Cozonacei de post

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

yaya6
Bucatar de elita

Cozonacei de post

Mesajde yaya6 » 26/03/2012 04:14

Ingrediente-1 kg faina,40-50 gr drojdie proaspata,9 linguri zahar,circa 100gr margarina,4-5 linguri ulei floarea soarelui,lapte soia am pus circa 2 cani(400-500 ml)depinde si de faina,coaja de la o lamaie rasa,vanilie,esenta rom,o lingurita rasa sare
Umplutura nuci macinate amestecate cu cacao ,esenta rom ,zahar,si un pic de lapte soia ca sa devina mai lichida,toate le-am pus din ochi si dupa gustul meu.

Modul de preparare-nu i-am dat prea multa atentie-am pus drojdia la inmuiat cu lapte de soia caldut si un pic zahar,am amestecat apoi toate ingredientele intr-un castronel si nu am framantat prea mult ,5 minute,am lasat mai moale aluatul,se lasa apoi la crescut circa o ora la loc ferit de curent,se fac cozonacii si ce-i mai important,am vazut eu,sa-i lasi sa creasca in tavi iar vreo ora,se coc la foc mderat,proba cu scobitoarea,deasupra i-am uns cu un amestec de margarina topita cu un pic de zahar si lapte de soia( nu i-am uns cand i-am bagat in cuptor caci fac o crusta tare deasupra si nu mai crec bine,se ung cand sant aproape gata)
Fişiere ataşate
r.jpg
r.jpg (75.71 KiB) Vizualizat de 3805 ori
rr.jpg
rr.jpg (87.02 KiB) Vizualizat de 3805 ori
rrr.jpg
rrr.jpg (92.98 KiB) Vizualizat de 3805 ori
rrrr.jpg
rrrr.jpg (93.98 KiB) Vizualizat de 3805 ori
rrrrr.jpg
rrrrr.jpg (79.21 KiB) Vizualizat de 3805 ori

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 27/03/2012 08:02

Nu am folosit niciodata laptele de soia...dar vad ca ti-au iesit niste cozonaci tare frumosi :master: :flower: ...spune-mi, te rog frumos, se simte gustul laptelui, altfel decat al laptelui de vaca ?

:hug: :hug: :hug:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 27/03/2012 10:06

Foarte frumosi cozonacii Yaya! Laptele de soia este intr-adevar o alternativa buna dar si o alegera buna (mie imi place foarte mult).

Sunt curioasa si eu de raspunsul pentru intrebarea Luciei.

:hug: :pup: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 27/03/2012 10:26

Yaya, chiar ca sant faini cozonaceii....am sa ii fac si eu ( la juma de portie :D )...am inteles ca nu ai framantat decat cateva minute si ai lasat aluatul mai moale......in prima zi libera ii pregatesc si eu si revin cu dovezi

Fetelor, eu in post folosesc numai lapte de soia sau de migdale. In prajituri nu am simtit diferenta ( doar daca ma chinuiam mult sa gasesc ceva :wink: ) la salamul de bscuiti se simte foarte, foarte putin iar la cozonac , m-as mira sa se simte cu atatea arome.....acuma depinde si ce fel de lapte de soia vrei sa folosesti....nu stiu cum este i Europa , dar aici sant mai multe feluri si nu gusta toate la fel......chiar astept si eu pe Yaya sa spuna si ea ce si cum :hug:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 27/03/2012 10:46

lucia_bp scrie:Nu am folosit niciodata laptele de soia...dar vad ca ti-au iesit niste cozonaci tare frumosi :master: :flower: ...spune-mi, te rog frumos, se simte gustul laptelui, altfel decat al laptelui de vaca ?

:hug: :hug: :hug:

lucia daca-l bei asa simplu are un gust specific ,nu stiu daca o sa-ti placa,eu il beau in post dar ii pun ness,pot sa confirm ce a zis pupi la dulciuri nu se simte nici un gust specific de soia,poti sa-l incerci,te pup :hug: :pup:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 27/03/2012 10:47

pupi scrie:Yaya, chiar ca sant faini cozonaceii....am sa ii fac si eu ( la juma de portie :D )...am inteles ca nu ai framantat decat cateva minute si ai lasat aluatul mai moale......in prima zi libera ii pregatesc si eu si revin cu dovezi

Fetelor, eu in post folosesc numai lapte de soia sau de migdale. In prajituri nu am simtit diferenta ( doar daca ma chinuiam mult sa gasesc ceva :wink: ) la salamul de bscuiti se simte foarte, foarte putin iar la cozonac , m-as mira sa se simte cu atatea arome.....acuma depinde si ce fel de lapte de soia vrei sa folosesti....nu stiu cum este i Europa , dar aici sant mai multe feluri si nu gusta toate la fel......chiar astept si eu pe Yaya sa spuna si ea ce si cum :hug:

pupi eu nu le dau mare atentie cozonacilor,ce am observat e ca trebuie sa i rabdare sa creasca,sa folosesti si o faina mai de calitate si bafta......te pup

gustul de soia chiar nu se simte deloc,e un lapte simplu si ieftin nu foarte scump

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 27/03/2012 10:50

antoniah scrie:Foarte frumosi cozonacii Yaya! Laptele de soia este intr-adevar o alternativa buna dar si o alegera buna (mie imi place foarte mult).

antonia chiar poti sa-l folosesti cu incredere,nu se simte un gust aparte,si eu l-am folosit foarte des si la foarte multe dulciuri,te pup

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 28/03/2012 02:21

yaya6 scrie:
antoniah scrie:Foarte frumosi cozonacii Yaya! Laptele de soia este intr-adevar o alternativa buna dar si o alegera buna (mie imi place foarte mult).

antonia chiar poti sa-l folosesti cu incredere,nu se simte un gust aparte,si eu l-am folosit foarte des si la foarte multe dulciuri,te pup

Iti multumesc Yaya, asa am sa fac. :hug:

Eu cumpar uneori laptele de soia in combinatie cu vanilie sau cu ciocolata si imi place foarte mult. Am sa incep sa il folosesc si la prajituri, atat cel simplu cat si combinatiile.

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 28/03/2012 09:30

Un cozonac a la Yaya 6 :master: :master: :master: :master: :master:
:hug: :pup: :flower:
Imi place sa gatesc...
Imagine

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 29/03/2012 11:00

d_dana_a scrie:Un cozonac a la Yaya 6 :master: :master: :master: :master: :master:
:hug: :pup: :flower:

dana :pup: :pup: :pup: :hug: :hug:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”