Chec cu ciocolata...tentativ!

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Theodora
Bucatar in devenire

Chec cu ciocolata...tentativ!

Mesajde Theodora » 15/01/2006 02:17

Reteta e dintr-o revista ratacita prin sertarele mele si am adaugat doar 1 plic de zahar vanilat si o lingurita praf de copt...pe ca in reteta nu era...dar eu nu am indraznit sa fac un chec fara praf de copt!
Imagine

Deci avem nevoie de

5 oua
250gr unt topit
200gr ciocolata menaj(kuvertura),reteta scrie 250,dar eu nu am avut mai mult
150gr zahar(reteta cere 225gr,dar e prea mult pt mine!)
200gr faina(reteta cere 250gr,dar era prea multa pt compozitia mea)

Am pus deci extra 1 plic zahar vanilat si o lingurita praf de copt!

Separam albusul de galbenus
Batem albusul separat
Imagine

Punem in mixer zaharul,galbenusul si zaharul vanilat si batem pana obtinem o crema
Imagine

Adaugam untul topit la MO si ciocolata topita la bain marie,eu am chestia asta de topit
Imagine
Adaugam faina si praful de copt si la final vom avea o compozitie destul de groasa

Imagine

Ungem o forma si o presaram cu faina...eu am avut una de silicon si nu a fost cazul
Imagine

Dupa o ora,la 200gr arata asa
Imagine

Dar tot ce se coace in forma de silicon se coace mai repede,deci faceti testul cu scobitoarea inaibnte sa scoateti checul,poate dura mai mult de o ora!

Imagine

A iesit foarte frumos

Ca sa nu mai spun ca e foarte gustos si a zi la cafea chiar mai bin decat aseara!
Imagine

Imagine
Ultima oară modificat 16/01/2006 04:10 de către Theodora, modificat 1 dată în total.
Imagine
Imagine
Imagine

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 15/01/2006 07:00

bello! ii de probat ,eu mor dupa tot ce contine ciocolata!
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

bertha
Incepator

Mesajde bertha » 15/01/2006 11:14

Si eu la fel!!! :buuun:

Da' iar am o intrebare offtopic :roll: , sa nu va suparati, va rog! :master: Va tot aud cu tavile astea de silicon. Eu n-am vazut niciodata, cred ca sunt si pe la noi, dar n-am fost eu atenta prin magazine. Am inteles bine ca se pot pune in cuptor fara probleme? Cam cat costa (daca aveti idee)?

Multumesc! :hug:

allia
Incepator

Mesajde allia » 19/01/2006 03:57

am vazut eu la tcm una cam de aceeasi forma cu a theodorei, dar nu stiu daca de aceeasi marime, si era cam 300 si ceva de mii(lei vechi)

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”