Ce am gatit azi (21)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

burdulea56
Incepator

Mesajde burdulea56 » 16/02/2009 05:15

Alina sanatate si multi ani sotului tau, alaturi de tine! Felicitari pt platou, mi-a placut tare mult. As avea o nelamurire: cu ce ai taiat sunca si cascavalul, si eu am forme inimioare, fluturasi, luna, etc.. dar ale mele sunt mari. Oare unde as putea gasi mai mici? Apoi... langa piramida de sunca ce este?... castravete? :flower:
https://dulcesarat.blogspot.com

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 16/02/2009 05:33

:o aoleu, mai bine nu intram aici :cry: :x :?
***m-am dus si cu doua editii in urma.. si ce mi-au vazut ochii..., of.. :( e total nedrept..

alina, la multi ani sotului ! platourile sunt foarte frumoase- mi-a placut in special ideea cu soriceii din crema de branza (daca ai reteta pe undeva as vrea un link). si cosuletele de oua sunt super. si mai era un trandafir- probabil e din rosie :?:

lia, dulcele ala al tau e tot tiramisu sau ceva cu imbunatatiri? arata demential.. are si ceva caramelizat pe acolo sau vad eu cai verzi pe pereti? :?: :blushing:

mare maiestrie in ce gatiti voi (am vazut si la thea o supa light-vorba liei- din aia as manca si eu; apoi era o pizza- de fapt erau mai multe..- extrem de tentant..; am vazut ca pupi are o familie mare, elena e pe cale sa aiba un bebe si gateste mai mult decat am gatit eu toata viata, lia ma nauceste cu preparatele ei.. etc)
nebunie mare pe aici.. :?

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 16/02/2009 06:11

:x reteta soriceilor si eu astept sa fie postata sa pot salva reteta :vis: :vis:

Burdulea , eu ii vad castraveti :)

Cara , ai vazut bine :) trandafir din coaja de rosie , daca treci pe la sectiunea video poate te inspiri si modelezi trandafiri din coji de rosii bio :wink: cand vii "home" (asta daca vei mai gasi pana atunci ceva bio :P :P )
Ai intuit bine :P , prajitura contine "ceva caramelizat " mai exact zahar + nuci , seamana a tiramisu, dar nu e :P

Nebunie 8) putin spus :P e un intreg balamuc pe aici =)) =)) ,nu iti vine sa intri caci dai cu ochii de atatea bunataturi ca nu ai cum sa rezisti fara sa prepari unul din produse :) Si ...apoi ne miram ca am depus 1,2,3...,4 kile :))
Fetele sunt adevarate maiestre in ale bucataritului chiar daca nu au o specializare in domeniu . Ele pun suflet cand gatesc . De la fiecare in parte invatam mereu cate ceva nou.

:flower: :flower:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 16/02/2009 07:16

:blushing: o sa trec si pe la video, desi mai mult rau imi fac :blushing: ce folos ca mi-e pofta de una- alta si nu pot manca nic :cry:
deci aici postati numai minunatiile iar retetele sunt secretizate???? :? :x :evil:
lia, unde e si reteta de tiramisu din ala mutant???mama ce ochi format am :wink: :clipocit: am vazut imediat chestiile caramelizate :wink:
ma uit la prajitura ta si ma intreb cum sta frisca aia asa tzapana pe ea si mai ales cat sta :blushing: ca eu daca fac un tort.. se lasa toata frisca pana devine lac de acumulare a tortului :P =)) n-am facut tort de ani =))

unde umblati voi dragele mele maiastre in 2005, 2006 cand puteam sa mananc si eu absolut orice si faceam ca robotzica tot ce se propunea nou pe rc, hm?? :evil: :x :( :cry:
aaaaaaaaa, si referitor la suflet, apai pun si eu :? da nu se alege mare lucru. :?

ps: lia, ma declar lovita de rosiile alea bio :wink:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 16/02/2009 07:54

:P :P :P am sa iti trimit la vara cateva ladite cu rosii garantat 100% bio :) :wink: si ai sa vezi diferenta intre ce gasesti pe piata si ce producem noi in gradina noastra .

Folosim si ingrasamant 100% natural :P :P :P :wink:

:hug: :pup: :flower:

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 16/02/2009 08:06

Leila scrie:oala ta e smaltuita ?
A mea da ! nu persista miros de varza :) O spal o las la uscat si gata :)
Incearca sa lasi in ea apa cu otet dupa ce ai spalat-o circa 1 ora ,apoi o speli din nou si o pui la uscat poate dispare mirosul :?

:flower: :flower:

am si smaltuita dar numai pe dinafara si am si nesmaltuita
am sa incerc cu otet sa vedem ce iese...

lilianacostache
Bucatar in devenire

Mesajde lilianacostache » 16/02/2009 08:25

Haideti la o saramura de crap!
Fişiere ataşate
HPIM4121.JPG
HPIM4121.JPG (38.84 KiB) Vizualizat de 3119 ori
Bucataria salveaza Romania!

http://vorbalilianei.blogspot.com/

alina_i
Bucatar Sef

Mesajde alina_i » 16/02/2009 08:41

:hug: :hug: :hug: multumesc tuturor
Am sa revin cand o voi "domnul net" sa colaboreze...
Deocamdata doar ma scoate din sarite :oops:
Raul este un bine prost inteles.

www.pasiunilealinei.blogspot.com

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 16/02/2009 08:52

:love: :hug: pai lia, cum dau rosiile iau drumul spre casa si trec fix pe la voi prin curte :hug: acum, serios, ar trebui sa facem comanda serioasa- ca nu sunt singura mare amatoare de rosii pe aici :wink:
***sau mai e varianta sa vii cu tot cu rosii (poate asa se bucura si familia mea de mancare buna )
am si eu o oala de lut (pentru sarmale)- am luat-o in iarna de la Marginea- :? - ce pot spune de ea... e neagra
am pus initial (in Ro) niste carnati prajiti, carne prajita si am turnat untura peste...; am ajuns acas (in De) s-au consumat bunatatile si am facut sarmale... :x :evil: a fost o adevarata aventura (v-o povestesc in alta parte sa nu devin total offtopic) :?

liliana, asa facea si tatal meu saramura :vis: din burta de crap.. :(

gata, ma decupez din peisaj ca mi se face rau pe aici de pofta :cry:
Ultima oară modificat 16/02/2009 09:07 de către cara, modificat de 2 ori în total.

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 16/02/2009 08:53

Leila scrie::P :P :P am sa iti trimit la vara cateva ladite cu rosii garantat 100% bio :) :wink: si ai sa vezi diferenta intre ce gasesti pe piata si ce producem noi in gradina noastra .

Folosim si ingrasamant 100% natural :P :P :P :wink:

:hug: :pup: :flower:

Ahhhhhhhh.....Leila si mie rosii, nu ma lasa...cand eram mica mama ma denumise "spama rosiilor". Doamne cat sunt de bune. Si mai am o rugamite caci am vazut ca retetele tale seamana cu a mamei. Spune-mi te rog daca stii cum se face borsul caci aici eu am doar borsul magic pe care il cumpar din cand in cand din Romania.Multumesc din suflet
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

Înapoi la “Retete preferate”