Cuburi vegetale, facute in casa

Esti atat de mandra de reusita ta culinara incat ai simtit nevoia sa o imortalizezi intr-o fotografie? Ai aici ocazia sa atasezi poza la reteta culinara si sa o arati tuturor. Sectiunea este rezervata pentru retete de Mancaruri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

inna_tina
Bucatar

Cuburi vegetale, facute in casa

Mesajde inna_tina » 02/02/2014 02:39

Imi plac cuburile vegetale de numai, imi place aroma si esenta lor, imi place sa le folosesc la fripturi, la paste si nu numai, dar aceste cuburi nu sunt orice fel de cuburi ci, sunt facute in casa...si sunt nemaipomenit!!

Ingrediente:
-750g de legume si frunze ( eu am ales sa folosesc: morcovi, vanata, ardei rosu si ardei galben, tija de sedano/telina, cartof, dovleac, ceapa, zucchina/dovlecel, frunze de telina, frunze de patrunjel si rozmarin proaspat)
-250g sare
-putin ulei de masline

Mod de preparare:
Se curata, se spala si se taie marunt: ceapa, ardeiul rosu, ardeiul galben, zucchina/dovlecelul, cartoful, morcovii, vanata, tija de sedano.telina, dovleacul, frunzele de telina si frunzele de patrunjel.
Apoi, se cantaresc ( eu le-am curatat, spalat si taiat dupa ochi si apoi le-am cantarit... a fost suficient cat am pregatit).
Intr-o oala sau intr-un ceaun (eu am folosit ceaunul pt ca la sfarsit sarea se v-a mai prinde iar o oala mai buna se poate arde) se pun uleiul de masline si legumele. Legumele se lasa la calit cca 10 minute.

Pana se calesc legumele, se cantarescte sarea.

Apoi, se pune sarea peste legume. Se amesteca si se lasa la foc mic. NU SE ADAUGA APA PENTRU CA VOR LASA LEGUMELE. Se amesteca din cand in cand.

Dupa 10 minute, se adauga rozmarinul, care inainte a fost spalat si taiat, marunt.
Se lasa pe foc, pana scade apa lasata de legume. Apoi se pun legumele in paharul de la blender si se mixeaza bine.
Piureul rezultat se pune din nou la foc, pentru cca. 20 minute, pana cand scade toata apa lasata de legume in urma mixarii. Acum trebuie amestecat continuu.

Piureul final, se pune pe un platou, tava, orice, in care a fost pusa o folie de aluminiu si se niveleaza cu cutitul umed.
Se taie cuburi cat inca este calda. Dupa se lasa la racit.
Cand sunt reci, cuburile se invelesc, individual, in folie transparenta.

Cuburile invelite, se pun intr-o caserola si se dau la congelator. Se pot tine in congelator pana la 3 luni.
Cand se folosesc la mancare, trebuie sa aveti grija cu sarea, pentru ca si ele contin.
Pofta buna!
Fişiere ataşate
c1.jpg
c1.jpg (87.87 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c2_2375.jpg
c2_2375.jpg (99.09 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c3.jpg
c3.jpg (137.41 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c4.jpg
c4.jpg (53.63 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c5.jpg
c5.jpg (127.05 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c6.jpg
c6.jpg (135.87 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c7.jpg
c7.jpg (82.34 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c8.jpg
c8.jpg (114.11 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c9.jpg
c9.jpg (110.1 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c10.jpg
c10.jpg (108.66 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c11.jpg
c11.jpg (105.87 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c12.jpg
c12.jpg (83.65 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c13.jpg
c13.jpg (62.08 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c14.jpg
c14.jpg (52.55 KiB) Vizualizat de 3123 ori
c15.jpg
c15.jpg (65.86 KiB) Vizualizat de 3123 ori
Tina Chl

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 02/02/2014 02:41

=D> =D> =D> Tina

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 02/02/2014 04:28

crista scrie:=D> =D> =D> Tina

Multumesc!!!! :blushing: :hug: :pup:
Sper sa le incerci...eu tare multumita sunt de ele. :)

:hug: :pup: :love:
Tina Chl

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 02/02/2014 05:26

Felicitari pentru postare =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
....imi place :wink:
:master: :master: :master:
:hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 02/02/2014 05:59

Bravissima... =D> =D> =D>

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 02/02/2014 07:36

d_dana_a scrie:Felicitari pentru postare =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>
    ....imi place :wink:
    :master: :master: :master:

Multumesc!! :hug: :pup: :wink:
Tina Chl

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 02/02/2014 07:38

Danieluta scrie:Bravissima... =D> =D> =D>

Multumesc, draga mea!
Eu incerc sa fac cat mai multe in casa, pt ca stiu sigur ce mananc!! :)

:hug: :pup: :wink:
Tina Chl

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 02/02/2014 08:54

Imi place si mie ideea de a pregati cat mai mult acasa (este adevarat ca painea sau pastele le pregatesc cu cea mai mare placere dar in minte am mereu acest lucru: sa incerc sa pregatesc acasa cat se poate de mult din ceea ce mancam). Cu gandul acesta am cumparat o mica sera (ca sa nu mai cumparam pe cat posibil legumele din magazin sau din piata unde intr-adevar asa cum spui... nu mai stim cel mai probabil exact ce cumparam). :( M-au inspirat mult Pupi, Bia si daca imi amintesc bine, Roxana avea si ea planuri pentru o sera (stiu ca am vorbit cu ea despre acest lucru si chiar a postat undeva o fotografie cu o sera foarte ingenios facuta).

Sunt foarte binevenite aceste subiecte. =D> Imi place si mie ideea de a cunoaste ce mancam (pacat ca eu nu reusesc sa fac acest lucru intotdeauna pentru noi doi). :blushing: Antonel are intotdeauna meniu separat pentru ca... vorba ta... ”am vrut sa stim ce mananca”. :peace:

Chiar este un subiect frumos care merita dezbatut (ce putem face acasa in loc sa... cumparam) si sunt multe postari frumoase ale fetelor in cartea de bucate in acest sens. Nu o data mi-am propus sa citesc de la zero intregul subiect initiat de Bia - ”Real Food” (are experienta cu sera si am de invatat multe de la ea).

Cubulete / Vegeta nu cumpar nici eu (imi amintesc insa ca inainte de 1989 era la mare cautare Vegeta). :)

Mai primeam si noi de la sat vara legume & fructe sanatoase (cand locuia bunica acolo) si ma bucuram de fiecare data de ele.

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 02/02/2014 11:07

antoniah scrie:Imi place si mie ideea de a pregati cat mai mult acasa (este adevarat ca painea sau pastele le pregatesc cu cea mai mare placere dar in minte am mereu acest lucru: sa incerc sa pregatesc acasa cat se poate de mult din ceea ce mancam). Cu gandul acesta am cumparat o mica sera (ca sa nu mai cumparam pe cat posibil legumele din magazin sau din piata unde intr-adevar asa cum spui... nu mai stim cel mai probabil exact ce cumparam). :( M-au inspirat mult Pupi, Bia si daca imi amintesc bine, Roxana avea si ea planuri pentru o sera (stiu ca am vorbit cu ea despre acest lucru si chiar a postat undeva o fotografie cu o sera foarte ingenios facuta).

Sunt foarte binevenite aceste subiecte. =D> Imi place si mie ideea de a cunoaste ce mancam (pacat ca eu nu reusesc sa fac acest lucru intotdeauna pentru noi doi). :blushing: Antonel are intotdeauna meniu separat pentru ca... vorba ta... ”am vrut sa stim ce mananca”. :peace:

Chiar este un subiect frumos care merita dezbatut (ce putem face acasa in loc sa... cumparam) si sunt multe postari frumoase ale fetelor in cartea de bucate in acest sens. Nu o data mi-am propus sa citesc de la zero intregul subiect initiat de Bia - ”Real Food” (are experienta cu sera si am de invatat multe de la ea).

Cubulete / Vegeta nu cumpar nici eu (imi amintesc insa ca inainte de 1989 era la mare cautare Vegeta). :)

Mai primeam si noi de la sat vara legume & fructe sanatoase (cand locuia bunica acolo) si ma bucuram de fiecare data de ele.

Anto, iti dau dreptate 100% in tot ce ai povestit mai sus....eu ii ziceam sotului meu ca mi ar place foarte tare sa am o gradina in care sa mi cultiv, ierburile si te mai miri ce...de altfel noi, folosim pe cat se poate carne, din Romania de la tara...

Eu sunt pe cat se poate, pro pt tot ce e facut in casa...cand eram in Ro sau chiar cand mergeam vara acasa, imi placea de dragul de a pune doar, sa fac compot, dulceata, sa pun castraveti la murat, sa fac bulion, amestec pt ghiveci, etc...vai cand ma gandesc ce mandra eram de mine...si toate astea le am invatat de la buna mea si de la mama.

In ceea ce priveste vegeta, stiu de ea pt ca noi o cumparam de la cei care o aduceau de la sarbi in perioada in care nu putea merge toata lumea...acum piata e plina cu acest gen de produse, made in Ro...dar ca si cele facute in casa, nu sunt si nu vor fi niciodata!!!

Multumesc pt acest minunat mesaj.... :hug: :love: :pup:
Tina Chl

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 03/02/2014 12:27

Inna, ai facut ceva tare bun aici....ceva asemanator faceam eu cand era Maxy mititel.....dupa ce a mai crescut am trecut la legume uscate si macinate....imi fac propria vegeta si e ultra super buna si fara E-urile arhicunoscute.....cred ca ar trebui trecuta la " sfaturi in bucatarie " la " ce facem cu resturile de maqncaruri" chiar daca nu e prepparata dion resturi....e un subiect care nu trebuie sa se piarda prin cartea de bucate ca si atatea altele....poate cineva tot mai citeste uneori si se inspira de acolo daca doreste sa aibe ceva mai sanatos in casa.... :hug:

Imi amintesc ca Iulia a postat vegeta de casa si am adaugat acolo si noi ( 5 august si cu mine ) pozele de la " cum arata vegeta noastra....ma duc sa caut linkul sa il pun aici sa vezi ....poate ti-a scapat si daca ai uscator poti incerca si varianta asta ...folosesti mai putina sare :wink:

Uite aici delikat special pentru fripturi etc...

http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... casa-7561/

si vegeta facuta in casa...

http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... casa-7340/
:hug: :pup:..

Chiar ar fi bine daca s-ar redeschide subiectul asta....e folositor

Înapoi la “Retete ilustrate - Mancaruri”