :flower: :flower:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 27/02/2012 09:12

:hug: :flower:

Sa vedem cine sparge gheata :lol: Cred ca e primul concurs la care prima inscriere se lasa asteptata atat :lol: :P :flower:

nicopopa
Incepator

Mesajde nicopopa » 27/02/2012 09:56

Ca sa fiu eu prima care sparge gheata, ma inscriu acum. Sa il linistesc pe Adi, nu de alta. Oricum era clar din fotografia de prezentare a produsului :P :P :P :P

Reteta a fost aleasa pe baza faptului ca in cursului anului trecut cat am stat prin Romania, cornuri sarate nu am gasit nicaieri. Numai baghete si alte specimene. Am vrut sa pregatesc o umplutura la care se folosesc cornuri cubulete si a fost cu neputinta sa gasesc. Asta intr-un oras mic precum Alexandria. Am renuntat la preparat pentru ca painea obisnuita nu se preteza la reteta mea. De aceea am ales sa impart cu voi reteta aceasta. Cam asta este povestea cornurilor de fata.

Deci, intra si cornurile mele in competitie: :D

http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... ia_i-9979/

Multumesc!
Fişiere ataşate
cornuri 18.jpg
cornuri 18.jpg (172.19 KiB) Vizualizat de 1328 ori

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 27/02/2012 11:03

Intru si si cu chiflele sau cornurile mele cu lapte.

http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... apte-9986/
Fişiere ataşate
16.jpg
16.jpg (72.19 KiB) Vizualizat de 1313 ori

nazare
Incepator

Re: Februarie 2012: Inscriere in Concurs - Aluaturi calde

Mesajde nazare » 28/02/2012 12:09

adi scrie:Tema de concurs pentru aceasta luna este: Aluaturi calde pentru zile reci. Aici pot intra paine, chifle, covigi, cornuri etc. - tot ce contine aluat (cu drojdie) si este servit cald (abia scos din cuptor) ...

Elementul de identificare pentru aceasta editie este:
o lingurita plina cu varf cu faina
sau
un polonic
inclus intr-una din pozele cu produsul final.

Retetele inscrise in concurs trebuie sa respecte regulamentul (sa contina minim 3 imagini inclusiv din timpul prepararii, elementul de identificare etc.). In aceasta discutie se va prezenta o imagine finala si link-ul spre discutia din forum unde este prezentata reteta integral.

Data limita de inscriere este 29 Februarie 2012 (inclusiv).

Pentru aceasta editie vom schimba obiceiul cu premii in carti, si vom recompensa doar castigatorul concursului cu o Masina de paine Moulinex OW302231.

De asemenea, inainte de inscrierea in concurs, va rugam sa recititi regulamentul, intrucat s-a schimbat politica de livrare a premiilor - acestea putand fi expediate doar catre o adresa din Romania (orice persoana poate castiga un concurs, indiferent de domiciliul pe care-l are, insa premiul va fi livrat la o adresa din tara).

In plus, exista cateva schimbari in regulament ce vor intra in vigoare din aceasta editie a concursului:

1. Votul este retrictionat, putand fi exercitat doar de membrii active ai comunitatii (min 30 de retete inscrise in cartea de bucate, si cel putin cate 2 retete illustrate publicate pe luna in fiecare din cele 3 luni anterioare concursului)

2. Votarea propriei persoane este interzisa (blocata)

Spor la gatit! :hug: :hug: :hug: :flower:

Imagine
Fişiere ataşate
100_9105.JPG
Ma insciu si eu cu
Franzela cu chimion si lapte
http://eucupasiuneinbucatarie.blogspot.com/2012/02/franzela-cu-chimion-si-lapte.html
100_9105.JPG (76.79 KiB) Vizualizat de 1301 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 28/02/2012 12:45

nazare, daca vrei sa te inscrii in concurs, prima data trebuie sa postezi reteta si 3 poze din timpul prepararii ( aici poate sa intre si poza finala) pe forum ca sa poate fi comentata si vazuta in intregime de fete si abia dupa aia poti sa o pui la concurs :peace: .....si ....bine ai venit :flower: ....speram sa te avem in concurs cu link-ul postat si poza finala atasata:clipocit:
Ultima oară modificat 28/02/2012 01:28 de către pupi, modificat 1 dată în total.

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”