Diversificarea ... dedicatie copilasilor RC :)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 08/11/2009 03:38

Sa va traiasca puiutii mari si sanatosi :pup: :hug: sunt asa de scumpi ca ii vine sa ii "mananc"

Elena , m-ai facut sa rad cu lacrimi =)) =)) =))

O zi faina sa aveti :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 08/11/2009 04:59

Mada ce retete super, sa-mi spui cu le-a primit Matei!

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 08/11/2009 05:33

Sigur! Maine,cel tarziu marti am sa-l surprind cu bunatati. Sper ca si Eva sa pape si sa-i placa
Madallina

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 08/11/2009 07:23

Matei , La multi ani !!! 7 luni...minunat !!!
deci a mancat ficatzel ... o sa-i dau la Andrei ficatzel(desi mie acest organ nu-mi place :? ) poate saptamana viitoare :wink:
Spanac ? cui ii place spanacul ? cum il preparati ? eu inca nu i-am dat spanac, am in plan in aceasta saptamana sa-i prepar spanac( lapte+ pesmet ? :?: )
Elena , cartof dulce o sa cumpar si o sa scriu reactiile :wink: mersi de idee :hug:

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 08/11/2009 07:27

:flower: Thea! Spanac,inca nu mancam. I-a placut ficatul,i-am pus doar un sfert..fiind prima data.
Vreau sa mai incerc si brocoli,poate cu branza,sau doar cu lapte.
Madallina

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 10/11/2009 11:25

Nu sunt chiar la subiect dar a inceput odisseea dintilor la noi, desi la primii 2 nu a avut probleme acum se pare ca suporma mai greu. Cum sa o ajut? I-am dat cu calgel, paracetamol pt durere(calpol), se trezeste noaptea plangand saracuta, mi-e asa de mila de ea... :cry:

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 10/11/2009 03:04

Cand i-au dat dintii lui Matei,am avut si noi momente grele..mai ales noaptea, cu toate ca i-am dat cu gel. Pe el il linistea vocea tatalui si faptul ca-l tineam in brate si ma plimbam cu el in timp ce-i cantam. Noi nu-l prea tinem in brate si se pare ca atunci a avut efect.
Eu am fost destul de suparata,mai ales ca nici san nu a vrut, dar am incercat sa raman calma si sa-l linistesc.
Multa rabdare si cat mai putina durere micutei Eva! :flower: :rugaciune:
Madallina

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 10/11/2009 03:27

elena.elena scrie:Nu sunt chiar la subiect dar a inceput odisseea dintilor la noi, desi la primii 2 nu a avut probleme acum se pare ca suporma mai greu. Cum sa o ajut? I-am dat cu calgel, paracetamol pt durere(calpol), se trezeste noaptea plangand saracuta, mi-e asa de mila de ea... :cry:

Dupa mine calgel ii apa de ploaie, am o prietena care a avut o reteta de la doctor pentru ceva preparat care se prepara in farmacii pentru durerile provocate de cresterea dintilor mai greu suportate de copii (incearca si tu la doctor, poate are ceva reteta minune pe care nu pot sa ti-o spun pt ca prietena mea este plecata din tara iar eu nu stiu reteta mai ales ca nu prea am avut probleme de acest gen cu ai mei copii, dar din cand in cand cand le erau mai imflamate gingiile ii frecam cu putin bicarbonat).
ImagineImagineImagine

TINA An
Bucatar

Mesajde TINA An » 10/11/2009 07:47

Spanac ? cui ii place spanacul ? cum il preparati ? eu inca nu i-am dat spanac, am in plan in aceasta saptamana sa-i prepar spanac( lapte+ pesmet ? :?: )

pt.thea
pentru inceput poti sa pui spanacul in pireul de legume ( eu asa am facut pt copii mei) , tocat cu cutitul sau in blender cu legumele :flower:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 10/11/2009 09:47

Thea , poti sa prepari spanacul facand putina ingrosala cu lapte si faina ( asta in loc de rantas ) in rest cum prepari spanacul cu putina sare si normal :clipocit: fara usturoi ca e inca prea micut puiutul :pup: eventual poti sa sfarmi in el si un galbenus de ou fiert :wink:

:flower:

Înapoi la “Bucataria mamicilor”