Chec galzurat cu ciocolata

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Nally
Bucatar

Chec galzurat cu ciocolata

Mesajde Nally » 11/01/2006 12:33

Ne trebuie

6 oua, 250 gr. zahar, 250 gr. faina, 100 ml ulei, 5 lingurite cacao, zeama de lamaie, 200 gr ciocolata menaj

Se separa albusurile de galbenusuri. Se freaca galbenusurile cu uleiul si cu zeama de lamiie pina devine ca o maioneza. Se bat albusurile cu zaharul. Se toarna maioneza peste albusuri. Se amesteca totul cu faina. Se ung 2 tavi cu ulei si se tapeteaza cu faina. Se toarna o parte din aluat in tavi. Partea ramasa se amesteca cu cacao. Se toarna si aceasta deasupra partii din tava. Se introduc in cuptorul incins inainte. Dupa ce scoatem tavile din cuptor si am rasturnat checurile pregatim ciocolata pe bain marine si galzuram.

Mai poate fi adaugat in aluat, in functie de gusturi, nuca, alune sau stafide.

Pofta buna!
Fişiere ataşate
chec.jpg
chec.jpg (98.18 KiB) Vizualizat de 3446 ori

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 11/01/2006 12:38

pare rapid si usor de facut...si mai ales bunnnnnn :buuun:
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 11/01/2006 12:42

E dulcele care l-am trantit cel mai repede acum de sarbatori! Cred ca l-am facut de cel putin 6 ori pentru musafiri anuntati in ultima clipa! Poate fi lasat si fara ciocolata! Tot bun este! :wink: Iar cu nuci e o nebunie! :buuun:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”