Ce am gatit azi (III)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Ce am gatit azi (III)

Mesajde crista » 09/07/2007 08:02

Continuare de la Ce am gatit azi (II)

Azi
paste "rosii si busuioc "
macrou prajit cu un cartofel mic fiert/ sau "microundit" :lol: si putina salata verde ....
pepene rosu ....

stefanuta
Bucatar in devenire

Mesajde stefanuta » 09/07/2007 02:07

Astazi fac salata beof si o supica

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 09/07/2007 03:01

astazi am facut ,, vinete pane" au iesit mai bune decat dovleceii pane care ii faceam deobicei :)
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/07/2007 03:08

ce bune .. vinete pane ... vinetele sunt dulci si facute pane cica au gust ca de ciuperci .. adica au un gust ( zic eu) :P .. dovleceii sunt mai fara nici un gust aparte ...

eu voi face azi un sorbetto de pepene rosu ... asta e extra ... caci nu o sa facem fata pepenoiului ( numai noi doi ) si imi e frica sa nu se strice ..

iasmina
Bucatar in devenire

Mesajde iasmina » 09/07/2007 04:52

eu astazi salata de rosii cu rucola, si babuta, ghici Crista?orez cu zucchine :P e lesinata dupa orezul tau, am facut sambata si azi a vrut din nou.
Lory, cand faci dovleceii pane, incearca sa ii treci la sfarsit prin susam, adica, faina,ou, susam, foarte buni.eu si snitelul de piept de pui il dau prin faina, ou si susam, mai deosebit dar si foarte bun. :pup:
iasmina

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/07/2007 05:31

Iasmin ma bucur ca ii place orezul... adevarul e ca e bun ... dar ii pui si bere sau numai dovecei ?? ca poate berea si nu dovleceii o fii ingredientul preferat 8)

Eu azi am facut aperitive din pepene rosu si diverse brinzeturi ... unele cu brie ( dar astea nu mi-au placut prea tare ), altele cu feta si unele cu ricotta sarata ... astea doua ultimele cele mai bune....

am gasit pe net : cu brinza si prosciutto, sau cu brinza si masline negre fara simburi... sau cu salata verde , brinza si ulei.... sau cu menta , brinza, masline .... in fine .. muulte variante ... am ales si eu dupa ce aveam in frigider si ne place ... o sa mai fac miine si cu cremvurst in loc de sunca .. si voi face si poze ....

in plus am mizat cu blenderul pepene rosu curatat de simburi si zeama am pus-o in vasul de plastic la congi.... reteta zicea sa pun si sirop apa cu zahar dar era dulce pepenele si nu merita efortul.... asa ca miine va povestesc si despre sorbetto :lol:

iasmina
Bucatar in devenire

Mesajde iasmina » 09/07/2007 07:15

pun doar putina bere si il fac cu praz, pentru ca orezul e foarte bun cu praz, ii da un gust mai bun decat ceapa, apoi unt si parmigiano destul.mananca si la pranz si la cina.cred ca ar fi in stare sa manance zilnic, dar recunosc ca si mie imi place foarte mult, doar ca azi am facut o pauza dupa toate ce am mancat ieri.pepenel rosu merge foarte bine cu gorgo picante, se zice ca e si digestiv.
iasmina

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 09/07/2007 08:15

gorgoooooooo ca bine zici ... si eu n-am ... offfffff ....

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 09/07/2007 08:45

Crista, sa stii ca sunt gustoase copiilor mei le-au placut :lol:

Iasmina cred ca te referi la susan ,nu? nu am incercat cu susan niciodata cred ca e bun mie imi place susanul :buuun:

ce sunt GORGO???? :? :?
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

iasmina
Bucatar in devenire

Mesajde iasmina » 09/07/2007 09:02

da Lory, scuze, susan.gorgo este gorgonzola, dar am scris prescurtat.este branza aceea cu mucegai, este de doua feluri, dulce si picanta.se gaseste si la noi.
iasmina

Înapoi la “Retete preferate”