Decembrie 2011: Alege tema Concurs - Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

adi
RC Admin
RC Admin

Decembrie 2011: Alege tema Concurs - Bucatarul Lunii

Mesajde adi » 02/12/2011 10:48

A inceput si luna Decembrie, prin urmare trebuie sa alegem o noua tema de concurs.

Ce ati prefera sa incercam in ultima luna a anului? Cautam o tema cu specific sau una originala?

Primii 3 clasati vor primi urmatoarele premii:

Imagine
Ultima oară modificat 11/05/2012 12:43 de către adi, modificat de 2 ori în total.

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 02/12/2011 09:51

Eu zic sa facem ceva in genul concursului de Pasti. Mi-a placut mult ideea aranjatului mesei. Eu zic sa facem ceva de genul: o reteta de craciun plus aranjamentul mesei, pomul de Craciun, cu cadouri, prajiturele de decor, biserica etc.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 04/12/2011 01:47

Normal ca o tema cu specific de Craciun ar fi binevenita....este perioada perfecta.....eu zic sa intram toate cu cate ceva specific , fie ca e o mancare, un dulce, chiar sarbatoarea in sine, orice ....sa fim toate in acelasi timp .....si asa nu santem multe .....s-a tot vehiculat idea intrarii tuturor la concurs, de ce sa nu fie acuma?????....pareri :? :? :? :?.... :)

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 04/12/2011 10:21

Si eu sustin ideea de Craciun,dar sa nu ne axam pe o tema anume. Orice reteta de Craciun sa fie binevenita,fie ea aperitiv,desert sau racitura. Eu zic ca poate fi cam orice (intr-un an am pus si sushi pe masa :D ) dar sa se vada ca a fost pregatita special pentru Craciun. Elementul de identificare poate fi un glob sau ornament de pom sau tot ceva "craciunesc".
Si DA ,sa fie luna in care suntem cat mai multe,toate daca se poate. :hug: :hug: :hug:
http://cartederetete.ro

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 04/12/2011 12:12

o sa fie greu la votare daca lumea vine cu banale negrese si altii vin cu piept de rata afumat umplut cu caise uscate, sunca si rosii uscate la soare, toate cu glazura de sampanie.

Trebuie sa fie o tema, sa se constranga putin libertatea de a gati orice.

Propun asta : o reteta de vin fiert/cocktail/ceai/bautura/ specifice iernii plus o reteta de biscuiti/fursecuri/turta dulce/cornulete ( tot specifice sarbatorilor de iarna..

Au mai fost vreodata si bauturi incluse in concurs? eu zic ca ar merita incercat.
Laura

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 04/12/2011 02:56

Eu sunt de putin timp cu voi si nu stiu daca imi este permisa o astfel de propunere. Cred insa ca ideea propusa de Pupi este excelenta (fiecare dintre noi sa posteze reteta care reprezinta cel mai bine sarbatoarea Craciunului si / sau a noului an in familia sa - indiferent care este aceasta).

Important este sa realizam o unitate si sa ne pregatim impreuna pentru Craciun :-)

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 04/12/2011 03:52

laughylau scrie:o sa fie greu la votare daca lumea vine cu banale negrese si altii vin cu piept de rata afumat umplut cu caise uscate, sunca si rosii uscate la soare, toate cu glazura de sampanie.

Pai daca o sa fie asa diferente in retete ,votarea o sa fie chiar foarte usoara :P . Sunt sarbatorile si cred ca fiecare se straduieste. Eu de obicei cand e data tema,incerc sa fac ceva ce stiu ca nu va mai fi facut de altcineva,dar acuma s-ar putea sa fac ceva foarte traditional :D ...sau nu :P

Cum a spus si Antoniah,ideea sa fim cat mai multi,ca o familie,nu asta inseamna Craciunul pana la urma,ca se aduna toata familia acasa? :hug: :hug: :hug: :love: :love:
http://cartederetete.ro

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 05/12/2011 04:36

laughylau scrie:o sa fie greu la votare daca lumea vine cu banale negrese si altii vin cu piept de rata afumat umplut cu caise uscate, sunca si rosii uscate la soare, toate cu glazura de sampanie.

Trebuie sa fie o tema, sa se constranga putin libertatea de a gati orice.

Propun asta : o reteta de vin fiert/cocktail/ceai/bautura/ specifice iernii plus o reteta de biscuiti/fursecuri/turta dulce/cornulete ( tot specifice sarbatorilor de iarna..

Au mai fost vreodata si bauturi incluse in concurs? eu zic ca ar merita incercat.

de acord cu propunerea ta,mi-ar place ideea,si daca am participa toate ar fi si mai fain

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/12/2011 06:44

Laura, mie chiar nu mi se pare greu de votat....ai de unde alege, ai mai multe feluri, papilele gustative intra in functiune,salivezi ca si cainele lui Pavlov la cate o reteta, la altele nu , deci selectia isi face aparitia deja de aici =)) ....uite de ex la masa de Paste a fost la fel si s-a putut vota fara probleme....desigur ca vinul fiert poate face parte dintre retetele de Craciun si pieptul de gasca umplut si apoi servit in sos de sampanie, la fel....sa vedem ce propuneri se vor mai face......ai dreptate , pana acuma la concurs( dupa cate imi amintesc eu) nu au fost bauturi, dar nu cred ca va fi o tema prea solicitata.....dar , in final, cine stie???/ :? :? :? :? ....sare el iepurele de undeva :D

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/12/2011 07:25

au fost bauturi , concurs special pentru ele - le gasiti daca cititi din urma

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”