Care e ceaiul care va incalzeste in zilele de iarna?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ce ceaiuri preferati in zilele geroase?

Ceai de tei
83
18%
Ceai de fructe
90
20%
Ceai de menta
63
14%
Ceai verde/negru
70
15%
Ceai de sunatoare
22
5%
Ceai de ghimbir
41
9%
Ceai de musetel
36
8%
Ceai din alte "plante medicinale"
22
5%
Alt ceai
31
7%

Voturi totale: 458

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 17/01/2014 08:28

inna_tina scrie:
    biaskitchen scrie:
    inna_tina scrie:Pt mine, ceaiul e totul, imi place sa l beau in orice moment al zilei, iar cel mai tare imi place ceai de rozmarin cu fructe de padure...dar, daca mi se ofera si altceva, nu refunz niciodata nimic!

:hug: :pup:

Inna, ce interesant, nu am baut pana acum ceai de rozmarin. =D> :flower: =D>

Eu folosesc rozmarin proaspat si fac ceaiul asa:intr-o cana pun cateva ace de rozmarin, un plic de fructe de padure si 250ml apa clocotica...apoi, pun o farfurioara peste cana, iar dupa 5 minute strecor ceaiul, pun miere si zeama de lamaie...si e gata ceaiul!
E foarte bun si foarte sanatos!

Multumesc penru reteta!

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 17/01/2014 08:42

biaskitchen scrie:
    inna_tina scrie:
      biaskitchen scrie:
      inna_tina scrie:Pt mine, ceaiul e totul, imi place sa l beau in orice moment al zilei, iar cel mai tare imi place ceai de rozmarin cu fructe de padure...dar, daca mi se ofera si altceva, nu refunz niciodata nimic!

Inna, ce interesant, nu am baut pana acum ceai de rozmarin. =D> :flower: =D>

Eu folosesc rozmarin proaspat si fac ceaiul asa:intr-o cana pun cateva ace de rozmarin, un plic de fructe de padure si 250ml apa clocotica...apoi, pun o farfurioara peste cana, iar dupa 5 minute strecor ceaiul, pun miere si zeama de lamaie...si e gata ceaiul!
    E foarte bun si foarte sanatos!

Multumesc penru reteta!

Sper sa l incerci si sa ti si placa!! :hug: :pup: :love:
Tina Chl

Gabriella
Bucatar in devenire

Mesajde Gabriella » 17/01/2014 10:45

De fiecare data cand merg in Romania imi aduc "ceai de iarna" pe care il beau indiferent de anotimp :wink:
Imi place atat cald (iarna) cat si rece (vara) si uneori nu pun nici macar zahar. E o combinatie de flori de macese, fructe uscate, mere, portocale si scortisoara, cuisoare.
Uneori mai beau si ceai de afine si fructe de padure dar iarna nu lipseste scortisoara in ceai, poate lipsi zaharul sau lamaia dar nu scortisoara.

alejoe
Bucatar de elita

Mesajde alejoe » 24/01/2014 07:57

Imi aduc si eu aminte de ceaiul cu esenta de rom ,cand eram in liceu mergeam la munte in Piatra Craiului si stateam la cabana acolo seara ceaiul cu esenta era ca apa :wink: si ceaiul de zahar ars il faceam acasa pe vremuri :buuun: chiar imi place mult .
Ma bucur ca am citit raspunsurile voastre , mi-au trezit amintiri placute :) :)
claudia

assiris
Incepator

ceai iarna

Mesajde assiris » 08/02/2014 05:20

Prefer verde/negru. Uneori cel cu adaos de scorțișoară și ginseng încălzește cel mai bine. Nu adaug nimic, nici zahăr nici lămâie, prefer gustul natural (știu să le fac bine) În loc de cafea e mai eficient MATE pe care îl beau mai cu seamă la serviciu.

Înapoi la “Zona libera”