Cozonac

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

LORY
Bucatar de elita

Cozonac

Mesajde LORY » 24/02/2009 05:13

Aceasta reteta e facuta anul trecut la Paste(e singura data din an cand fac cozonac)
Fiindca am vazut o discutie despre cozonac ...am constatat ca eu nu am aceasta reteta postata ...asa ca iat-o :D sper sa va fie de ajutor

Aluat

faina 1kg

zahar 200gr

galbenusuri 6 buc

razatura de lamaie,

esenta de rom,vanilie

o lingurita de sare

lapte 400ml

o nuca de unt

o lg plina de smantana

o nuca mai mare de drojdie

ulei 100 ml

Crema

6 albusuri

25 gr cacao

50 gr nuca de cocos

150 gr zahar

esenta rom si vanilie

nuci si alune prajite

stafide

rahat

un galbenus pentru uns deasupra

Se face o maia din 200gr de faina drojdia inmuiata cu 2 lg de zahar si lapte cald se amesteca pana devine un aluat cu o consistenta moale ,moale.Se lasa sa creasca bine ,apoi se adauga restul de faina ,sarea ,galbenusurile batute bine cu zaharul,esentele ,smantana si untul ,iar la sfarsit laptele cald si se framanta pana devine un aluat cu o consistenta elastica.Se adauga si uleiul si se mai framanta pana ce apar ,,besicute" pe aluat.Se lasa la crescut intr-un loc cald ferit de curent.

Intre timp preparam crema:batem bine albusurile cu zahar adaugam cacao,nuca de cocos esentele ,stafidele si nucile cu alunele prajite si farmate cu sucitorul.

Dupa ce aluatul a crescut il impartim in doua,intindem bucata de aluat pe masa cu mana ,punem crema formata deasupra adaugam si bucatelele de rahat, rulam si il punem la crescut ptr.30min in tava tapetata cu hartie de copt.Dupa ce a crescut il ungem cu galbenus de ou si il tinem la cuptor 45min la foc potrivit(timpul de coacere e in functie de cuptorul fiecaruia)
Fişiere ataşate
e.JPG
e.JPG (45.66 KiB) Vizualizat de 3156 ori
d.JPG
d.JPG (66.21 KiB) Vizualizat de 3156 ori
c.JPG
c.JPG (27.3 KiB) Vizualizat de 3156 ori
b.JPG
b.JPG (56.07 KiB) Vizualizat de 3156 ori
a.JPG
a.JPG (24.72 KiB) Vizualizat de 3156 ori
1a.JPG
maiaua gata crescuta
1a.JPG (40.01 KiB) Vizualizat de 3156 ori
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 24/02/2009 05:47

daca as putea acum as veni pana la tine,dar sant departe,ce rau imi pare,felicitari

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 24/02/2009 05:55

Ahhhhhhhh Lory, vreau si eu o bucatica....Felicitari arata grozav =D> =D> =D> :flower: :flower: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

adina_83
Incepator

Mesajde adina_83 » 24/02/2009 06:09

Ce pofta groaznica m-a apucat!!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll: :roll: :roll: :buuun: :buuun: :buuun:
'TILL WE AIN'T STRANGERS ANYMORE

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 24/02/2009 06:28

Lory, te rog sa-mi spui cam cat timp il lasi sa creasca si daca stii cam ce temperatura ar fi focul.
Multumesc mult :flower: :flower: :flower:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 24/02/2009 06:34

:o Foarte frumos cozonac, lory!! felicitari!! poate pui un link spre reteta asta si la discutia cu cozonacul pentru themaster (e posibil sa caute exact reteta ta- ca seamana cu ce descria el). Imi vine sa prepar si eu cozonac chiar acum, asa de bine arata cozinacul tau!
:blushing: :hug: :pup:

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 24/02/2009 06:39

yaya6 scrie:daca as putea acum as veni pana la tine,dar sant departe,ce rau imi pare,felicitari

Yaya ia ramas doar amintirea :D e papat demult...ma pregatesc sufleteste :P sa-l fac si anul asta
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 24/02/2009 06:41

adina_83 scrie:Ce pofta groaznica m-a apucat!!!!!!!!!!!!!!!!!! :roll: :roll: :roll: :buuun: :buuun: :buuun:

Sincer si pe mine :D ...dar nu ma apuc sa-l fac nici daca m-ar bate cineva :P ...nu-mi place sa fac...doar sa-l mananc :lol:

Bucataresele Vesele

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 24/02/2009 06:50

yafa scrie:Lory, te rog sa-mi spui cam cat timp il lasi sa creasca si daca stii cam ce temperatura ar fi focul.
Multumesc mult :flower: :flower: :flower:

Yafa niciodata nu l-am cronometrat....il las sa-si tripleze volumul....cat despre temperatura :? ...cuptorul meu are 3 trepte...eu il tin la 2
gratarul trebuie sa fie cat mai sus ca sa nu se arda la vatra...iar daca se rumeneste deasupra mai repede poti pune o hartie pergament sa -i apere

Bucataresele Vesele

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 24/02/2009 06:57

Super cozonacul tau.Am notat reteta,asa il voi face data viitoare.

Felicitari =D> =D> =D>

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”