Cuburi delicioase pentru Mos Craciun

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Cuburi delicioase pentru Mos Craciun

Mesajde crista » 16/11/2011 10:59

Azi am probat o reteta pe care as fi vrut sa o fac inca de anul trecut cind am citit-o intr-o revista. Cum eram curioasa daca ies bune sau nu azi am facut o portie si .. DAAAA .. SUNT farte bune desi mie nu mi-au iesit asa de frumoase ca in revista cu pricina :-)

Ingrediente:

135 gr napolitane cu crema
200 gr marshmallows taiati in bucati mici
500 gr ciocolata (cu lapte sau amara) *

Luati o tava din sticla sau metal ( cu latura de 20 cm) si o puneti in congelator cit timp pregatiti amestecul. ( asta e nota mea, in revista nu spunea asta dar e mai bine sa turnati ciocolata pe o tava rece , se va desprinde mai usor)

Topiti ciocolata si adaugati napolitanele taiate cuburi si marshmallow in bucati mai mici ( tiati cu foarfeca de bucatarie ca e mai usor).
Amestecati totul si varsati in teglia pe care o scoateti abia in acest moment din cingelator deci este foarte rece. Puneti in frigider si lasati 2 ore pina se intareste ciocolata.

Taiati cuburi si asezti in pungulite sau pe bucati de celofan pe care le legati cu o funda si obtineti saculeti deliciosi.

* eu am folosit numai ciocolata amara / menaj ins ava sfatuiesc sa puneti 1/2 amara si 1/2 cu lapte sau numai cu lapte ca e precis mai pe placul copiilor si evident al lui Mos Craciun :party: =))

nota: incalziti tava cu feonul ca sa se desfaca mai usor cuburile de pe tava si mai ales taiati cuburi folosind un cutit usor incalzit ori tot cu feonul ori la flacara de aragaz
Fişiere ataşate
Immagine 034.jpg
Immagine 034.jpg (107.49 KiB) Vizualizat de 1681 ori
Immagine 028.jpg
Immagine 028.jpg (94.41 KiB) Vizualizat de 1681 ori

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 16/11/2011 02:51

ce idee ai avut,ce cuburi faine!!! :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 16/11/2011 02:58

Sunt tare bune. Si se fac extrem de usor. Nu sunt prea fotogenice din pacate ( ale mele ).

MAI am in plan o reteta cu multa cioco si Nutella de data asta care merita incercata . Cred ca mai astept pina la sarbatori ca prea am inceput devreme anul asta =))

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 16/11/2011 03:29

Imi plac si mie =D> =D> Parca vad ca eu de sarbatori nu mai fac nimic ca prea o sa fac inainte :P
http://cartederetete.ro

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 16/11/2011 03:50

Superbe :!: :!: :!:

Fac si eu ceva asemanator...sper sa gasesc pe undeva reteta ca tare de mult nu le-am mai pregatit...daca o gasesc, sigur o fac !

Sunt tare, tare bune :buuun: :buuun: :buuun:

:master: :master: :master:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 16/11/2011 05:14

Astia aici pregatesc mereu reteta asta , nu numai de sarbatori.....e buna, am mai facut si eu asa ceva cand erau baietii mici.... sant ani de zile de cand nu am mai facut-o :D ....bine ca ai postat si mi-ai reamintit de ea....o sa fac si eu o juma de portie ....ce marshmellows faine ai .....nu am vazut sub forma asta aici la noi.....imi plac asa cu culori amestecate si rasucite :D :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 17/11/2011 08:02

Sigur de pe la americani s-au inspirat si astia din revista cu pricina ca pe aici nu exista traditia marshmallow-urilor decit in ultima vreme :D

Si eu tot juma de portie am facut, adica ce se vede in poza mai putin vreo 2 cuburi .

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”