Chutney de mere cu ghimbir si chili

Bucataria este o enigma pentru voi, dar sunt totusi cateva mancaruri care va reusesc neconditionat? Sau sunteti expert(a) in ale bucatariei, dar timpul va forteaza sa va limitati la mancaruri gatite usor si rapid? Veniti in ajutorul celor ca voi prezentand aici reusitele voastre rapide.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cartederetete.ro
Bucatar

Chutney de mere cu ghimbir si chili

Mesajde cartederetete.ro » 24/10/2011 11:55

Dupa ce am vazut aici vreo doua retete de chutney si dupa ce mi-am luat un sac de mere bio a trebuit sa incerc si eu o varianta de chutney,mai pe gustul meu. Se poate adauga mai mult zahar,eu nu l-am vrut prea dulce.A fost foarte bun in combinatie cu telemeaua de oaie.

Ingrediente:
1 kg de mere
100 gr zahar
2-5 cm de ghimbir (mie imi place mai iute)
ardei iute rosu,uscat si zdrobit
ghimbir pudra (de parca n-ar fi ajuns cel proaspat)

Se spala merele si se dau prin robot sau pe razatoare.
Se rade si ghimbirul,eu nu-l decojesc,il pun pe tot.
Se pun toate ingredientele (mai putin ghimbirul pudra) intr-o craticioara si se fierbe la foc mic.
Se fierbe cam 20-30 de minute sau pana cand se inmoaie merele. Daca nu sunt destul de zemoase se poate adauga putina apa din cand in cand.
Se pun in borcane sterilizate si se dau la dunst 15 minute din momentul in care a inceput sa fiarba apa.
Se serveste cu branzeturi.
Fişiere ataşate
apple chutney.jpg
apple chutney.jpg (84.76 KiB) Vizualizat de 2893 ori
New 175.jpg
New 175.jpg (84.45 KiB) Vizualizat de 2893 ori
New 160.jpg
New 160.jpg (65.22 KiB) Vizualizat de 2893 ori
New 150.jpg
New 150.jpg (120.02 KiB) Vizualizat de 2893 ori
New 145.jpg
New 145.jpg (149.67 KiB) Vizualizat de 2893 ori
New 142.jpg
New 142.jpg (81.57 KiB) Vizualizat de 2893 ori
New 141.jpg
New 141.jpg (72.89 KiB) Vizualizat de 2893 ori
http://cartederetete.ro

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 25/10/2011 09:14

Vai mitinita, ce bine arata...inteleg ca te inscrii la concurs.....spune cat a fost de iute ?....cand am vazut semintele alea parca am simtit piscaturile si arsurile deja =)) =)) ....am facut de vreo 2-3 saptamani varza cu carne si am confundat borcanele cu ardei fulgi si seminte....unul e cu ardei mild si altul cu iute,iute....sa nu iti spun prin ce a trebuit sa trec ca sa "get rid" de iutimea aia de varza =))....vazand acuma semintele , ca si cainele lui Pavlov, mi-a venit in gura piscaturile si arsurile incasate :P =D> :hug:

yaya6
Bucatar de elita

Mesajde yaya6 » 25/10/2011 09:20

as incerca si eu sa vad ce fel e,arata tare bine ,iti vine sa iei furculita aia .... :hug:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 25/10/2011 09:23

Nuuuu,nuu, mi-ai luat-o inainte!!!! :badday:
Ca vroiam si eu sa fac un chutney si sa il bag in concurs, da nu m-am razgandit :P
Super reteta asta si usoara, o sa fac si dun mere, eu una sunt fana de chutney pentru ca dse mananca cu branza si sunt dependenta de branza! :D
mitinita :hug: :pup: :flower:

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 25/10/2011 10:12

pupi scrie:Vai mitinita, ce bine arata...inteleg ca te inscrii la concurs.....spune cat a fost de iute ?....cand am vazut semintele alea parca am simtit piscaturile si arsurile deja =)) =)) ....am facut de vreo 2-3 saptamani varza cu carne si am confundat borcanele cu ardei fulgi si seminte....unul e cu ardei mild si altul cu iute,iute....sa nu iti spun prin ce a trebuit sa trec ca sa "get rid" de iutimea aia de varza =))....vazand acuma semintele , ca si cainele lui Pavlov, mi-a venit in gura piscaturile si arsurile incasate :P =D> :hug:

=)) =)) =)) eu ar trebui sa stau mai aproape de tine sa pot gusta toate iutelile...dar sa stii ca nu a fost asa de iute,am avut ardeii fulgi din Grecia,ma asteptam sa fie mai iute. Ori mi s-a schimbat mie gustul ca nici uleiul de ardei iute nu mi se pare iute :D
Nu stiu daca particip la concurs,dar ma stii pe mine,cum vine tema cum trebuie sa o execut :P

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 25/10/2011 10:15

yaya6 scrie:as incerca si eu sa vad ce fel e,arata tare bine ,iti vine sa iei furculita aia .... :hug:

sa incerci ca nu o sa-ti para rau :hug: :hug: :hug: si bineinteles ca o poti face pe gustul tau.

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 25/10/2011 10:17

elena.elena scrie:Nuuuu,nuu, mi-ai luat-o inainte!!!! :badday:
Ca vroiam si eu sa fac un chutney si sa il bag in concurs, da nu m-am razgandit :P
Super reteta asta si usoara, o sa fac si dun mere, eu una sunt fana de chutney pentru ca dse mananca cu branza si sunt dependenta de branza! :D
mitinita :hug: :pup: :flower:

Ba sa faci ca eu mai ma retete de concurs daca o fi :P nu stiu daca particip,dar oricum nu o fac cu chutney-ul,asa ca de abia astept sa vad cum iti iese. A fost super in combinatie cu branza :hug: :hug: :hug:

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 25/10/2011 01:04

Ce reteta imbietoare si ce parfumata trebuie sa fie, Mitinita tu ma faci sa fac lucruri care nu se fac cand esti prin taramuri straine.... :P :P

Cu ce il acorzi mai bine cu carnita sau cu branzeturi?

:hug: :flower: :pup:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 25/10/2011 11:00

yafa scrie:Ce reteta imbietoare si ce parfumata trebuie sa fie, Mitinita tu ma faci sa fac lucruri care nu se fac cand esti prin taramuri straine.... :P :P

Cu ce il acorzi mai bine cu carnita sau cu branzeturi?

:hug: :flower: :pup:

:P :P :P De nevoie am inceput sa le fac,ori nu se gaseau aici ori nu-mi placeau (cum ar fi sosurile de salate :? ). Mi-a placut mai mult cu branza decat cu carne de porc. :hug: :hug: :hug:

laughylau
Bucatar in devenire

Mesajde laughylau » 26/10/2011 06:33

As vrea sa il incerc dara fara sa il pun in borcane sterile pt iarna, doar asa, pentru consumul imediat...
am nevoie de niste ghimbir... dar o sa il cumpar imediat.
Oare este dezastuos daca nu pun seminte de ardei iute si pun bucatele de ardei iute uscat sau poate crud? sau boia de ardei iute?
Laura

Înapoi la “Usor de gatit”