Carti

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ioana
Bucatar Sef

Carti

Mesajde Ioana » 23/11/2005 05:38

Ce carti interesante, care v-au placut ati citit in ultima vreme? In afara de cartea de bucate :lol: !!!! Merg la sfarsit de saptamana sa ma aprovizionez cu carti noi si ar fi mai usor sa merg la sigur. cu oferta variata din librarii ma hotarasc foarte greu.

Ce am citit eu in ultima vreme si mi-au placut mult: Gabriel Garcia Marquez - Povestea tarfelor mele triste; John Fowles - Turnul de abanos si Colectionarul; Isabel Allende - Portret in sepia.

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 24/11/2005 11:07

La mine e o mare problema cu timpul alocat lecturii. Niciodata nu am avut timp sa citesc atat cat as fi vrut. Plus ca sunt foarte multe alte atractii si toti marketerii aproape se bat pe cele 2 - 3 ore libere ale fiecarui om incercand sa ne influenteze deciziile de cumparare. De aceea , mai curand iti pot scrie despre ultimile carti cumparate pe care le citeste Nevasta-mea si eu sunt la rand... Am rasfoit Despre Ingeri a lui Andrei Plesu , Povestea tarfelor mele triste a lui Marquez si clasica deja Veronica se hotaraste sa moara a lui Cohelio. Promit sa fiu mai atent cu timpul liber si sa citesc mai mult.

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 24/11/2005 12:46

crede-ma ca stiu ce vrei sa spui. pana acum un an, sa fi fost vreo doi ani in care cred ca nu am citit nimic din lipsa de timp. dar acum m-am obisnuit in weekenduri sa citesc macar putin fiindca ma relexeaza. chiar mai mult decat gatitul :lol:

iti place Marquez? este preferatul meu. am citit tot ce a scris, ce a aparut la noi in librarii. Cea mai draga insa imi este Toamna patriarhului. Dupa ce am terminat Marquez am inceput sa citesc Isabel Allende(se zice ca se aseamana ca stil) dar nu e la nivelul lui. Desi mi-a placut cum scrie si ea.

Veronica... am citit-o. Chiar mi-a placut desi altceva nu am citit de Cohelio.

Iar de Plesu nu am citit nimic pana acum. Ar trebui sa iau masuri. Am incercat sa citesc Patapievici dar dupa cateva pagini am renuntat. In schimb Cartarescu - Orbitor aripa stanga mi-a placut enorm.

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 24/11/2005 04:36

Patapievici, pe cat de interesant e de ascultat vorbind, pe atat e de greoi de citit. Se zice ca e unul dintre cei mai distincti si deosebiti oameni intre cele doua planuri. Plesu , pe de alta parte, e un tip de o teluritate dezarmanta folosind cuvinte pe intelesul tuturor , adresandu-se tuturor :) Practic , demonstreaza oarecum logic, imposibilitatea ne existentei ingerilor. E super interesanta cartea si pozitiva mai ales. Eu am zambit cateva zile dupa ce doar am rasfoit-o :)
La Marquez am citit cartea despre Erendira ( nu mai retin tot titlul pentru ca era pe jumatate de pagina ) si am ramas placut impresionat de cat de atent gaseste esenta umana.
Pacat de lumea asta care ne fugareste toata ziua , am putea citi atatea lucruri interesante ...

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 24/11/2005 08:28

m-ai convins. iau Plesu si....ma mai gandesc ce. de obicei imi iau 2 carti, nu pot pleca acasa cu una :roll:

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 24/11/2005 11:03

Iata inc un titlu interesant Anthony Burgess - Portocala Mecanica. E vorba despre capacitatea de a educa mintile violente si tratamente deosebite ce eu cred ca ar trebui facute in puscariile romanesti.

ioanabr
Incepator

Mesajde ioanabr » 07/12/2005 12:23

Foarte interesant, multumesc pentru idei amandurora.

miha1950
Bucatar Sef

Farmecul japonez

Mesajde miha1950 » 17/12/2005 07:40

Va recomand "Pusca de vanatoare" de Yasounari Ynoue.Sau "Tara zapezilor" a lui Kawabata.
Acum insa citesc "Pupa russa" a lui Gheorghe Craciun.Autoftona, dar buna.

dana
Incepator

Mesajde dana » 17/12/2005 09:02

:) Ti-a placut Ioana romanul Isabelei Allende? Eu am citit multe carti de-ale ei..si pot spune ca i-au placut...Ce ti-as mai recomnda ar fi "dragonul de aur"si..inca una care acum imi scapa..dar in care personajeçe pincipale se regasesc din cartea de dinainte...sau.. :? invers? Am sa caut cartile si soun mai exact.. :roll:
Dana

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 17/12/2005 10:38

Da, mi-a placut foarte mult. Ca urmare mi-am luat si Casa spiritelor(cred ca de asta ziceai si tu) care mi-a placut si mai mult. Desi ar fi trebuit sa le citesc in ordine inversa. Si mai este o carte in trilogie dar nu am ma gasit-o in librarii.

Înapoi la “Zona libera”