Ce ati primit de la Mos Nicolae ca si copii?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 11/12/2013 01:03

Danieluta scrie:Antonia,uitindu-ma la cartile tale mi-am amintit de copilarie... :vis:

Tare frumos ai scris si povestit... :hug: :pup: :flower:

Cand nu stiam sa citesc, mergeam prin casa cu cate o carte in mana, cautand ”un cititor”. =)) Daca nu era nimeni cu chef de citit incercam sa gasesc macar un ”ascultator” si incepeam atunci sa ii povestesc istorioare biblice (evenimentele principale - repere pe care le stiam la varsta aceea). Ii aratam imaginile unei carti religioase si povesteam cat stiam de mult. :) Era bine oricum... sa avem o carte in mana sau ceva de desenat. :lol:

:hug: :hug: :hug:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/12/2013 09:28

Anto ce frumoase carti . Si eu le am acasa pe cele din copilarie, sunt mai mare deci am alte titluri la preferate :-)

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 16/12/2013 03:33

Vai, Antoniah, ce frumos ai povestit si cee carti frumoase ai. La mine Mos Nicolae aducea mai mulde dulciuri si portocale iar Mos Craciun carti si jucarii. la mine Balalaica si Bobocel am primit-o ij engleza sii zicea Rose White si Rose Red, prima carte pe care am citit-o se numea "Aventurile furnicutei Ciupi" iar cartea mea preferata era Heidi si mai era Habarnam: Aventurile lui Habarnam si Habarnam in Orasul Soarelui.

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 17/12/2013 12:12

cristyd scrie:Vai, Antoniah, ce frumos ai povestit si cee carti frumoase ai. La mine Mos Nicolae aducea mai mulde dulciuri si portocale iar Mos Craciun carti si jucarii. la mine Balalaica si Bobocel am primit-o ij engleza sii zicea Rose White si Rose Red, prima carte pe care am citit-o se numea "Aventurile furnicutei Ciupi" iar cartea mea preferata era Heidi si mai era Habarnam: Aventurile lui Habarnam si Habarnam in Orasul Soarelui.

Daca as putea sa le fotografiez pe fiecare in parte. :vis: Nu mai am jucarii (doar un ursulet) dar cartile le-am pastrat. Nu aveam cartea furnicutei Ciupi si nici aventurile lui Habarnam. Ma bucur ca ne-am amintit timpuri frumoase in care Mosii veneau la geam si lasau daruri... Sarbatori frumoase va doresc! :hug:

Înapoi la “Zona libera”