Care e ceaiul care va incalzeste in zilele de iarna?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Ce ceaiuri preferati in zilele geroase?

Ceai de tei
83
18%
Ceai de fructe
90
20%
Ceai de menta
63
14%
Ceai verde/negru
70
15%
Ceai de sunatoare
22
5%
Ceai de ghimbir
41
9%
Ceai de musetel
36
8%
Ceai din alte "plante medicinale"
22
5%
Alt ceai
31
7%

Voturi totale: 458

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 15/01/2014 08:32

Eu in general beau doar ceai de plante, teiul fiind pe primul loc, dar beau si menta, rosmarin, ghimbir, karkade ( hibiscus) si daca as putea as bea mereu, in zilele reci de iarna, ceaiul vremurilor trecute, ceaiul anilor '70-'80, ceaiul cu esenta de rom....imi amintesc ca mergeam la patinaj si in vestiarele de la patinuar era un barbat cu o soba de fier si pe plita sobei erau vase mari cu apa fiarta si in sticle de jumatate de litru avea esenta asta de rom....apa fiarta si esenta faceau ceaiul cel mai bun din lume ....zaharul definitiva .
Intram in vestiare sa ne incalzim putin si cumparam cu un leu o ceasca mare de ceai cald care ne incalzea si palmile inghetate si corpul, prindeam viata pur si simplu de la caldura lui... :vis: :vis: :vis: de ani si ani de zile ma uit

CRista , eu imi amintesc de ceaiul de zahar ars....il beam si eu mereu cand mergeam in tabere, iarna in general ni-l servea la micul dejun....imi amintesc cabanele de la Valea Lesului, Stana de Vale,Poiana Marului si Poiana Brasov unde mereu acelas ceai il beam....parca era aceasi bucatareasa care ne insotea peste tot =)) =))

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 15/01/2014 09:41

Danieluta scrie:
adi scrie:Dani, pentru tine o sa pun la vara un chestionar cu "ce ceai te racoreste?" :wink: :wink: :wink:

Atunci o sa ti se potriveasca mai bine :)

:flower: :flower: :flower:

Adi,cam asa este,ai dreptate... :hug: Astazi de exemplu sint 21*C(...cu + :P ),deci sigur nu am nevoie de un ceai cald... :clipocit:

Danieluta, unele popoare, de exemplu chinezii, cu cat au temperaturile mai ridicate cu atat beau bauturile mai calde. Cand am fost China si ceream apa plata la restaurant ei imi aduceau apa fierbinte! de ajunsesem sa imi cumpar niste sticle cu apa de la magazin si umblam cu ele in geanta ca sa am ce sa beau cand mancam la restaurnat!
:love:

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 15/01/2014 09:45

Eu am votat ceai din alte plante medicinale. Dimineata ma incalzesc/trezesc cu un amestec din 9 plante medicinale :dragaica, sanziene, cicoare, galbenele, papadie, tintaura,coada calului, tataneasa si urzica.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 15/01/2014 10:12

biaskitchen scrie:Danieluta, unele popoare, de exemplu chinezii, cu cat au temperaturile mai ridicate cu atat beau bauturile mai calde. Cand am fost China si ceream apa plata la restaurant ei imi aduceau apa fierbinte! de ajunsesem sa imi cumpar niste sticle cu apa de la magazin si umblam cu ele in geanta ca sa am ce sa beau cand mancam la restaurnat!

Bia,am citit si eu despre asta,dar aici vara,mai ales in luna August cind sint peste 40*C,functioneaza "raciturile",asta sigur din obisnuinta... :peace:

Uneori cind maninc la restaurant chinezesc sau japonez,cer mereu ceai cald in loc de alte bauturi si-mi place f. mult... :roll: Au niste ceaiuri foarte bune si aromate,chiar asa,fara a fii indulcite! :) Daca nu ma insel,si arabii in mijlocul desertului beau ceaiurile calde,in paharele alea mici,tipice din zona lor.

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 15/01/2014 10:19

Danieluta scrie:
biaskitchen scrie:Danieluta, unele popoare, de exemplu chinezii, cu cat au temperaturile mai ridicate cu atat beau bauturile mai calde. Cand am fost China si ceream apa plata la restaurant ei imi aduceau apa fierbinte! de ajunsesem sa imi cumpar niste sticle cu apa de la magazin si umblam cu ele in geanta ca sa am ce sa beau cand mancam la restaurnat!

Bia,am citit si eu despre asta,dar aici vara,mai ales in luna August cind sint peste 40*C,functioneaza "raciturile",asta sigur din obisnuinta... :peace:

Uneori cind maninc la restaurant chinezesc sau japonez,cer mereu ceai cald in loc de alte bauturi si-mi place f. mult... :roll: Au niste ceaiuri foarte bune si aromate,chiar asa,fara a fii indulcite! :) Daca nu ma insel,si arabii in mijlocul desertului beau ceaiurile calde,in paharele alea mici,tipice din zona lor.

Danieluta, asa este. :love:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 16/01/2014 07:35

Pupi :hug: :hug: :hug: :hug:

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 16/01/2014 12:03

Pt mine, ceaiul e totul, imi place sa l beau in orice moment al zilei, iar cel mai tare imi place ceai de rozmarin cu fructe de padure...dar, daca mi se ofera si altceva, nu refunz niciodata nimic!

:hug: :pup:
Tina Chl

biaskitchen
Bucatar de elita

Mesajde biaskitchen » 16/01/2014 10:15

inna_tina scrie:Pt mine, ceaiul e totul, imi place sa l beau in orice moment al zilei, iar cel mai tare imi place ceai de rozmarin cu fructe de padure...dar, daca mi se ofera si altceva, nu refunz niciodata nimic!

Inna, ce interesant, nu am baut pana acum ceai de rozmarin. =D> :flower: =D>

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 17/01/2014 06:12

Si mie imi place tot ceaiul de tei ,din pacate nu am mai baut de tare mult timp ,chear ani .Acum ca mi ati amintit chear am sa comand sa imi duca din ro :vis: :vis: :vis:
Ceaiul de zahar aras il cunosc si eu foarte bine ,bunica obisnuia sa ne faca nici din asta nu am mai baut de ani si ani poate imi fac chear maine dimineata :vis: :vis:

Am votat cu ciauri din plante medicinale din care beau zilnic cate un pahar ,o combinatie de rostopasca ,galbenele,hepatic si anghinare .Il beau mai mult ca si o cura de dezintoxicare fara zahar ,e amar dar imi place asa .Si il beau rece nu cald ,nu imi plac bauturile calde cu toate ca asa cum ziceati si voi in tarile asiatice si apa se bea calda
zice ca ajuta foarte mult la eliminarea grasimilor si de aceia in general asiatici si in special japonezi nu sant grasi.
hi

inna_tina
Bucatar

Mesajde inna_tina » 17/01/2014 08:19

biaskitchen scrie:
    inna_tina scrie:Pt mine, ceaiul e totul, imi place sa l beau in orice moment al zilei, iar cel mai tare imi place ceai de rozmarin cu fructe de padure...dar, daca mi se ofera si altceva, nu refunz niciodata nimic!

Inna, ce interesant, nu am baut pana acum ceai de rozmarin. =D> :flower: =D>

Eu folosesc rozmarin proaspat si fac ceaiul asa:intr-o cana pun cateva ace de rozmarin, un plic de fructe de padure si 250ml apa clocotica...apoi, pun o farfurioara peste cana, iar dupa 5 minute strecor ceaiul, pun miere si zeama de lamaie...si e gata ceaiul!
E foarte bun si foarte sanatos!

Tina Chl

Înapoi la “Zona libera”